Afghanistan’s Girl Athletes

Arts & CultureSeptember 6, 2023
Afghanistan’s Girl Athletes

Ebrahim Noroozi’nin Afghanistan’s Girl Athletes projesi, Afgan kadın sporcuların kariyerlerine devam edememe durumlarını yüzü olmayan portreleriyle anlatıyor.

Spor yasağı, Taliban’ın Ağustos 2021’de iktidara gelmesinden bu yana kız çocukları ve kadınlar için hayatı durdurma yollarından yalnızca biri. Taliban ayrıca kızların ortaokul ve liseye gitmesini de yasaklarken, bütün kadınların üniversitelerden atılmasını emretti. Kadınların ev dışında çalışma yeteneğinin ciddi şekilde kısıtlanmasın ardından Kasım 2022’de Taliban’ın Erdem Bakanlığı kadınların ve kızların parklara veya spor salonlarına gitmesini yasakladı. Taliban’dan önce bile, Afganistan’ın son derece muhafazakar toplumunda pek çok kişi kadın sporlarına karşı çıkıyordu ve kadınların toplumdaki rollerinin ihlali olarak görülüyordu. Ancak buna rağmen hükümetin kadın sporlarını ve birçok spor dalında kadınlar için okul kulüplerini, ligleri ve milli takımları teşvik eden programları bulunmakta.

Bir zamanlar çeşitli sporlarla uğraşan bazı kız ve kadınlar, Taliban’ın ziyaretler ve telefon görüşmeleriyle kendilerini spor yapmamaları konusunda uyararak korkuttuklarını söylerken, bu yasağın Taliban’ın kadınlara yönelik yasakladığı ilk faaliyetlerden biri olduğunu dile getiriyorlar. Geçici olarak İran’dan Kabil’e gönderilen AP fotoğrafçısı Ebrahim Noroozi, Afgan kadınların uğradı bu haksız mağduriyeti ve kamusal yaşamdan silinmesinin benzersiz bir örneğini sunmak için Afghanistan’s Girl Athletes projesini geliştirdi. Bir zamanlar profesyonel bir şekilde çeşitli sporlarla uğraşan birçok kadın sporcu, spor ekipmanları ve burkalarla kimlikleri gizlenmiş bir şekilde Noroozi’nin kadrajında buluşturuyor.

Bu projesi için gönüllü Afgan sporcular bulmak için uzun süreler harcayan Noroozi, zor bir konuyu göstermedeki yenilikçiliği ve hassasiyetinden dolayı projesinde özellikle Afganistan ve Pakistan’daki kadınlar tarafından kullanılan her tarafı kapalı giysi türü burkayla sporculara poz verdiriyor.

Noroozi’nin projesinde yer alan karma dövüş sanatçısı Ağustos 2021’de Kabil Spor Salonu’nunda ulusal turnuvada yarışırken, seyircilerin Taliban’ın şehre doğru ilerlediği haberinin yayılmasını anlatırken bunun katıldığı son yarışma olduğunu da belirtti. Aylar sonra özel ders vermeye çalıştıktan sonra Taliban’ın antrenman yaptıkları spor salonuna baskın düzenlediğini ve herkesi tutukladığını da anlatıyor. 2023 yılının başında projesini yayınlayan Noroozi, Sony World Photography Awards’da ikincilik ödülü kazandı.

Author: Yiğitcan Genç

RELATED POSTS