GİZEM BARLAK, MODEL

Photo by Fora Norman

Mesleğin günlük hayatını nasıl etkiliyor?

Beni oradan oraya sürükleyip, hayatıma sürekli yeni insanların girmesini sağlıyor. Her an bir çekime hazır, hep sağlıklı ve bakımlı olmayı gerektiriyor.

How does your work effect your daily life?

It takes me from one place to the other and allows for new people to enter my life. It requires to be camera-ready at all times, and always healthy and well kept.

Defilelerden önce ritüellerin var mı?

Her defile öncesi annemi ararım. Onun dışında çılgın bir kampa girmiyorum.

Do you have any rituals before walking the catwalk?

I call my mother before each show. Besides that I don’t go into a crazy camp.

Yaşadığın şehir mesleğini nasıl etkiliyor?

İstanbul moda için çok elverişli fakat modeller için hem zor hem de en çok iş imkanı sağlayan şehir. Coğrafyası ve kültürüyle müthiş bir fon sağlıyor İstanbul.

How does the place you live in effect your career?

Istanbul is very convenient for fashion but is a city that offers both difficulty and many career opportunities. Istanbul provides an amazing background with it’s geography and culture.

Sana ilham veren bir model?

1881 doğumlu, dünyanın ikon kavramını öğrendiği kişi Luisa Marchesa Casati. Hala dünya O’nun izindeymiş gibi. Yakın bir süre önce bacağını kaybetmiş Lauren Wasser. Tüm istikrarıyla modelliğe devam etmesiyle ve birlikte çalışma fırsatı bulduğum vitiligo hastası Chantelle Winnie Harlow da benim ilham perilerim.

A model who inspires you?

The 1881 born, Luisa Marchesa Casati, whom the world learned the term icon from. It’s still as though the world is following her footsteps. Lauren Wasser, who continues modeling steadily after losing her leg recently, and Chantelle Winnie Harlow, a vitiligo patient whom I had the pleasure to work with, are my muses.

Güne nasıl başlarsın?

Önce matımı serip yoga yaparım çoğu sabah. Acelem varsa biraz esneme, birkaç egzersiz. Ardından radyoyu açar, güne başlarım.

How do you start your day?

I first place my matt and do yoga on most mornings. If I’m in a hurry, a little strecthing and some exercises. Then I turn on the radio and start my day.

Gerçekleşmesi için sabırsızlandığın en büyük hayalin?

Şu sıra gündemimde çok istediğim bir markayla yanyana gelme durumumuz söz konusu. Bu bana her gün yepyeni hayaller kurduruyor. Tabii bir gün Instagram’da takip ettiği tek Türk model olduğum Karl Lagerfeld ile tanışıp çalışmak da bunlardan biri.

Your biggest dream you can’t wait for to happen?

Currently in my agenda is possibly coming together with a brand that I really want to work with. This let’s me dream new things everyday. Another one is of course meeting and working with Karl Lagerfeld, who follows only one Turkish model on Instagram, me!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*