SALT

“Benim ana uzmanlık alanım mimarlık ve bana ilk ilhamı veren o. Geometri, şekiller, ışık, malzemeler – kafamda bir resim çiziyorum ve aslında hayatın kendisinde var olduğunu farkediyorum.”

“My main profession is architecture and it is the first thing that inspires me. Geometry, shapes, lighting, materials – I draw pictures in my head and then I start to realize its in life itself.”

“Bu kızlar farklı bir zaman ve dünyadan gelmiş ve burada buluşarak huzura ulaşmış iki kayıp ruh gibiler.”

“These girls are like two lost souls from different times and worlds who met each other in this solitary and found peace.”

“This place is magical… Designed in brutal socialist style, this building represents a pyramid made of interesting geometrical shapes and is
a part of the spa sanatorium, which is situated near Kuyalnik Estuary. The pool in the middle of this pyramid contains healing water with up to 300% salt. The atmosphere there is incredible.”

“Burası çok büyüleyici bir yer… Acımasız sosyalist tarzda tasarlanan bu bina ilginç geometrik şekillerden oluşan bir piramid yapıya sahip ve Kuyalnik Estuary’nin yakınında bir spa sanatoryumunun bir parçası. Bu piramidin ortasında içinde %300 oranında tuz olan şifalı bir havuz var. Oradaki ortam inanılmaz.”

“Dualizmi seviyorum ve çoğunlukla sanatımda kullanıyorum çünkü biz buyuz. Herkesin içinde sırada, ortaya çıkmayı bekleyen kendinin ikinci bir versiyonu vardır.”

“I like dualism and often use it in my art because it is what we are. Every person inside has the second one version of her/himself, which is staying in queue, waiting for a time to show up. “

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*