Dijital Sahne #1 Hamlet

Arts & CultureJanuary 5, 2021
Dijital Sahne #1 Hamlet

Kült tiyatro eserlerinden seçilen kesitler, seyirci unsurunun dijitalleştiği güncel bir format ile Zorlu PSM Youtube kanalına taşınıyor. Zorlu PSM yapımcılığında, Based Istanbul yaratıcı yapımcılığında yayınlanacak seri, pandemide durma noktasına gelen tiyatro sahnesine yeni içerik üretimi için aradığı heyecanı yeniden kazandırmayı, seyirci unsurunun dijitalleştiği yeni bir dinamik kazandırmayı hedefliyor.

Bireylerin benlikleriyle baş başa kalmasına zorunlu bir teşvik haline gelen bu alışılmadık dönemde çoğu sanat dalı gibi tiyatro da hayatta kalmanın alternatif yollarını arıyor. Bu yeni düzende barınabilmek adına feragat edilen çeşitli yaklaşımlar yerine yeni çözüm yolları getirilmesinin teşviğiyle evriliyor ve evriliyorlar.

Yüzyıllar hatta binyıllardır kendini seyirciyle olan canlı temasıyla tanımlayan tiyatro, tanıklarla olan samimi bağının süregelmesini sağlayabilmek adına farklı kalıplar dahilinde yeni şekiller alma teşviğiyle karşı karşıya. Performans sanatlarının başı çeken endişelerinden biri olan anlık karşılıklı paylaşım çevrimiçi gösterimlerle yeniden tanımlanıyor.

Yaratıcı yapımcılığını Based Istanbul’un üstlendiği “Dijital Sahne” İbrahim Çiçek yönetmenliğinde klasik tiyatro eserlerinden kesitlere günümüz bakış açısıyla yeni bir soluk getiriyor. 7 Ocak’ta Zorlu PSM YouTube kanalında gerçekleşecek ilk gösterimde, Shakespeare’in dünyada en çok sahneye konan eseri Hamlet’ten kısa bir bölümü Cem Yiğit Üzümoğlu ve Damla Sönmez oynuyor.

Keşke biz bu 10 oyunun tamamını oyun yapıp seyircilerle yüz yüze gelebilseydik ama maalesef bugün yaşadığımız dünyada öyle bir koşulumuz yok. O yüzden en azından bir şekilde bunu yapabilmek bile insana kıvanç veriyor.

Cem Yiğit Üzümoğlu

Seyirci karşısına çıkacak ilk gösterimde Hamlet ve Ophelia ilişkisi mahremiyetin ihlali, ihanet, gurur ve hayal kırıklığı perspektifiyle sunuluyor. İbrahim Çiçek’in kendine özgü reji yorumunun Ceyda Balaban’ın sahne ve kostüm tasarımında sunduğu görsel zenginlikle birleştiği oyunda Cem Yiğit Üzümoğlu ve Damla Sönmez sergiledikleri performanslar ile seyirciye yepyeni bir seyir deneyimi yaşatmaya hazırlanıyor. Cem Yiğit Üzümoğlu, konservatuarın ilk yıllarından bugüne oynamak istediği Hamlet’le sonunda buluştukları için mutlu. Projenin tamamına baktığında ise; “Keşke biz bu 10 oyunun tamamını oyun yapıp seyircilerle yüz yüze gelebilseydik ama maalesef bugün yaşadığımız dünyada öyle bir koşulumuz yok. O yüzden en azından bir şekilde bunun yapabilmek bile insana kıvanç veriyor.” diyor. Damla Sönmez ise buradaki deneyimin klasik tiyatro deneyimin ötesinde olduğunu vurguluyor; “Based İstanbul’un da katılımı ile modayı, tiyatroyu ve müziği bir araya getiren multidisipliner bir iş oldu. Muhtemelen bu dönemden sonra başka başka işler de denemeye başlayacak bu alanda insanlar, umarım bir örnek olur. “

Based İstanbul’un da katılımı ile modayı, tiyatroyu ve müziği bir araya getiren multidisipliner bir iş oldu. Muhtemelen bu dönemden sonra başka başka işler de denemeye başlayacak bu alanda insanlar, umarım bir örnek olur.

Damla Sönmez

William Shakespeare’in yüzlerce yıl önce kaleme aldığı bu zamansız hikayenin güncel kesitinde, Hamlet ve Ophelia; kılıçlar, savaşlar ve ihanetten oluşan bir dünya kadar; kameralardan, aynalardan ve selfielerden oluşan bir dünyada yaşadıklarını sorguluyorlar. Ophelia’nin türküleri ve Hamlet’in ihanete mahkum oluşunun yarattığı çıkmaz, mahremiyete saygı duymayan bir dünyada giderek daha da derinleşiyor. Gurur her şeyi yıkıp geçmeseydi belki de her şey çok farklı olabilirdi. Hüsran, pişmanlık ve ihaneti anlatan bu hikayeyi daha önce deneyimlemediğiniz dijital formatında izlemek için Zorlu PSM YouTube kanalını takip edebilirsiniz.

Yazar: William Shakespeare
Uyarlayan/ Yöneten: İbrahim Çiçek
Video Yönetmeni: Gizem Kızıl
Oyuncular: Cem Yiğit Üzümoğlu, Damla Sönmez
Yapımcı: Duygu Bayram, Zorlu PSM
Yaratıcı Yapımcı: Duygu Bengi, Based Istanbul
Yürütücü Yapımcı: Miray Kaya
Skenograf – Sahne ve Kostüm Tasarımı: Ceyda Balaban
Kostüm Tasarımı: Burak Sanuk, Mert Yemenicioğlu
Müzik: Ömer Sarıgedik
Fotoğraf: Burcu Karademir
Işık Uygulama: Hakan Kılıç
Proje Yöneticisi: Levent Dokuzer
Proje Koordinatörü: Gözde Tekay
Video Prodüksiyonu: Metehan Öz, İgnore Zone
Yönetmen Asistanı: Helin Demirel
Yapım Asistanları: Sıla Demiral, Eylül Yankın
Sahne Amiri: Yılmaz Çoban
Ses: Fatih Yücelli, Erhan Yurtseven
Görüntü Yönetmenleri: Behçet Mert, Can Tengiz
Post Prodüksiyon: Zeynep Torun
Kamera Asistanları: Mehmet Emin Yücel, Murat Çağlayan
Afiş Tasarımı: Ecem Tungaz
Ses Miksaj: North İstanbul
Saç: Makas
Makyaj: MAC Cosmetics
Kreatif Ajans: BI Creative
Author: Based Istanbul

RELATED POSTS