SALİH YOLUÇ, RACE CAR PILOT

Hız tutkunusun diyebilir miyiz? Yoksa seni araba yarışlarına başlamaya iten başka bir şey miydi?

Hızı seviyorum tabi; ancak sadece direksiyon başında ben varsam! Küçüklüğümden beri hep yarışları takip ederim, o zamanlardan beri oradaki pilotlardan biri olmak hayalini kurduğum bir şeydi. Bu hayal yeterli itici gücü sağladı zaten benim için.

Can we call you a speed freak? Or was it something else that led you to car races?

Of course I love speed; but only if I’m the one behind the wheel! I have always followed races since my childhood, and since then it has been my dream to be one of the pilots there. This dream was already a sufficient driving force.

Le Mans 24h yarışına katılacak ilk Türk olarak tarihe geçtin. Bu günlere gelene kadar ne gibi zorluklar çıktı karşına?

Yarışa davetiyeyi alabilmek için geçen sene katıldığımız Michelin GT3 Le Mans Cup’ı şampiyon olarak bitirmemiz gerekiyordu. Üst düzey rakiplerin olduğu bir platformda şampiyonluğu alabilmek en zoruydu tabi. Bunu yapabilmek için de takım olarak çok çalıştık, şampiyona boyunca neredeyse her hafta farklı bir ülkedeydik. Sosyal hayatlarımız kalmadı diyebilirim. Sonucun iyi olması hepsini unutturuyor ama.

You made history as the first Turk to participate in the Le Mans 24h race! What type of obstacles did you face leading up to this point?

In order to get the invitation for the race, we had to become the champions of the Michelin GT3 Le Mans Cup, which we participated in last year. The hardest part was having to win at a platform in which high level competition took part. I can say that in order to succeed in this, we worked so hard as a team. We were in different countries nearly every week of the championship. We didn’t have a social life. Though the positive outcome makes you forget all of it.

Yarışa çıkma ve biri bittiğinde diğerine hazırlanma motivasyonunu nerede buluyorsun?

Yarışa çıkmak benim için bir çocuğun Disneyland’e gitmesinden farksız sanırım. O yüzden mutlu oluyorum, bu duygu da her yarış için gerekli motivasyonu sağlıyor zaten.

Where do you find the motivation to go on a race followed by preparing for the following one?

I assume going on a race is no different than a kid going to Disneyland for me. Thus I get happy, and this feeling already motivates me for each race.

Yarışa çıkmadan mutlaka yaptığın egzersizler, takip ettiğin inançlar var mı?

Klasik ısınma hareketleri dışında yaptığım özel bir şey yok. Ancak her zaman başarıya odaklanıyorum diyebilirim.

Do you have a routine, a belief you follow before going on a race?

I don’t do anything other than regular warm up exercises. But I can say that I always focus on success.

Le Mans 24h’a giden yolda stresin mi heyecanın mı daha hakim olduğunu söylersin?

Heyecan tabii ki. Stresim fazla yok. Takım olarak performansımızın iyi olacağından eminim, yeter ki araba 24 saate dayanabilsin. Yarışı bitirmemize engel bir aksilik çıkmazsa iyi bir sonuç alacağımızı düşünüyorum.

Would you say stress or excitement overtakes on the road to Le Mans 24h?

Excitement, of course. I don’t have much stress. I am confident that our performance as a team will be great, as long as the car can take the 24 hours. I believe we will get a good result unless there is an obstacle on our way to complete the race.

Önemli yarışların bitiminde genelde yaptığın ilk şey ne oluyor?

Eğer sonuç iyiyse arkadaşlarımla kutluyorum. Yok değilse de unutup bir sonrakine konsantre oluyorum. Ve tabii ki yarışın kayıtlarını izliyorum.

What do you usually do after the end of an important race?

If the result is positive, I celebrate with friends. If not, I just forget about it and concentrate on the next one. And I watch the tapes of the race, of course.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*