Daha Az, Daha Olgun ve Daha Mütevazi: 2022 İlkbahar-Yaz Trendleri

FashionOctober 15, 2021
Daha Az, Daha Olgun ve Daha Mütevazi: 2022 İlkbahar-Yaz Trendleri

Geçtiğimiz iki yılda ilgimizi çekmek için dijital platformların sınırlarını zorlayan moda markaları bu sene bizi gerçekliğe döndürdü. Belki de pandemiden sonra en heyecanla, en merakla beklenen 2022 İlkbahar-Yaz moda haftası, ya da doğru anlamıyla “moda ayı” ile yoğun bir defile ve koleksiyon dönemini geride bıraktık. 

Uzun süre sonra podyuma dönen moda evleri, ilgiyi tekrar toplayabilmek için defilelerin yanı sıra farklı çılgın etkinlikler ve programlar sundu. Peki önümüzdeki İlkbahar-Yaz sezonu sıklıkla göreceğimiz trendler neler olacak?

Fotoğraf WGSN Key Colors SS22

Renkler ve zevkler bu sezon tartışılacak. Ana mesajı doğa, canlılık ve dijital bağlantılar olan bu tonları, bu moda haftasında birçok koleksiyonda yakından gördük. Y2K gibi eğlenceli, genç ve çılgın bir trendi benimsemiş bir sezondan çıkıp, olgun, zamansız ve öforik bir görünüme gireceğiz. 

Önümüzdeki sezonun en önemli renkleri arasında Orkide Çiçeği, Olive Oil, Butter, Mango Sorbet, ve Atlantik Mavisi yer alıyor.

1- Anonim

Yüzümüzün yarısını bir kumaş parçasının kapladığı şu günlerde insanlar git gide anonimleşiyor. Bu sezon birçok markada gizlilik öğesini göreceğiz. Kim Kardashian gibi tamamen saklanmasak da, olabildiğince az tanınmak istemek pandemi ile herkes için yerleşmiş bir his gibi. 

2- Beklenmeyen Aksesuarlar

Aksesuarların çarpıcı etkisi her sezon kendini gösterse de, özellikle SS22 sezonunda çok daha ön planda olacak. Sıkıcılıktan oldukça uzak aksesuarlar önümüzdeki sezon kıyafetlerin ana parçası olacak. Moda haftasından sonra en çok konuşulan defilelerden biri ise Loewe ve çılgın ayakkabıları oldu. 

3- Saklanmaya Son

Evde saklandığımız o korkunç (?) dönemi geride bırakırken olabildiğince şeffaf olmaya özen göstereceğiz. Transparan ve saydam parçalar bu sezonun hit parçaları. Artık saklanmak yok. Cesur ama olgun parçaların olduğu İlkbahar-Yaz sezonunda kabuğumuzdan çıkacağız. Her sezon şaşırtan Rick Owens bu sezon da tül elbiseleri ve deri botlarıyla ön plandaydı. 

4- Studio 54’da Partiye Davetlisiniz

Parti. Ama çılgın bir lise partisi gibi değil. Daha çok bir sanat galerisi açılışı sonrası bir Studio 54’da bir kokteyl gibi düşünün. Eforsuz ama kendini belli eden parçalar bu sezon göz önünde. 90lar super modellerinin modernize olmuş hali gibi de diyebiliriz. Naomi Campbell ve Kate Moss gibi isimlerin defilelerde yer aldığını gördükçe o dönemin parıltılı modasını ne kadar özlediğimizi farkettik. 

5- Havuz başında mankenlik mi?

Bu sezon özellikle Chanel İlkbahar-Yaz defilesi ile hepimizin yaz aylarını geride bıraktığımızı ve mevsimsel depresyonun başladığını fark ettik. Havuz başı modası öncülerinden Blumarine ile sıcak bir yolculuğa çıktık. Sonuçta hiç bir zaman yaz alışverişi için erken değil. 

Kapak Görseli: Schiaparelli
Author: Arya Aytanır

RELATED POSTS