7 Adımda Bilinçli Alışveriş Rehberi

FashionJune 12, 2020
7 Adımda Bilinçli Alışveriş Rehberi

Tüketim çılgınlığına dur deme zamanı gelmedi mi? Biraz yavaşlamaya ve daha bilinçli alışveriş yapmaya ne dersiniz? Hız odaklı moda karşıtı ‘Yavaş Moda’ akımı daha az satın almayı ve alınanın daha uzun süre kullanılmasını destekliyor. Sezonluk algısını ortadan kaldırarak tüketiciyi zamansızlık algısı ile tanıştırıyor. Bilinçli ve sürdürülebilir moda adına neler yapabileceğinize ve sizler için derlediğimiz markalara birlikte göz atalım.

Yavaş moda akımı, kalıcı bir değer olmayı hedefliyor. Üretim koşulları, kalite ve tasarım değerinin önem kazandığı sürdürülebilir moda, ne giydiğinize ve nasıl hissettiğinize daha fazla önem veriyor. İnsan ve doğa odaklı tasarımlara dolabınızda yer vermek istiyorsanız, kaliteli üretim ve tüketime destek olmayı arzuluyorsanız ve en önemlisi daha yaşanılabilir bir dünyanın hayalini kuruyorsanız, neler yapılabileceğine birlikte bakalım.

1- Her şeyden önce yavaşlayın
Neye ihtiyacınız olduğuna karar verin ve satın almadan önce daha derin düşünün.

2- Uzun vadeli düşünün
Haftalık ve sezonluk yeni ürünler yerine daha uzun vadede kullanabileceğiniz parçaları tercih edin. Zamansızlığı benimserseniz eğer, seçimleriniz de bu yönde olacaktır ve harcamalarınız sizi daha fazla tatmin edecektir.

3- Sahip olduklarınızın farkında olun
Alışveriş yapmadan önce dolabınızda neler olduğuna göz atmakta fayda var. Yıllar önce aldığınız ve dolap köşelerinde kalan kıyafetlerden habersiz olabilirsiniz. Gerçekten ihtiyacınız olup olmadığına, nelere sahip olduğunuzu görünce karar vermeniz kolaylaşacaktır.

4- Takas yöntemini deneyin
Etrafınızdakilerle kıyafet değişimleri yaparak anlık hevesleri giderebilir ve bilinçsiz tüketimden uzak durabilirsiniz.

5- Sürdürülebilir modayı tercih edin
Ürün satın alırken üretim koşullarına, kullanılan malzemeye ve geri dönüşüme uygun olup olmadığına dikkat edin. Doğa dostu markalar ve koleksiyonları tercih etmeye özen gösterin.

6- Ucuz olanın göz boyamasına izin vermeyin
Fiyatı uygun diye alıp giymediğiniz parçaları ve gereksiz harcamalarınızı gözden geçirin.

7- Sahip olduklarınıza özen gösterin
Kıyafetlerinizi doğru talimatlar ile yıkamaya özen gösterin. Onları uygun şartlarda muhafaza etmek ömürlerini uzatacaktır. Ne kadar özenli davranırsanız hem kendinize hem de çevreye iyilik yapmış olacaksınız.

Sürdürülebilir Marka Önerileri

Reformation
Sürdürülebilirliğin büyük destekçilerinden olan Reformation, çevre dostu markaların başında geliyor. Çevre kirliliği, su israfı ve geri dönüşüme özen gösteren marka, çevreye olan duyarlılığıyla öncü bir tavır sergiliyor.

Stella McCartney
Ekolojik dengeye verdiği önem ile öne çıkan Stella McCartney, sürdürülebilirliği felsefe olarak benimsiyor. Geri dönüştürülebilir polyester, organik koton ve ormanlara zarar vermeyen viskoz gibi malzemeler kullanan marka, yüksek modanın bu konudaki öncü isimlerinden.

Veja
Etik moda tutumu ile bilinen Veja, ekolojik yöntemler ile ayakkabılarını üretiyor. Zamana meydan okuyan çevre dostu malzemelerden yapılan sneaker’ları ile, üretim yöntemlerini değiştirmenin dünya için olan önemini vurguluyor.

Máh-roc
Sürdürülebilir giyim alanında farkındalık yaratma amacıyla kurulan Máh-roc, dünyanın dört bir yanından topladıkları atık ve istenmeyen kumaşlar ile çevre dostu tasarımlar ortaya çıkarıyor.

IAMNOTBASIC
Kaliteli ve ulaşılabilir ürünleri piyasaya sürmek adına duyarlı bir marka olan Iamnotbasic, herkesin dolabında yer alması gereken modern ve zamansız basic ürünleriyle dikkat çekiyor.

Author: İrem Atayık

RELATED POSTS