Çok Uzak Yakın: Erken 2000’ler

7ICONSNovember 27, 2019
Çok Uzak  Yakın: Erken 2000’ler

Erken 2000’ler: Nostaljinin yakışmayacağı kadar yakın, internet ve teknolojinin günlük hayat alışkanlıklarımızı ve iş yapış biçimimizi kolaylıkla ve hızlıca değiştirmesi sonucunda hatırladıkça neredeyse yaşlı hissetmemize neden olacak kadar uzak bir on yıl! Yeni bir yüzyıllık zaman dilimine henüz başlamış olmanın verdiği iyimser ruhun 09.11 ile yerini bıraktığı terörizm korkusu, karamsar politikaları ve milliyetçi duyguları körükledi. Neyse ki popüler kültür hala canlıydı ve Paris Hilton henüz Kim Kardashian ile dolaşmaya başlamamıştı!

Çünkü en yakın arkadaşı Lindsay Lohan’dı ve giydikleri Juicy Couture kadife eşofman takımları kesinlikte taklit ediliyordu! Üstelik Brad Pitt ile Jennifer Aniston da yeni evlenmişti. 2000’lerin rüya çiftini sıkıcı bulanlar American Music Awards’a denim – on – denim trendini yorumlayan ilham verici stilleriyle katılan Justin Timberlake ve Britney Spears çiftini feyzalabilir. Bu dönem celebrity’lerin çağıydı: Disney Channel’da gençlik dizisi çekiyor, hit şarkılar yapıyor, düşük belli jean’lerle moda trendlerini belirliyor ve uyuşturucudan ölmüyorlardı. Onların hayranları ise pazarlama profesyonellerine yepyeni bir (tüketici) hedef kitleyi armağan etti: Teenager’lar. Şöhretlerin, üzerine çalışılmış kontrollü imajlarını bir kuple sundukları sosyal medya profillerinden çok önce gençlik dergileri vardı. Ekleri olan devasa boyuttaki celebrity posterlerini Instagram post’u gibi düşünürseniz odanızın duvarında kendi feed’inizi oluşturmak serbestti!

Apple’ın 2001’de piyasaya sürdüğü iPod ve Dan Brown’ın sansasyon yaratan çok satan kitabı Da Vinci Şifresi, sırtınıza geçirdiğiniz The Gant Varsity Jacket ile erken 2000’ler kolejli stilinizi pekala tamamlayabilirdi. İlk olarak Harvard Üniversitesi’nin beyzbol takımı üyelerince giyilen bu ikonik ceket, takım adlarının ilk harfinin ön yüzüne işlendiği karizmatik tasarımıyla dikkat çekiyor. Hangi harfli ceketi giyeceğinize karar vermenize gerek yok. Siz, Gant takımının stil oyununda hep kazanan oyuncususunuz!

Kapak Görseli: Jeffrey Mayer, Getty Images
Author: Based Istanbul

RELATED POSTS