Casting JonBenet: Şok Edici Bir Suç Hikayesinden Daha Fazlası

Arts & CultureDecember 11, 2021
Casting JonBenet: Şok Edici Bir Suç Hikayesinden Daha Fazlası

Casting JonBenet, Kitty Green tarafından yönetilen ve JonBenet Ramsey’in ölümünü anlatan bir belgesel film. 2017 yılında çıkan yapım, alıştığımız “docu-drama” işlerden farklı olarak yaşanan olayların popüler kültürde nasıl bir takıntıya yol açtığı ve ortaya atılan komplo teorilerini inceliyor.

JonBenet Ramsey, Colorado’da ailesinin evinde öldürüldüğünde altı yaşındaydı. 1996 yılında yaşanan trajik olayda küçük bir kız olan JonBenet, kayıp raporu tutulduktan 7 saat sonra, evlerinin bodrumunda bulundu. Otopsi raporunda ölüm nedeni cinayet olarak geçerken, evin içinde elle yazılmış uzun bir not da vardı. Davanın ülke çapında ve medyada büyük yankı uyandırmasının nedeni ise kendisi önceden bir güzellik kraliçesi olan annesinin JonBenet’i bir dizi çocuk güzellik yarışmasına sokmasıydı. Hala bir sonuca varılamayan dosya, bugün Boulder polis departmanında soruşturulmaya devam ediyor.

Bu sansasyonel dava, true crime tarzındaki yapımları kapitalize etmeyi seven film yapımcıları için de oldukça popüler bir konu. Fakat Casting JonBenet‘in yönetmeni Green, konuyu sadece bir belgesel olarak işlemekten kaçınmış. Yapımın çıktığı noktayı şöyle anlatıyor Green, “Televizyonda çok fazla JonBenet Ramsey konulu iş var, çoğunda da anne ve baba karakterini oyuncular canlandırıyor. Hep düşündüm, gerçekten suçlu olup olmadığını bilmeden Patsy Ramsey’i nasıl oynayabilirsin? Role yaklaşımın nasıl olur? Temel olarak bu topluluğa odaklanmak istedim.”

Casting JonBenet‘in odağı, işte bu insanlar. Green, olayın yaşandığı Boulder bölgesinde bir casting düzenleyerek, insanları Ramsey davasındaki herhangi bir rolü oynamak üzere seçmelere çağırıyor. Sete vardıklarında ise, bunun aslında çok da bekledikleri bir yapım olmayacağını açıklıyor. Seçmelere katılanlara bu kayıtların filmde kullanılacağını açıklayan Green, kameraya söyleyecekleri herhangi bir şeyin yapımda yer alabileceğini ve buna dikkat etmelerini gerektiğini de belirtiyor. “Aslında bu temelde bir deney, peki siz bizimle tavşan deliğinden atlamaya hazır mısınız?” cümlesini kurarken, sonuçların bu kadar dikkat çekici olacağını da beklemediğini söylüyor.

Cinayet yaşandığında çoğu halihazırda civarda yaşayan insanlar, hikaye ile kişisel bağlantılarını paylaşırken, aynı zamanda davaya karışan kişiler ve gerçekte ne olduğuna dair düşüncelerini de belirtiyor. Casting JonBenet, sansasyon haline gelmiş suç hikayeleri ile ilgili düşüncelerimizi yansıtırken, aslında “gerçek” gibi bir olguya topluluk olarak beraber varıp varamayacağımız sorusu üzerinde duruyor. “Manşetlerde gördüğümüz korkunç olaylara kapılıp gidiyoruz ve aslında bunun altındaki önemli olan şeyleri de unutuyoruz.” derken yapımda da temel olarak bu yaşanan olaylar ve onlara dışarıdan dahil olan insanların bakış açıları arasındaki dinamiğe odaklanılıyor.

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS