Based Istanbul Welcomes: Bahar Bambi

TVMay 10, 2024
Based Istanbul Welcomes: Bahar Bambi

Kendi kanallarınız aracılığıyla kendinizle bağlantı kurmak… Bahar Bambi, hikayesini tasarımlarının incelikli detaylarında ortaya koyuyor. Orta Doğu imgelerinin muhteşem maksimalizmini, kendine özgü karışık tekniklerle bir araya getiriyor. Neşe ve tutku dolu, ilham kıvılcımlarını tuvalinde hapsediyor. Yaratım yolculuğunda, otantik benliğini arayarak fikirlerini hayata geçiriyor. Bahar nihai bir varış noktası aramıyor, akışta kaldığı sürece o yerin onu bulacağına inanıyor.

En baştan başlayalım. İlk noktada seni harekete geçiren neydi? Sana ilham olan bir şey veya birisi
var mı?

Sanat benim için her şey demek, temelde bir denge. Beni asıl harekete geçiren şey, kafamdaki fikirleri gerçek bir şeye dönüştürdüğüm zaman ortaya çıkıyor. Bu çok özel bir keyif hissi. Bir an sadece bir kıvılcım oluyor ve bir sonraki an tam önünüzde duruyor. Ve sonunda başardığınızda? İşte o duygu eşsiz.

İlhama gelince, onu her yerde buluyorum – ailem, arkadaşlarım, gittiğim yerler, kültürüm, iç tasarım… Bazen en küçük şeyler, rastgele bir şarkıdan bir dize gibi. Büyükannem de büyük bir ilham kaynağı. Eskiden en muhteşem kilimleri dokurdu, bu da sanatımı büyük ölçüde açıklar nitelikte.

Kökenler sana ne ifade ediyor? Köklerin ile ilhamın arasında nasıl bir ilişki var?

Kökenler benim gözümde her şeyin büyüdüğü temel. Sanatıma bakarsanız, soyut ve geleneksel Orta Doğu sanatının bir füzyonu olduğunu fark edeceksiniz. Tıpkı yetişme tarzım gibi birbirinden çok farklı olan bu iki tarzı harmanlamak istedim. Berlin’de doğup büyüdüm ama annem de babam da Türk kökenli. Bu kültürlerin kaynaştığı bir kazan, tamamen yeni bir şey yaratıyor – kendine ait bir kültür.

İçgüdülerin işlerine ne kadar yön veriyor? Üretirken kontrol Bahar’da mı oluyor yoksa iç dünyanda
mı?

Sanatımın gücü içgüdülerimden geliyor. Fazla plan yapmayı sevmem. Her şey o ilk ilham kaynağını yakalamakla ilgili. En iyi işlerin, çocuksu merakı kucaklayıp sürecin içinde kaybolarak ortaya çıktığını öğrendim. İşte, gerçek yaratıcılık burada ortaya çıkıyor. Elbette, bazen bunaltıcı ve hatta sinir bozucu olabiliyor ama bunu benimsemeye başladım, çünkü yolculuğun güzelliği bu.

İyi hissetmek senin dünyanda nasıl bir anlam kazanıyor?

Benim dünyamda iyi hissetmek huzur bulmak anlamına geliyor. Hayat çılgınca bir hal aldığında bile içten içe sakin ve mutlu olmak, sadece minnettar olmak ile ilgili. Zihnimin rahatladığı ve kalbimin mutlu hissettiği zaman… İster sanat üretiyor, ister ailemle takılıyor ya da sadece şimdiki zamanın tadını çıkarıyor olayım, iyi hissetmek tamamen kendi huzurumu bulmak ve kendi tempomda olmakla alakalı.

Bahar Bambi’nin hayal dünyasında neler var? Tasarımlarını üretirken aklından neler geçiyor?

Tasarımlarımı yaparken zihnim tonlarca fikir ve seçenek ile dolup taşıyor. Bu heyecan verici, bambaşka bir telaş. Gerçekten iyi hissettiriyor. Her zaman rastgele ortaya çıkan düşüncelerim ve esinlenmelerim var ve hepsine kucak açmayı öğrendim. Bu ilham anlarını hatırlamak için duvarımı fikirlerle dolu yapışkan notlarla kaplıyorum. Bunlar bana çarpan yaratıcı kıvılcımların küçük hatırlatıcıları gibi.

Nike Well Festival aktivasyonunda bizi neler bekliyor? Kişiselleştirme atölyesini senin sözlerinden de dinleyebilir miyiz?

Türk kültüründen esinlenerek, gördüğünüz çini desenleri gibi, her çiçeğin kendi özel anlamı olan bir tasarım oluşturdum. Seçtiğim renkler, festivalin bağlantı, zihinsellik ve hareket havasına uygun olarak son derece canlı. Spor sütyenlerini kişiselleştirdik ve her birine kendi kişisel dokunuşumuzu ekledik. Çünkü kabul edelim, kim sevimli, benzersiz bir spor sütyenini sevmez ki? Her şey bireyselliği kutlamak ve kendini ifade etmekle ilgili.

