All Aboard with Les Benjamins!

FashionJune 20, 2023
All Aboard with Les Benjamins!

Les Benjamins, Türkiye’nin zengin denizcilik köklerinde buluşarak oluşturduğu koleksiyon “Kısmet Voyage East to West” ilk Türk amatör denizci Sadi Boro’yu saygıyla anıyor ve fütüristik dokunuşlarla nostaljik bir estetiği bir araya getiriyor.

Les Benjamins’in Spring Summer 2024 koleksiyonu, “Kısmet Voyage East to West”, Sadun Boro’nun ilk seyahatlerinden ve “Kısmet-Fortune” adındaki yelkenli teknesinden ilham alarak Doğu ile Batı arasında bir köprü kuruyor. Doğu ile Batı’yı harmanlayan tasarımlarının arasında ilk aşamasında hafif naylon kumaşlar, eskitilmiş deriler, kotlar ve geri dönüştürülmüş malzemelerle yelkenlinin kendisine atıfta bulunuyor. 

Sadun Boro’nun efsanevi yolculuğu gibi yeni Les Benjamins’in SS24 koleksiyonunda ayrıca el emeği olan makromelerle çağdaş kesimler gibi detaylar harmanlanarak koleksiyonda denizcilik ve yaz ruhunu öne çıkarıyor. Denizcilikte kullanılan mors kodları ve nostaljik yazı tipleriyle beklenmedik detaylar koleksiyonda giderek moda yolculuğunun derinliklerine iniyor. İpek kumaşıyla ustalıklı dikişlerle şekillendirilmiş kumaşlar ve yapısal formlar koleksiyonda denge sağlarken; özel dikim takımlar ve çok katmanlı silüetler zengin deniz yaşamından ilhamını alıyor. Fütürüstik dokunuşlarla nostaljik bir estetiği birleştiren avant garde parçalar yeniden terzilikle harmanlanmış kesimleri içeriyor.

Gözüken o ki, bu sezon da Les Benjamins ile dünya çapında okyanusları aşarak kelimenin tam anlamıyla deniz dolu bir moda yolculuğuna çıkacağız. 

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS