BANGERS

Who is your fashion icon? Illustration by Ekrem Aydın.

Ekrem’in çizimleri bir moda çekiminin gerçekliğinde; aklımızı başımızdan alıyor. “Kendimi bildim bileli çiziyorum.” diyor ve en büyük ilhamı olan annesinden bahsetmeye başlıyor. “Annem terzi; sürekli bir şeyler düşünür, çizer ve dikerdi. Ben de dergilerden ve gazetelerden gördüğüm kıyafetleri ona çizmeye çalışırdım.”diyor. Ve bu denemelerle başlayan çizim hikayesi hayatını ele geçiriyor.

Ekrem’s drawings seem as real as editorial shoots; it enamours us. He says “I’ve been drawing since I can remember,” and begins talking about his biggest inspiration, his mother. “My mother is a tailor; she would always have something on her mind, would draw and saw. I would try to draw the clothing I’ve seen on magazines and newspapers for her.” His drawing journey begins like this and takes over his life.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Moda Tasarımı üzerine aldığı eğitim, ona moda tasarımından daha çok, moda illüstrasyonu tutkusu veriyor. “Her zaman ne tasarladığıma değil ne çizdiğime baktım.” diyor. Çizimlerinde bir moda çekiminin stil algısı kadar güçlü yorumlar görüyoruz. “İstediğim, defileden istediğim parçayı alıp yine istediğim karaktere kombin yapmak. Benim için işin en eğlenceli tarafı bu.” sözleri Ekrem’in modayla olan üst düzey ilişkisini ele veriyor. Çocukluğundan izlerin etkisiyle, 90’lar ve 2000’lerin giyim stilinin ve müziklerinin, hatta tuhaflığının bakış açısına yön verdiğinin altını çiziyor. Evet, sokak stilini kusursuzca yakalamasının altında, 90’ların bir rolü olmalıydı. “Ünlü tasarımcıların koleksiyonlarına illüstrasyon işbirliği yapmak isterdim.” dediğinde ise “Bu hayalin kısa vadede gerçeğe dönüşeceğine eminiz.” diyoruz ve Ekrem’in yeni sezon öngörüleriyle baş başa bırakıyoruz sizi.

The education he has received at Mimar Sinan Güzel Sanatlar University regarding fashion design creates a passion for fashion illustrations more so that fashion design. He says “I’ve always looked at what I’ve drawn as oppose to what I’ve designed.” We can see strong opinions on his drawings that are as strong as the style approach of an editorial shoot. His statement “What I want is to pick any piece that I want from a runway show and match it with any character that I want. That is the most fun part of the job for me.” reveals his strong bond with fashion. He underlines that the influence from the traces of his childhood, along with the 90’s and 2000’s style & music, and even the weirdness dominates his point of view. Yes, there must have been a role of the 90’s behind his impeccable street style interpretations. When saying “I would love to collaborate with famous designers on drawing illustrations for their collections,” we say “We’re sure that this dream of yours will become reality in the shortest period,” and we leave you alone with Ekrem’s foresight of the new season.

Bu sezon sokakta en çok ne göreceğiz?

What will we see the most on the street this season?

 

Illustration by Ekrem Aydın.

Yeni sezonun favori görünümü?

Your favorite look from the new season?

 

Illustration by Ekrem Aydın.

Sezonlar değişiyor ama onun modası hiç geçmiyor…

Seasons change, yet this never goes out of style…

Illustration by Ekrem Aydın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*