A Woman’s Right to Pleasure

Arts & CultureAugust 23, 2022
A Woman’s Right to Pleasure

Bir kadının arzularını anlamak, dünyayı anlamanın da kapılarını açıyor. A Woman’s Right to Pleasure kitabında Erica Jong tarafından altı çizilen bu cümle BlackBook ile iş birliğinde bir sergi olarak hayata geçerken; kadınlık deneyiminin boyun eğmeyen doğasından bir kesit sunuyor. 

Kendi doğamız ile barışık olabildiğimiz kadar hayatın içerisinde güvenle ilerleyebiliriz. Çevremiz ile kurduğumuz iletişim ve kendimizi dünyaya sunuş şeklimiz aslında bir noktada kendimiz ile olan ilişkimizin bir aynası. Kendimize ne kadar açık ve kapsayıcıysak hayata da onu yansıtabilmemiz bir o kadar kolaylaşıyor. Doğduğumuz günden beri etrafımızdaki insanların yargılarıyla şekillenen benlik anlayışımız, özellikle kadınlar ve kadın bedeninde doğanlar için daha zorlu bir süreci beraberinde getirirken; toplumun beklentileri kadınları kendi bedenine yabancılaştırıyor. Bedenin nasıl gözükmesi gerektiği ile ilgili yargılar bir yana; nasıl hissetmesi gerektiği bile kadınlara dikte ediliyor. Yüksek sesle gülmek, rahatça oturabilmek, dokunmak ve haz duymaktan utanmak, bunları sadece tek başımıza ya da kadınlar arasında olduğumuza rahatça yapabilmek, bu konuları ancak o anlarda konuşmakta özgür hissetmek aslında kadının kendi doğasından günbegün ne kadar uzaklaştığını gösteriyor. Haz ve arzular insan olmanın en temel etmenlerinden biri iken içgüdülerimize bile suçluluk duygusu ile kulak vermek birçok kadının kadınlık deneyiminden mahrum kalmasına neden oluyor. 

Katherina Olschbaur, Vision, 2019

A Woman’s Right to Pleasure, BlackBook tarafından eşzamanlı olarak çıkan bir sergi ve bir kitap. Çağımızın en önemli kadın sanatçı, yazar ve düşünürlerinin haz ve güç eksenindeki fikirlerini ve yaratımlarını içeren A Woman’s Right to Pleasure bir coffee table book olarak sunulurken; aynı adı taşıyacak olan sergi Ağustos ayında Artsy ile iş birliği içerisinde açılıyor olacak. Georgia O’Keeffe, Louise Bourgeois, Judy Chicago, Tracey Emin, Jenny Holzer, Marlene Dumas ve Alice Neel gibi yazarların daha önce yayınlanmamış işlerinin olduğu kitapta, New York Times’ın çok satan yazarları Erica Jong ve Roxane Gay’in yazıları ile Cindy Sherman, Carrie Mae Weems, Marilyn Minter ve Nan Goldin gibi ikonik isimlerin fotoğrafları da yer alıyor. 

Penny Slinger, Read My Lips
Marilyn Minter, Plush24, 2014

Yıllar boyunca kadınlık deneyiminin male gaze üzerinden anlatıldığı toplumumuzda; politikacı, müzisyen ya da ressam da olsa dikte edici konumda olan kişilerin kadınlara karşı bu sansürü tarihin tozlu sayfalarında kalırken; kadının gücünü elinde tutmasının en kolay yolu kendi doğası ve cinselliğine olan barışıklığından gelecek. Sanat ve kadınlık arasındaki özgürleştirici diyaloğa katkı sağlayan sanatçıların işlerinden oluşan A Woman’s Right to Pleasure, yaratıcılığın yaratım enerjisinden geldiğine ve bu enerjinin kadınların özgürce yaşadıkları hazları ile renklenen bir dünyayı oluşturduğuna en büyük örnek.

Judy Chicago, Birth Trinity, 1985
Öne Çıkan Görsel: Leonor Fini, Les Baigneuses II
Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS