5 Adımda Gardırop Detoksu 

FashionApril 8, 2020
5 Adımda Gardırop Detoksu 

Bir süredir evde kalarak yeni bir dünyanın kapısını aralıyor ve kendi alanımızı oluşturuyoruz. Aslında evde kalarak kendi içimize yöneldiğimizi söylemek de mümkün. Dış dünyadan izole oluyor, izole olurken de bir nevi detoks yapıyoruz. Birazdan okuyacağınız detoks tarifi için herhangi bir karışım hazırlamanıza veya diyet yapmanıza gerek yok! Sizi rahatlatacak ve hatta “Oh be!” dedirtecek “gardırop detoksu”nu sunuyoruz. Gelin, 5 adımda gardırop detoksu rehberine birlikte göz atalım. 

Detoksa başlamadan önce gardırobunuzun fotoğrafını çekin. Belki sonrasında Instagram hikayenizde öncesi-sonrası post’u girebilirsiniz. Ya da bir “challenge” yaparak arkadaşlarınıza meydan okuyabilirsiniz. Şimdi hazırsanız, Based Istanbul’un Spotify hesabındaki #stayhome playlist’lerinden enerjik bir parça açarak ilk adımımıza başlıyoruz. 

Her şeyi dışarı atın 
Gardırobunuzdaki tüm parçaları dışarı çıkarın ve kategorilerine göre ayırın. Bu adımı gerçekleştirirken hem spor yapacaksınız hem de stres atacaksınız. Eşyalarınızı gardırobunuzdan çıkartırken onlara göz atmayı da unutmayın. Solmuş mu? Bol mu? Yıpranmış mı? Hangisi favori parçanız? Hangisinden nefret ediyorsunuz? Hangisi stilinizi yansıtıyor? Bu soruları hızlıca sorup, hemen cevabını vermeniz gerekiyor. Bir an duraksama sizi bu adımda kararsızlığa sürükleyebilir. 

Eleyin 
Önceki adımda kendimize sorduğumuz soruların cevaplarını verdik. Bu cevaplara göre artık yapabilirsiniz. Kendi stilinizin olmazsa olmaz parçalarını, en sevdiğiniz ama asla ayrılamadığınız tişörtlerinizi bir kenara bırakın. Bu grubun dışında kalan, solan, yıpranan, eskiyen parçaları eleyin. Onları bir an önce bir kutunun veya poşetin içine koyarak gözünüzün görmeyeceği bir yere koyun. Sonrasında onlara ne yapacağınıza karar verebilirsiniz. Bu, bir sonraki günün aktivitesi olabilir! 

Sınıflandırın ve düzenleyin 
Eleme aşamasından sonra düzenleme aşamasına geçtik. Bu aşamada iş kıyafetleri, spor giyim parçaları, günlük giyim eşyaları gibi kendinize sınıflandırmalar yapabilirsiniz. Mesela günlük kıyafetlerinizi ve iş kıyafetlerinizi gardırobunuzda rahat ulaşabileceğiniz bir bölüme yerleştirmeniz sizin için pratik olabilir. Çok sık kullanmadığınız parçaları ise üst raflara koyabilirsiniz. Bazılarımız için belki çok zor gelebilir ama renge ve stile göre de bir sınıflandırma yapmak acil zamanlarda işinizi çok kolaylaştıracaktır. Örnegin uzun elbiselerinizi doku ve renk skalasına göre, jean’lerinizi model ve paça boylarına göre sıralayabilirsiniz. Yerleştirirken gardırobunuzu açtığınızda her parçayı görebileceğiniz ve rahat erişebileceğiniz şekilde düzen oluşturmanız size günlük hayatınızda rahatlık sağlayacaktır. Hepimiz acil evden çıkmamız gerektiğinde basic bir beyaz tişört ve blue jean krizi yaşamışızdır. 

Adımları ayakkabılar ve aksesuarlar için de tekrar edin! 
Öncelikle bu adıma takılarınız ile başlayabilirsiniz. Birbirinin içine girmiş kolyeler, kopmuş bileklikler… Aynı şekilde tamiri mümkün olmayan şeyleri ayırıp gözünüzün önünden kaldırın. Sonra aynı soruları kendinize bir kez daha sorun ve stilinizi yansıtmadığını düşündüğünüz parçaları, tekrar modası gelir mi diye tutmaya karar verdiğiniz aksesuarları gruplayarak, rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir köşede konumlandırın.

Ve final!
Elemenizi ve düzenlemenizi bitirdikten sonra ortaya çıkan kullanmayacağınız parçaları bir hayır kurumuna veya bir tekstil atık kumbarasına bırakın. Arkanıza bakmadan oradan uzaklaşın ve gardırop detoksunuzun keyfini çıkarın!

Yazı: Burak Sanuk
Author: Based Istanbul

RELATED POSTS