A Conscious Blend of Masculinity and Femininity: JW Anderson Fall 2023 Menswear

FashionJanuary 16, 2023
A Conscious Blend of Masculinity and Femininity: JW Anderson Fall 2023 Menswear

Toplumsal cinsiyet rollerinin kıyafetler üzerinden yaratılan bir baskısına tepki olarak JW Anderson, Milano Moda Haftasında önceki tasarımlarına odaklandığı bir yaratıcılık zirvesi ve baskılara karşı bir dışavuruma imza attı.

Erkek modasının ilk adının duyulduğu zamanlarda öncelik olarak iyi bir dikime önem vererek çıkan tasarımlar artık günümüzde iyi bir dikimden de öte, yaratıcılık dolu bir giyimle erkekleri de dahil etmek istiyor. JW Anderson, şimdi erkek giyiminde sınırlandıran bu bakış açısına bir tepki veriyor ve toplumda feminen olarak nitelendiren parçaları erkeklerle buluşturuyor. 

Bir tişörtün önüne tutturulmuş bir yastık, model üzerine boyanmış domatesler veya yeşil bir kurbağa terliği sürreal bir silüet sunarken, JWA damgalı kemerler, fırfırlı kemerli şortlarla; dapdar deri ceketler, gömlekler ve trençkotlarla bir araya getirildi. Renkli botlar; külotlar ve kolsuz üstler, kemer detaylı kürkler, deri ceketler veya shearlinglerle eşleştirildi. Anderson’ın çocukluğuna dair izlerin bulunduğu koleksiyonda, SIM kartı şeklindeki davetiyeler, kıyafetlerin sırt kısmına ve bir modelin kalbinin üzerine eklenerek, defileye dahil olan herkesin birbiriyle bağlantılı olduğunun ipuçlarını verdi.  

Kıyafetlerin cinsiyetsizliğine dair bir manifesto veren Anderson, eşsiz tasarım estetiğini Fall 23 Menswear koleksiyonunda yeniden sundu. 

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS