DAVID & NICOLAS

Yaptıkları işlerde detaya ve bütünlüğe aynı önemi veren, retro-fütüristik bir tavırda zamansız tasarımları ile estetik bir göze sahip olanların dünyasında ilgiyi üstlerine çekmeyi başarmış Beyrut’lu tasarımcılar David ve Nicolas ile tanışma zamanının geldiğini düşünüyoruz.

We think that it’s time to meet the Beirut designers David and Nicolas, who are under the spotlight of anyone with an aesthetic eye with their timeless designs in a retro-futuristic attitude, and their undivided attention to detail and coherence.

İkiniz de Beyrut, Lübnanlısınız. Çalışma hayatınız ve gelecek için beklentiler açısından orada büyümek nasıldı?

Beyrut, günde yaklaşık 10 defa sevip nefret ettiğiniz hayat dolu bir şehir. Etrafınızı saran enerji, bu yolda nasıl ilerlediğinize bağlı olarak sizi ya aşağıya çekiyor, ya da sonunda hiç var olduğunu bilmediğiniz kapıları açıyor. Bize göre kesin olan bir şey var, o da B, C, D planı olan diğer şehirlerle aynı kurallara sahip olmayan, dolayısıyla büyümenin sana daha çok seçenek sunduğu bir yer.

You are both from Beirut, Lebanon. What was it like growing up for you in terms of job prospects and what was expected of you? 

Beirut is a vibrant city that you love and hate about 10 times per day. The energy that surrounds you can either bring you down or eventually open up doors you didn’t even know existed; it depends on how you surf the wave. What is certain, in our point of view, is that growing up here does kind of wider your options as you grow up in a city that does not function by the same rules as other cities and in which there is always a plan B, C, D and so on.

dreamstatic-for-moooi-200-x-300-cm

Yaratıcılık çok kişisel bir süreç olmasına rağmen, beraber çalıştığınız bir iş yapınız var. Birbirinizi nasıl tamamlıyorsunuz?

Gariptir ki, düşünce sürecinden yapıma, pazarlamadan yönetime birbirimizi hemen hemen her konuda tamamlıyoruz. Hedeflerimiz, amaçlarımız ve tutkumuz aynı; ilginç olanın ortak bir vizyon olduğunu düşünüyoruz, gerisi boş.

Creativity is a very personal process, yet you made a job out of working with one another. How do you complement each other?

Weirdly enough, we complement each other in pretty much everything; from thinking process to execution, marketing to management. We believe that it’s the shared vision that is interesting; we have the same targets and goals and the same passion, the rest is only noise.

İşlerinizin daha çok yaratıcılıkla mı yoksa iyi bir gözlemci olmakla mı alakalı olduğunu söylersiniz?

İşlerimiz daha çok iyi bir dinleyici olmakla ve etrafımızı tercüme ve filtre edebilmekle alakalı. Yaratıcılık birçok farklı işte var ve hayatınızdaki herhangi bir işle uğraşırken yaratıcı yöntemler bulmak için iyi bir gözlemci olmanız lazım. Aslında bizim yaptığımız müşterilerimize akıllarında olan tüm kriterlere uyan ama beklemedikleri şeyleri göstermek.

Would you say that your work is more about creativity or being a good observer?

Our work is more about being good listeners and being able to translate and filter what surrounds us. Creativity exists in all kinds of jobs, and you need to be a good observer to find a creative way of dealing with any kind of task in your life. What we do is basically show our clients things they wouldn’t expect but that fits all the criteria they had in mind.

le-bar-michele_photo-by-emmanuel-tortora dualita-for-nilufar-gallery_photo-by-ruy-teixeira

Sanat galerilerinde sergi açmaktan, sofra takımı koleksiyonu çıkarmaya kadar çeşitli projeleri eş zamanlı yürütüyorsunuz. Üretim süreciniz sanat ve işlevsellik için tasarlarken değişiyor mu?

Tabii ki de değişmiyor, süreç aynı; sadece farklı malzemeler ile çalışıyoruz.

From having exhibitions in art galleries to creating tableware collections, you are involved in multiple projects at a time. Is your creative process different when designing for art and designing for functionality?

Of course not, the process is the same we just work with other ingredients.

Birbiriniz hakkında en çok neyi takdir ediyorsunuz?

David: Nicolas’ın mükemmeliyetçiliği.

Nicolas: David’in fikir özgürlüğü.

What do you most admire about one another? 

David: Nicolas’ perfectionism.

Nicolas: David’s liberty of mind.

Aynı zamanda iç mimarlık projeleriniz var. Bir yeri tasarlarken sizin için en önemli şey nedir?

Son kare; projelerimizde iyi ışık, bütünlük, zıtlık, konumlandırma ve ahenk olduğundan emin olup, anlik bir fotoğraf gibi kurgulayoruz.

You also have interior design projects. What is most important for you when designing a space?

The final picture; we build the project as if it was a snapshot, making sure there is good light, coherence, contrasts, exposure and of course harmony.

digital-love-for-vista-alegre

Bu aralar hangi proje sizi heyecanlandırıyor?

Beyrut’ta yaptığımız restoran için inanılmaz heyecanlıyız. Burası bizim tasarladığımız ilk kamusal alan ve fayanslardan lambalara kadar projedeki her bir parçayı çizebilme şansına sahip olduk. Ocak sonunda açılıyor olmalı.

Which project are you excited about these days?

Well, we are super excited about the restaurant we are doing in Beirut. It is our first public space and we had the chance to be able to draw every single piece that is in the project, from the tile to the lamps. It should be open to public end of January.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*