Nike Well Festival İstanbul’un benimsediği “well-being” kavramı senin hayatında nasıl konumlanıyor?

Festivalin odaklandığı “well-being” fikri benim için gerçekten çok önemli. Bu bana sadece bedenime değil, zihnime ve duygularıma da dikkat etmem gerektiğini hatırlatıyor. Yaratıcı olmak ve kendimi ifade etmek, olduğum kişinin büyük bir parçası ve iyi hissetmek bunu gerçekleştirmenin anahtarı. Bu, dengeyi bulmak, içeriden ve dışarıdan kendime bakma, tatmin olmuş ve amaç odaklı hissetmekle ilgili.

Spor hayatında ne kadar bir alan kaplıyor?

Spor günlük rutinimin büyük bir parçası haline geldi. Bu sadece hareket etmekle ilgili değil; güne pozitif ve her şeye hazır hissederek başlamakla ilgili. Bana verdiği enerji artışı ve zihinsel berraklık paha biçilemez, doğru odakla görevlerin üstesinden gelmeme yardımcı oluyor.

Ayrıca, beni genel olarak daha disiplinli bir hale getirdi ve bu da hayatımın diğer alanlarında oyunun kurallarını değiştiriyor. O anda kendimi tembel hissetsem bile, kendime odaklanmam gerektiğini hatırlatıyorum çünkü sonunda elde ettiğim başarı duygusu her şey demek.

Seni harekete geçiren, üretme anlarındaki itici güç nedir?

Yaratırken beni gerçekten motive eden şey, fikirlerimi hayata geçirmenin verdiği müthiş duygu. Sanki büyük bir ilham kaynağına dokunuyor ve hepsinin tuvale dökülmesine izin veriyorum. İster renk katmak ister yeni bir konsept keşfetmek olsun, kendimi ifade etmek ve sanatım aracılığıyla hem kendimle hem de başkalarıyla bağlantı kurmak ilgimi çekiyor.

Spor giyimde kodların neler? Aktivitenin gereksinimleri mi yoksa stil kodların mı kararlarında öne çıkar?

Spor giyim tamamen doğru karışımı elde etmekle ilgili. Yaptığınız aktivite için işe yarayan ama aynı zamanda tarzınızın da öne çıkmasını sağlayan şeyler istersiniz. Yani rahat, esnek ve iyi hissetmek çok önemli. Şahsen ben, özellikle çalışırken, yoga pantolonlarımı ve şortlarımı tercih ediyorum. Uzun süre oturabiliyorum, bu yüzden arada sırada esneme hareketleri ya da hızlı yoga molaları veriyorum. Ayrıca, spor sütyenlerimi blazer ceketlerimle eşleştirmeyi seviyorum – bu kesinlikle sevdiğim, rahat ve şık bir kombinasyon.

Spor ve sanatın karıştığı projelerde noktaları nasıl bir araya getiriyorsun?

Bana göre spor ve sanatı harmanlamak çok doğal; her ikisi de kendi tarzlarında yaratıcı ve tamamen kendini ifade etmekle ilgili. Her şey bir hikaye anlatmakla alakalı. Sporcuların hareketlerinden ve duygularından ilham alıyorum ve bunu gerçekten o havayı yakalayan sanat eserleri yapmak için kullanıyorum. Amacım spor ve sanatın nasıl bir araya geldiğini gösteren projeler yapmak ve (umarım) insanlara yaptıkları her şeyde yaratıcı olmaları için ilham vermek.

Bahar’ın yapılacaklar listesi nasıl görünüyor? Yapmaya heyecanlığı olduğun ve henüz fırsatını
bulamadığın ne var?

Yapılacaklar listem hiç bitmeyen bir fikir akışı gibi, eski hayallerle beni çok heyecanlandıran yeni kıvılcımları karıştırıyor. Bazı fikirler uzun zamandır aklımdaydı, bazıları ise son zamanlarda ortaya çıktı.

Özellikle heyecan duyduğum bir şey, annemle birlikte yapmayı planladığım bir proje. Annem, annesinin ona öğrettiği bir beceriyi bana aktararak nakış işlemeyi öğretti. Şimdi, gerçekten özel bir şey yaratmak için birlikte çalışmayı planlıyoruz. Henüz tüm detayları açıklayamam ama çok güzel olacağını biliyorum.

Creative Direction by Duygu Bengi

Filmed and Edited by Umutcan Öncü

Fashion Direction by Murat Şentürk

Content Editors Belgin Demirhan, Tunga Yankı Tan

Music by Salih Alkan

All looks by Nike

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS