Ashish: Fall in Love and Be More Tender

Arts & CultureApril 24, 2023
Ashish: Fall in Love and Be More Tender

Yırtıcı dünyaya karşı yıkılmadan, dimdik duran Ashish Gupta; kelimelerin ötesinde, derin duygularla yüklü kıyafet tasarımlarıyla seni şefkat ve zarifliklerle dolu dünyasına davet ediyor.

Bir dili konuşabilmek demek sadece kelimelere, sözcük öbelerine ihtiyacınız olduğu anlanıma gelmez. 20 yıl önce tasarımlarına başlayan Ashish Gupta’nın yarattığı kıyafetler ne kelimeler barındırıyor ne de çılgınlarca bir çığlık atıyor… Ashish Gupta’nın zihninin derinliklerinden ziyaret edenlere el uzatan ‘Ashish: Fall in Love and Be More Tender’ sergisi; Gupta’nın tasarladığı kıyafetlerle parıltılı, şefkatli ve zarif bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Her geçen gün acımasızlaşan, saldırganlaşan, bazılarımızı evsiz dahi bırakan dünyaya karşı şefkati derinliklerinde; içinde olduğunu fark etmiş Ashish Gupta. Kibar olmanın, aşık olmanın özünde kendini bulmuş. Brexit referandumu sonrasındaki göçmenler adına yaşanan belirsizlik sürecinde İngiltere’de yaşayan bir göçmen olarak; bir aidiyet, bir ev arayışını tetikleyen düşüncelere boğulmuşken; kökenlerindeki zengin bir mirasın kutusunu açarak Hint sineması ve modasındaki ögeleri kayıp bir yapboz parçasıymış gibi yerleştirmiş kendisine. Hindistan ile İngiltere arasında kurduğu bu tasarımlarla dolu köprüde; düşüncülerini yıllardır Delhi’deki küçük atölyesinde tek tek işleyerek hayata geçiriyor. 

İmza niteliğindeki renk kullanımlar, parıltı kumaşlar… tabii, bir de zıt kutup varsayılan olguların bir araya gelmesi tanımlıyor Ashish Gupta’nın dünyasını. Bu eşsiz dünyada giydirdiği bedenleri böylece bir neşe kapılıyor ve bu hissin getirdiği noktada; şu ana kadar ötekileştirilen kimlikler için daha aydınlık, daha görünür bir alan sağlıyor kıyafetleri. 

Mumbai çıkışlı Ashish Shah’ın Hindistan ve Londra’da fotoğrafladığı bu kareler arasında dolaşırken tatlı ve etkileyici bir atmosfer ‘Ashish: Fall in Love and Be More Tender’ sergisini sarmalıyor ve giderek büyüyor… 

Sen de Ashish Shah’ın fotoğrafları arasındaki bu hisse kendini bırak ve Ashish Gupta’nın dünyasını keşfet.

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS