Cary Fagan

Arts & CultureApril 4, 2016
Cary Fagan

Fotoğraf, sanattan ve teknikten daha fazla… Tamamen tutkunuzla ilgili. Bay Fagan’ın sözlerinden sonra buna 100% eminim! Belki sizin içintam anlamıyla estetik olarak hoş olmayabiliyor ama duygusal olarak kalbinize vurduğu kesin! İşte Bay Fagan’ın sözleri ve film üzerinde saf güzelliği gösteren çekimleri.

“Sanat eserleri aracılığıyla bir şey olma amacına ulaşmak için çabalayan genç sanatçılar, size “yapamazsın” diyen insanları küçük görmeyin, onlar gelecekte ilk iş gelip sizi eleştirdikleri için özür dileyecek olanlardır, ama bir gün parladığınızı da görecekler.”

Fotoğrafla ilgilenmeye ne zaman başladınız?

Fotoğrafa olan tutkum lisede başım derde girdiğinde başladı. Bir çocuk olarak büyürken suç işlemek kalbimde demlenmeye başlamıştı. Doğruyla yanlışı ayıramıyordum. Bir sabah babam bana ceza olsun diye bir şeyin fotoğrafını çektirdi, ve bu pek de bir ceza olmadı. İşte bugün buralara geldik.

Bir fotoğrafçı olarak dijital yerine film ile çalışırken neler hissettiğinizi açıklar mısınız?

Taze bir film rulosu aldığımda veya yeni baskıları gördüğümde nasıl hissettiğimi açıklayabilmem için varolan bir kelime yok. Bunu karşılaştırabileceğim en yakın şey Christmas Gününde hediye açma hissi. Filmin benim için bu kadar önemli oluşu işimin daha çok konuşmasını sağlıyor diye düşünüyorum; bir imgeden daha fazla bir şey haline geliyor. Sakinliğe ve sabırlı olmaya inanıyorum. Film ile doğru çekimi yapmak için sabırlı olmanız gerekiyor yoksa sadece boşa para harcıyorsunuz (defalarca başıma geldi). Ayrıca film ile deneme ve yanılma da oluyor ve bundan öğreniyorsunuz, bence filmle çekim yapmanın beraberinde gelen en iyi şey de bu.

Instagram gibi sosyal medya platformları fotoğrafın boyutunu nasıl değiştirdi?

Bence fotoğrafı hem negatif hem de pozitif olarak etkiliyor, ama pozitif etkileri imgeden çok tanıtım üzerine. Şuaralar mücadele ettiğim şey bu platformların işimi elimden alacağı paranoyası. Hangi derginin işlerimi kabul edeceğini araştırırken çıldırma noktasına geldim ama gerçekte bir önemi de yok. Sevdiğim şeyleri üretiyorum ve beni destekleyen insanlara gösteriyorum. Eğer platformlar işlerimi severse benimle iletişime geçerler. Şimdi beni yanlış anlamayın, sosyal medya platformları fotoğrafı geri getirdi ve gelişen bir sanat kategorisi doğdu. Bundan daha da iyisi, Super 8 kamera geri geliyor!

İlham arıyor musunuz yoksa size doğal olarak geliyor mu?

Çoğunlukla bana geliyor; bu birinin söylediği bir söz de olabiliyor, hissettiğim bir duygu da. Filmler üzerinden, ama en önemlisi de müzik üzerinden ilham arıyorum. Kesin konuşmak gerekirse Sun Ra, Lonnie Liston Smith, ve Roy Ayers.

Neden genellikle kadınları çekiyorsunuz?

Kadın bedenini her zaman doğadaki bir çiçek veya bulut gibi bir sanat eseri olarak gördüm. Onun hep fotoğrafçılar (özellikle de erkek fotoğrafçılar) tarafından bir arzu nesnesi olarak sunulduğunu gördüm. Tipik bir estetikte hoş bir pozisyonla olmasa da, onu saf güzelliği ile göstermeye tutkum var.

Bir ropörtajda şöyle dediğinizi okudum, “Cinsel olan bazı fotoğraflar var, ama düşüncesi cinselliği ondan çekip alıyor.” Bize işlerinizin geleneksel cinsel erkek bakışına nasıl meydan okuduğunu anlatır mısınız?

Birinin kadın bedenine nasıl baktığını değiştirebileceğinizi düşünmüyorum; erkekler kadın formuna karşı doğal olarak şehvet duyuyor. Bir erkek fotoğrafçı olarak öyle olmadığımı kanıtlamak her zaman zor olacak. Ama onun dışında, sanat bir yorumlamadır, ürettiğim şeyi, insanların onu nasıl gördüğünü kontrol edemem ve bir çok yönden de kontrol etmek istemem.

Sizce fotoğraf gerçekliğin doğru bir temsili mi olmalı?

Fotoğraf hayattakilerin ve aramızdan ayrılanların yaşamlarını mekan veya zaman ne olursa olsun belgeliyor. Evet, fotoğrafın gerçekliğin temsiline katkıda bulunacak bir faktör olması gerektiğini düşünüyorum, ama gerçeklik nedir ki? Her şeyin mümkün olduğu bir dünyada yaşıyoruz, her gün yeni türler, yeni bilimler ve dünyanın yeni köşelerini keşfediyoruz. Birisi ihtimal dışı gözüken bir şeyin fotoğrafını çekebilir, ama o imge gelecekte olan bir gerçekliği temsil ediyor da olabilir. Fotoğraf rüya gibi olmalıdır, hayalperesttir ve acayiptir, ama hepsine aynı şekilde inanırsınız.

Kimden etkileniyorsunuz?

Still life fotoğraflarıma dönüşen cansız nesneler beni mutlu ediyor ve bunu imgenin merkez noktası olarak takdir etmeyi öğreniyorum -bu güzel; renkler, doğanın ürünleri, nesnelerin samimi akışı. Ama bu soruya ayrıntıyla cevap vermek gerekirse, beni sanatsal olarak etkileyenler Colin Dodgson, Tyler Mitchel, Tyler Swanner ve Joshua Anderson’dan Tim Walker ve Renn Hang’a kadar uzanıyor. Çok fazla var bu yüzden beni etkileyenleri kısıtlayamıyorum. Bu, mükemmeliğe dair bir bolluk. Şuanda beraber çalıştığım iki stilist var (Katrina Guevara ve Ishamail Kargbo) ve ikisi de birer dahi. Hemen işlerine bir göz atmalısınız.

Taze bir film rulosu aldığımda veya yeni baskıları gördüğümde nasıl hissettiğimi açıklayabilmem için varolan bir kelime yok.

Genç fotoğraçılara bir tavsiyeniz var mı?

Evet, en iyi çekimleri almak için hangi tür makina kullandığınızın önemi yok. Amerikan fotoğrafçı Mark Fisher New York’tayken bana şöyle demişti “Senin ürettiğin imgeleri asla tamamen yakalayamam, sen de benim ürettiklerimi asla yakalayamazsın. Durum bundan ibaret.” (ve Tupac’tan bir alıntıyla bitirmesi teslimatı daha da tatlı hale getirdi.) Sanat eserleri aracılığıyla bir şey olma amacına ulaşmak için çabalayan genç sanatçılar, size “yapamazsın” diyen insanları küçük görmeyin. Onlar gelecekte ilk iş olarak gelip sizi eleştirdikleri için özür dileyecek olanlardır, ama bir gün parladığınızı da görecekler. Ne kadar katı olursanız (ve bu büyümeye devam edecek) size karşılıksız destek verenlerin kalplerini değiştireceğini fark edeceksiniz ve dünya gözlerinizin önünde değişecek.

Fotoğraf dışında ilgi alanlarınız neler?

Müziğe aşığım, özellikle de caza; büyürken saksafon dersleri almıştım. Futbol da küçüklüğümden beri oynadığım diğer bir şey, spor iyidir. Doğa, Akira, doğaçlama eğlenceli geliyor bana.

Bize gelecek projelerinizden bahseder misiniz?

Gelecek ay en favori sanatçılarımdan biri olan Nite Jewel ile çalışacağım, şimdilik söyleyebileceğim bu kadar!

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS