Art Basel Miami Beach 2021’de Neler Var?

Arts & CultureDecember 1, 2021
Art Basel Miami Beach 2021’de Neler Var?

Aralık, ziyaretçiler ve yerel halk için Miami’de olmanın en iyi zamanlarından. Hava daha serin, ruh hali şenlikli ve Art Basel her yıl sanatı kutlamak için şehre geliyor. Geçtiğimiz sene 50. yılını pandemi nedeniyle çevrimiçi kutlayan Art Basel, Maurizio Cattelan’ın 120.000 dolarlık muzunun gösteriyi çaldığı 2019’dan bu yana Miami Beach’teki ilk yüz yüze etkinlik ve 30 Kasım’da VIP önizlemeleriyle resmen başladı.

Art Basel, her yıl dünya çapında Basel, Hong Kong ve Miami Beach olmak üzere üç büyük fuar düzenleyen dünyaca ünlü bir sanat gösterisi. 2002 yılından beri çağdaş sanata odaklanan ve her yıl dünyanın dört bir yanından yüzlerce galeriyi sanat dünyasının en ünlü küratörleri, müzeleri ve koleksiyonerleriyle buluşturan bir etkinlik. 2019 yılına damga vuran meşhur muzdan beri Miami Beach’te ilk kez yüz yüze gerçekleşiyor. 

Etkinlik, bu yıl 30 Kasım Salı günü özel VIP ve medya önizlemeleriyle başladı. Özel partiye katılan yıldız isimlerle, 1 yıllık arayı telafi etmeye başlamış gibi duruyor. Louis Vuitton, Chanel, Loewe, Burberry ve daha pek çoğu, hafta içinde etkinlikler düzenlemek için şehirdeyken, Miami’de sanat tüm hızıyla devam ediyor. 

Hailey Bieber, Olivia Rodrigo, Zoë Kravitz ve daha birçok isim, 2021 Art Basel’i başlatmak ve markanın en son koleksiyonunu kutlamak için Miami Beach’te Saint Laurent kreatif direktörü Anthony Vaccarello’ya katıldı. Markanın Rive Droite Ephemeral Gallery projesinin bir parçası olarak Vaccarello, New York’ta yaşayan sanatçı Sho Shibuya’nın 55 eserini sergilemek için sahilde bir sergi alanı kurdu. Vaccarello tarafından sipariş edilen resimlerden ikisi, Saint Laurent’in orijinal logosunun kırmızı ve pembesini içeriyor.

Dior, Medallion Chair projesinin Amerika’daki ilk çıkışını müjdeleyen bir kokteyl düzenledi. Marka, ikonik sandalyeyi yeniden yorumlamak için Sam Baron, Nacho Carbonell ve Pierre Charpin dahil birçok sanatçıyı dahil etti. Karlie Kloss, Ricky Martin ve Venus Williams gibi konuklar yıldız gücünü sağlarken, DJ Mia Moretti ise kokteylin müziğini üstlendi.

BMW, rapçi Nas’ın performansının yer aldığı bir parti ile yüksek performanslı M serisini kutladı. Nas, aynı zamanda merhum Virgil Abloh’a bir saygı duruşunda bulunurken, aralarında “If I Ruled the World (Imagine That)” ve “Hate Me Now” da dahil olmak üzere bir dizi hit şarkısını seslendirdi.

Miami Beach Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan etkinlik, 2-4 Aralık tarihleri arasında 36 ülkeden 253 galeriye ev sahipliği yapacak. Dijital sanat, sanat enstalasyonları, NFT sergisi ve daha birçok çarpıcı sanat eseri sanatseverleri bekliyor. Fuarın her sayısında olduğu gibi, büyük galeriler tarihteki rakipsiz başyapıtları sergileyecek. Bu yıl yankı uyandıran temalardan bazıları kadınlık, doğa, çevre, ırk ve sömürgecilik. 

Peki fuarda sanatseverleri neler bekliyor?

Farklı noktalardan bir çok galeriyi buluşturan etkinliğin ana bölümü: Galleries. Bu yıl, 185’i dünyanın önde gelen galerilerinden gelen resim, heykel, çizim, yerleştirme, fotoğraf, video ve dijital eserler sunulacak. 

Gelişmekte olan sanatçılara adanmış Positions bölümü ise, dünya çapındaki sanatçıların 19 solo sunumunu bir araya getirecek. Londra’dan Union Pacific, Buenos Aires’ten Isla Flotante Mexico City’den Pequod Co bu sanatçılardan bazıları.

