About Us

Based Istanbul yaratıcı dünyayı destekleyen bir platformdur.

Based Istanbul is a platform to support a creative world.

Based Istanbul, aynı isimli, ücretsiz dağıtılan, çift dilli, aylık bir dergi yayınlayarak, İstanbul’da var olan kreatif sahne için yeni bir mecra yaratmayı ve hem uluslararası hem de Türkiye’den tanınmış ve gelecek vaat eden kişilerin perspektiflerini vitrine çıkartacak bir platform oluşturmayı amaçlar. Based Istanbul kültür, sanat, moda, mimari, tasarım, sinema, müzik başta olmak üzere ve ilham veren her türlü konuyu bir araya getirir. www.basedistanbul.com ’un günlük olarak güncellenen zengin içeriğiyle, Based Istanbul’un takipçileri günden güne genişlemektedir.

Based Istanbul publishes a self-titled monthly and free-of-charge, bilingual magazine that aims to create a new base for Istanbul’s existing creative scene and a platform to showcase a variety of international and Turkish established and up-and-coming personalities and their perspectives. It combines arts and culture, fashion, architecture, design, film, music and anything inspiring. Our print readership is amplified daily through our website www.basedistanbul.com.

Based Istanbul Creative (BI Creative) premium markalara kreatif direktörlük, markalaşma, trend analizi, iletişim stratejileri, içerik yönetimi, fotoğraf ve video çekimleri konularında iletişim danışmanlığı ile entegre kreatif hizmetler sağlar.

Based Istanbul Creative (BI Creative) provides communications consultancy and integrated creative services to premium brands in regards to branding, creative direction, trend analysis, communication
strategies, content management, photography and video making.