Büyük Resimdeki Küçük Detaylar

Arts & CultureNovember 14, 2017
Büyük Resimdeki Küçük Detaylar

Avrupa mimarisine bakıp ne şaheserler yaratılmış diye öykünürken aslında takdir edilmesi gerekenin yaratmanın yanında korumak olduğunun farkında olan kaç kişiyiz? Biri kesinlikle Hasan Pehlevan. “Formicarium” adlı sergisinde günlük hayatımızda hepimizin içinde bulunduğu, kimi zaman farkında olup kimi zaman olmadığı döngüyü resmediyor Hasan. Kafamızı çevirip kendi dağımıza taşımıza duvarımıza baktığımızda eski ile yeni arasında sıkışıp kalmış, dönüştürülse kendini kaybeden, olduğu haliyle kalsa bitap halde duran birer beton yığınından farksız ne yazık ki.. Formicarium’un çıkış mekanı Fikirtepe olsa da, aslında hepimizin içinde bulunduğu gerçekliği gözler önüne seriyor.

Burada vurgulanması gereken Formi (karınca) ve carium (yaşam alanı). Değişen, yıkılan binalar, miraslar arasından çıkan kazı malzemeleri ve bizler bu döngü arasında karıncalar gibi yaşıyor, sanatçının sergisine konuk olurken kendimizi de orada yıkıntıda buluyoruz.

Sanat ses duyurmaksa, kendini ifade etmenin en kuvvetli yollarından biriyse, bu yıkım kurtarılabilir mi hep beraber 18 Kasım – 15 Aralık tarihleri arasında Pg Art Gallery ev sahipliğinde şahit olacağız.

Author: Naz Ohri

RELATED POSTS