PAUL GALLIS

Gençliğin, sokak çetelerine karıştığı, Porto Rikolu kızların bize romantizme dair unuttuklarımızı hatırlattığı… Mambo’nun, caz ve rock’n’roll’un hikayesine kulak verdiğimiz, efsaneleşen müzikal West Side Story, 1-18 Mart tarihleri arasında Zorlu PSM sahnesini ele geçiriyor. 60 yılı geride bırakan bu zamansız hikayeyinin, görsel bir şölene dönüşmesini, sahne tasarımını üstlenen Paul Gallis’ten dinliyoruz.

Where youth mixes up with street gangs, and Puerto Rican girls remind us of the things we forgot about romanticism… Where we listen to the story of Mambo, Jazz, and Rock’n’Roll, the legendary musical West Side Story takes over the stage of Zorlu PSM between March 1 and 18. We are listening to the visually festive story that has put 60 years behind them, from it’s set designer Paul Gallis.

Batı Yakası Hikayesi’ni ilk izlediğinizde yaşadığınız duygusal tepkiyi hatırlıyor musunuz?

Filmi ilk kez Batı Yakası Hikayesi’nin bir parçası olduğumda izledim. Başından sonuna kadar büyüleyiciydi. Hikaye bugüne kadar bende çok derin duygular uyandırdı.

Do you remember your emotional response when you first watched the movie of “West Side Story”?

I saw the movie for the first time when I knew that I was going to be part of this West Side Story Production. It mesmerized me right from the beginning. Until today the story evokes very deep feelings in me.

60 senenin ardından seyircileri çeken en büyük güç ne?

Gösteri, kesinlikle zamansız. Dans, müzik, oyunculuk oldukça güçlü bu müzikalde. Diğer müzikallerden daha da güçlü olduğunu söyleyebilim.

After the 60 years, what is the greatest power that attracts audiences?

The show is timeless. The overall package of dance, music, and acting is extremely strong, stronger than in any other musical.

Sahnenin en önemli parçaları ne?

Ellili yıllarda Amerika’da yaşanan havayı yakalamaya çalıştım ve hatları olabildiğince net tutarak alanlar yaratmak istedim. Orijinal sigara paketi veya Superman çizgi romanı gibi bazı küçük ayrıntılar, tasarımın genelinde belirli bir doğallık kazandırdı.

What are the crucial components of the set?

I tried to capture a mood that was present in the fifties in America and I wanted to create spaces by keeping the lines as clear as possible. Some small details like the original cigarette packet or the Superman comic book give a certain naturalness to the whole design.

Turnedeyken karşınıza çıkan en büyük zorluk ne?

Her tiyatro sahnesi için sahnenin genişliğini ve derinliğini ve setin seyirciye göre konumlanışını göz önüne alarak gösteriyi adapte ediyoruz. Bunu yaparak sahnedeki sanatçıların her şehirde performansları için en iyi platforma sahip olmasını hedefliyoruz. Böylece seyirci için mükemmel bir şov deneyimi sunmayı garantilemiş oluyoruz.

What is the biggest challenge for you when touring?

We adapt the Show for every theatre in respect to width or depth of the stage or the positioning of the set in relation to the audience. We do this in order to provide the performers in every city with the best platform possible for their performance. By doing so, we guarantee a perfect show to the audience.

Sahne tasarımı yapmak işbirliği gerektiren bir iş. Bunun bazen irade savaşına dönüştüğü oluyor mu?

Bazı yapımlar için evet. Ancak Batı Yakası Hikayesi için bunun tersi geçerli. Tüm yaratıcılar, başından sonuna kadar mükemmel bir ekiple birlikte çalıştı. Herkes eserin bütününün parçalardan daha önemli olduğunu biliyordu. Ses, ışık, kostüm, makyaj ve set tasarımı – tüm bu bileşenler bir araya geldi ve sonunda şov için mükemmel bir iskelet oluşturuldu.

Designing for the stage is extremely collaborative. Is it sometimes a battle of wills?

Yes it is, in some productions. But the opposite is true for West Side Story. The creatives worked together as a perfect team from the beginning until the end. Everybody knew that the overall work was more important than its parts. Sound, light, costume, makeup as well as set design – all of these components come together and form a perfect framework for the show.

Teknolojinin gelişimi sahne tasarımına yaklaşımınızı nasıl etkiledi?

Ben dikkat çekmeden işleyen teknolojileri seviyorum. Batı Yakası Hikayesi için en yeni nesil otomasyon teknolojilerini kullanıyoruz ve bunu fark ettirmeden yapmaya çalışıyoruz. Son yıllarda olan gelişmeler bize kullandığımız efektlerde daha fazla harmoni elde etme şansı tanıyor.

How does the development of technology effect your approach in set design?

I am a big friend of technology that works invisibly. For West Side Story we use latest generation automation technology without anybody taking notice of it. The development of the last years allows to achieve effects that give the show a more harmonious appeal.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*