Nova bölümü, galerilerden üç sanatçının son üç yıl içinde üretilen yeni işlerini sunmaları için bir platform sağlıyor. Bu yıl Nova’da 25 sunum yapılacak. Nova’da New York’tan Company Gallery, Madrid’ten Fernando Pradilla ve Paris’ten Balice Hertling gibi isimler yer alıyor.

Survey, 2000’den önce yapılmış çalışmaları içeriyor. 5’i yeni olmak üzere 18 galeri, çalışmaların çoğu tarihi konumları temsil eden işlerini sunacak. Budapeşte’den acb, Zürih’ten galerie lange+pult ve Paris’ten Polka, bu sene Survey’de yer alacak isimlerden.

Edition bölümü, bu yıl baskı alanında beş küresel liderin yayınlanmış çalışmalarını içeriyor. Bu isimler Londra’dan Cristea Roberts Gallery, New York’ta Carolina Nitsch, Barcelona’dan Polígrafa Obra Gràfica ve New York’tan Susan Sheehan Gallery ile Two Palms.

Meridians, 2019’da hem ünlü hem de gelişmekte olan sanatçıların büyük ölçekli projelerini sergilemeleri için bir platform olarak çıkış yaptı. Platform, heykeller, tablolar, enstalasyonlar, canlı performanslar, film ve video projeksiyonları ve geleneksel bir sanat fuarı düzeninin sınırlarını zorlamayı amaçlıyor. Bu yıl, Mexico City’den Museo Tamayo’nun Direktörü Magalí Arriola küratörlüğünde çoğu ırk, sınıf ve gücün geleneksel temsillerini sorgulayan 16 büyük ölçekli projeyle geri dönüyor.

Kabinett, galerilere kendi stantlarında ayrı ayrı belirlenmiş alanlarda küratörlü sergileri sunma fırsatı sunuyor. Bu yıl, tanınmış ve gelişmekte olan sanatçıların 25 sunumu olacak.

Conversations bölümü, dünyanın dört bir yanından galericiler, sanatçılar, sanat tarihçileri, müze müdürleri, koleksiyonerler, küratörler ve eleştirmenler arasında çağdaş sanat ortamıyla ilgili konularda fikir alışverişi için bir platform sunuyor. Bu yılın konuları arasında NFT sanat pazarının yükselişi ve pandemi sonrası dayanıklılık soruları yer alıyor. Tartışmalar özel sanat tüccarı ve yazar Edward Winkleman tarafından yönetilecek ve Facebook’ta canlı yayınlanarak kaydedilecek.

Satellite Fairs, hafta boyunca bir dizi sanat fuarına da ev sahipliği yapacak. Art Basel ile aynı anda yer alan Design Miami, koleksiyon tasarımının toplanması, sergilenmesi, tartışılması ve yaratılması için önde gelen bir mekan. Design Miami, 17. yılında eşitlik ve kapsayıcılık konularına odaklanarak “Human Kind” temasını keşfedecek.

31. yılında dünyanın en çok katılımlı ikinci sanat fuarı olan Art Miami, 17 ülkeden 140 galeriyi ağırlayacak. Sanatçılardan bazıları arasında Fernando Botero (Art of the World Gallery), KAWS (Rosenfeld Gallery) ve Kenny Scharf (Arcature Fine Art & Ross+Kramer Gallery) yer alıyor. Gelişmekte olan ve kariyerinin ortasındaki sanatçıların gelişimine adanmış kardeş fuar CONTEXT Art Miami, 17 ülkeden 61’den fazla galeriye ev sahipliği yapacak.

2019 yılından sonra yüz yüze gerçekleşmesiyle heyecan yaratan etkinlikte: Miami Beach’te yer alan SCOPE; çağdaş sanatta yeni sesleri geliştirmeye adanmış NADA; modern ve çağdaş Latin Amerika sanat gösterisi Pinta Miami; bağımsız sanatçıların ve genç galerilerin sırasıyla “Double Take” ve “Reveal” temalarını sergilediği Spectrum ve Red Dot Miami; ve en yeni ve kapsayıcı parçaların konuk küratörler tarafından bir araya getirildiği UNTITLED Miami Beach yer alan diğer fuarlar arasında yer alıyor. Tüm bu etkinliklerle şehir, sanata doyacak gibi gözüküyor.

Author: Öykü Bilgin

RELATED POSTS