Dijital Sahne #6 12. Gece

Arts & CultureFebruary 19, 2021
Dijital Sahne #6  12. Gece

Zorlu PSM prodüksiyonu ve Based Istanbul yaratıcı yapımcılığıyla hayata geçirilen ve tiyatronun kült eserlerinin günümüz perspektifinden yorumlandığı kesitleri seyirciyle buluşturan Dijital Sahne, yeni oyunu “12.Gece” ile 11 Şubat saat 20.00’de Zorlu PSM YouTube kanalında devam ediyor.

Dijital Sahne’nin bu haftaki gösteriminde Shakespeare’in romantik komedyalarından “12.Gece” var. Günümüz Türk tiyatro sahnesinin en cesur isimlerinden İbrahim Çiçek uyarlaması ve yönetmenliğinde, tiyatronun kültleşmiş eserlerinden kesitleri görsel hikaye anlatıcılığıyla birleştirerek dijital dünyaya taşıyan “Dijital Sahne” klasik eserlere modern bir yorum kazandırıyor. Bu hafta sahnelenecek oyun 12. Gece’nin başrollerinde Ceren Moray ve Merve Dizdar yer alıyor.

Bunun çok yenilikçi olduğunu düşünüyorum, diğer bir taraftan bununla birlikte tiyatro bitiyor mu endişesi de bana çok fazla kaygılı geliyor çünkü insan yaşadığı sürece tiyatronun, tiyatro sahnesinin, aktörlüğün bitmeyeceği aşikar! Dolayısıyla böyle bir deneyimden geçmek, bu deneyimle eğlenmek ilginç bir tecrübe. Hep beraber bunu yaşamaktan keyif alıyorum.

Ceren Moray

Shakespeare’in her cinsiyetten insanın zaaflarını ilkelleştirip eğlenceli hale getiren komedi eseri “12.Gece”, Dijital Sahne serisi kapsamında yepyeni bir anlam üretimi ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Ceren Moray; bu yeni tiyatro deneyimine olan pozitif yaklaşımını bizlerle paylaşırken aktörlüğün kutsallığının tükenmeyeceğinin altını çizmeyi tercih ediyor. Merve Dizdar ise değişikliği açık duruşu ve tüm heyecanı ile karşımızda!

12. Gece, teoride aşkı anlatan ve erkekler ile kadınların alışılageldik toplumsal sınıflandırmalarını yıkmaya yönelik içinden çıkılması güç absürt durum yaratısına giden bir Shakespeare komedyası. Kadın ve erkek arasındaki ayrımların yıkımına şahit olacağımız bu oyunda sağlam bir toplum eleştirisi eşliğinde davranış kavramının sorgulanmasına tanık olacağız. Toplumsal rollerin yıkımının bizlerde uyandırdığı düşündürücü ruh halini Dijital Sahne serisi kapsamında Ceren Moray ve Merve Dizdar’ın şahane oyunculuklarıyla içselleştirme şansına sahip olup cesur bir uyarlama ve skenografi ile kişisel sorgularımızı derinleştirebileceğiz.

Oyunsuz bir sezonum hiç olmadı; bu sayede hep seyirciyle interaktif şekilde bir bağlantımız hep vardı. Tabii ki onun yeri başka, ama dijital tiyatro fikri de beni çok heyecanlandırıyor. Değişikliğe her zaman açık olduğum için bunun da çok keyifli olacağını düşünüyorum.

Merve Dizdar

Her görülene, her bilinene inanılması gerektiğini vurgulayan “12. Gece” kesiti; Zorlu PSM YouTube kanalında yayında.

Yazar: William Shakespeare
Uyarlayan/Yöneten: İbrahı̇m Çı̇çek
Video Yönetmeni: Gizem Kızıl
Oyuncular: Ceren Moray, Merve Dizdar
Yapımcı: Duygu Bayram
Yaratıcı Yapımcı: Duygu Bengi
Yürütücü Yapımcı: Miray Kaya 
Skenograf – Sahne Ve Kostüm Tasarımı: Ceyda Balaban
Kostüm Tasarımı: Burak Sanuk
Müzik: Ömer Sarıgedik
Fotoğraf: Burcu Karademir
Işık: İbrahim Çiçek
Işık Uygulama: Serkan Deliktaş, Kerem Duran, Orhan Karayaka
Proje Yöneticisi: Levent Dokuzer
Proje Koordinatörü: Gözde Tekay
Video Prodüksiyonu: Metehan Öz
Afiş Tasarımı: Ecem Tungaz
Yönetmen Ası̇stanı: Helin Irmak Demı̇rel
Yapım Asistanı: Eylül Yankin
Saç: Makas
Makyaj: MAC
Sahne Amiri: Emre Gökmenoğlu
Ses: Fatih Yücelli, Sergen Şimşek
Görüntü Yönetmeni: Can Tengı̇z, Behçet Mert Erbı̇rer
Post Prodüksiyon: Zeynep Torun
Post Prodüksiyon Asistanı: Dilşah Niğdeli
Kamera Asistanları: Mehmet Emin Yücel, Murat Çağlayan
Ses Miksaj: Serhat Soyaltın, North Istanbul, Serkan Aykut Kargacı
Kreatif Ajans: Bi Creative
Author: Based Istanbul

RELATED POSTS