As It Was’dan Ne Beklemeli?

MusicApril 7, 2022
As It Was’dan Ne Beklemeli?

Son olarak Marvel Sinematik Evreni’nde tanrı olarak gördüğümüz Harry Styles, yeni single’ı As It Was ile yakında çıkacak albümü Harry’s House’un bir nevi ön gösterimini sunuyor. 80’lerden ezgiler duyduğumuz renkli klibin ve şarkının altında yatan mesajı öğrenmek isteyenleri buraya alalım. 

Harry Styles’ı en son One Direction ile izleyenler, ön yargılarını bir tarafa bıraksın çünkü şimdiye kadar yaptığı en duygusal şarkılardan birine tanıklık ediyoruz. “You know it’s not the same as it was” nakaratıyla kişisel geçmiş ile yüzleşmek hakkında bir parça görüyoruz. Şarkı Watermelon Sugar’da olduğu gibi kadın orgazmı hakkında değil. Hem iyimser hem de bir o kadar melankolik ezgilere sahip ve 80’lere götüren “As It Was”ın ne anlattığına geçmeden önce şarkıcının renkli ve iddialı tarzına değinmeden geçmeyelim. 

Tarzıyla ve yaptığı yaratıcı seçimler ile tanınan şarkıcının zevkini As It Was klibinde çok net bir şekilde görüyoruz. Harry Styles’ı genellikle Gucci ile görmeye alışırız ancak stilisti Harry Lambert, Arturo Obegero’nun kendisi için hazırladığı kırmızı payetli özel bir tulum tercih etti. Bunun dışında iddialı bir makyaj göremesek de koyu renkli ojeleri gözden kaçmıyor.

https://www.instagram.com/p/CbzupowjGEx/

As It Was, albümlerini tanıtan diğer şarkılara kıyasla daha savunmasız ama aynı zamanda karşı konulmaz ezgisiyle bir dans pisti meydan okuması gibi. “Haydi Harry, sana iyi geceler demek istiyoruz!” diyen çocuğun sesiyle başlayan parçanın sözleri her ne kadar birbirini tekrarlasa da dinleyici “Because it’s not the same as it was” sözleriyle geçmişini düşünmeden edemiyor. Bu arada söylemeden geçmeyelim, şarkının başındaki küçük çocuk Harry’nin vaftiz kızı Ruby Winston. “Her gece yatmadan önce beni arar ve bir keresinde telefon çalmadı. Bu yüzden bana bunu gönderdiler” dedi. “Stüdyodayken çıkardım ve bir nedenden dolayı şarkının önüne koydum ve bir şekilde ona aşık oldum, bu yüzden kaldı.” diyen Styles’ın yeni şarkısını en kısa şekilde tanımlamak istersek: mutlu melodi ama depresif şarkı sözleri.

Röportajlarında pandemi hakkında ve yaptıklarının dışında kim olduğunu bulmak, Londra’da tekrar yaşayıp yaşamamak hakkında konuşmuştu. İlk dinleyişte şarkının Olivia Wilde’la olan ilişkisi hakkında olduğunu düşünsek de defalarca dinledikten sonra aileden ve sevdiklerinden ayrı büyümek ve kimsenin onların yerini alamayacağını fark edip telafi etmekle ilgili olduğunu düşünmeye başlıyoruz. Büyüdükçe etrafımızdaki insanların değişmesi, onlarla eskisi kadar zaman geçirememizi anlatan As It Was; “İyi geceler” demek için telefona cevap vermeyince sinirlenen kızın sesli notu bu mesajı doğrular nitelikte.  

Solo kariyerine başladıktan neredeyse tam beş yıl sonra çıkan single, kulağa başta yeni başlayan bir sanatçı gibi geliyor. Oysa As It Was yaratıcılığın konuştuğu depresif bir şarkıdan çok daha fazlası. Yeni bir dönemin adım seslerini duyduğumuz bu single’ın ardından bakalım 20 Mayıs’ta bizi neler bekleyecek? 

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS