Dreaming About Future

UnframedJuly 13, 2021
Dreaming About Future

Geride bıraktığımız dönem, hepimizin içerisindeki “gelecek kaygısı” tuşuna bastı. Kaygının optimum düzeyde varlığı aslında kişinin kaygı duyduğu unsura karşı harekete geçmesine, çözüm üretmek için çabalamasına neden olurken dozunda kalmanın güçlüğü ise insanlığın temel sorunudur. Kaygılardan sıyırıp, geleceği hayallere bırakmak için yedi zihinde yolculuğa çıkıyoruz.

LAL BATMAN

“Benim içim kıpır kıpır, hayallerimin peşinden koşmak, çalışmaya devam edip başarmak istiyorum! Umarım gelecek hakkında kaygılanmamızı gerektirecek büyük senaryoların bir parçası olmayız. “

Geleceği nasıl tanımlarsın ?

Gelecek konusunda karamsar olmaktan kaçınıyorum dolayısıyla bu kavram üzerine düşündüğümde hayal dünyamda bir sürü kapı aralanıyor. Gelecek benim için ışıl ışıl bir kaos ortamı ve çözüm alternatifleri demek. İnanılmaz sürükleyici bir filmin sonunu görmek uğruna katlanılmaz sahneleri izlemeye dayanmak gibi…

Geleceğe dair kaygıların neler?

Dürüst olmak gerekirse verdiğimiz tüm bu uğraşın, sıkı sıkıya sarıldığımız hayallerimizin başkaları tarafından yanlış yönetilmesi. Yolcuğumuzdaki engebelerin, içinden çıkılmaz derin çukurlara dönüşmesi. Şahsen benim içim kıpır kıpır, hayallerimin peşinden koşmak çalışmaya devam edip başarmak istiyorum! Umarım gelecek hakkında kaygılanmamızı gerektirecek büyük senaryoların bir parçası olmayız.

En büyük hayalin?

İnsanlara hayal dünyamın kapılarını sonuna kadar açmak istiyorum. Orası çok gerçek, çok samimi, çok renkli bir alan ve inanın hiç durmuyor… Dünyanın buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Kimse kendini maskelemeden bu dünyayı deneyimlemesini arzuluyorum.

Ve gönülden inanıyorum ki bu çok geçmeden olacak.

Gelecek kavramı seni motive ediyor mu?

Düşününce kalbimde kelebekler uçuşuyor…

2050 ye bir mesaj bırakmanı istesek, bize ne söylerdin?

Bizler üretmeye, öğrenmeye, bireysellikten çıkıp evrenselliğe kucak açtığımızda herşey yoluna girecek. Kimse paniklemesin, bir şekilde her şey yolunda…

DENİZ MERT Ceket, Pantolon MARINE SERRE/ SHOPI GO, Sneakers CONVERSE ; LAL BATMAN Elbise BALMAIN, Küpe JAAGRAVII, Yüzükler MTOY JWELS, Ayakkabılar YUUL YIE/ V2K

DENİZ MERT

”Zaman her şeyi meydana getiren şiddetli bir nehir gibidir; bir şey ortaya çıkar çıkmaz ortadan kalkar ve yerini
bir başkası alır.”

Geleceği nasıl tanımlarsın ?

Her birimizin sadece içinde yaşadığımız zamanı yaşadığımızı ve bu zamanın ise ancak o anda devam ettiğini düşünüyorum. Geri kalan her şey ya yaşanmıştır ya da belirsizdir. Kısacası gelecek benim için yoktur sadece şimdi vardır.

Geleceğe dair kaygıların neler?

Zaman her şeyi meydana getiren şiddetli bir nehir gibidir; bir şey ortaya çıkar çıkmaz ortadan kalkar ve yerini bir başkası alır. Varoluşun doğası gereği kaygım diyebileceğim tek şey sevdiğim insanları kaybetmek olur.

En büyük hayalin?

Sevdiğim bir kadın ve dostlarımla beraber Güney Afrika’da yaşamak!..

2050 ye bir mesaj bırakmanı istesek, bize ne söylerdin?

Beşerileşmemiş doğa kaldıysa gez, keşfet, güzel dostluklar edin, kadınını sev yaşamana bak…

Üst SANDSHAPED, Pantolon ZARA, Çanta MARINE SERRE/ SHOPI GO, Ayakkabılar BOTTEGA VENETA/ BEYMEN, Bilezikler MTOY JWELS

EYLÜL BENGÜ SICAK

”Pozitif kaldığında her şey senin için iyi olan haline gelecek.”

Geleceği nasıl tanımlarsın ?

Bugüne kadar hep kendimi konfor alanımdan çıkmaya zorladım ve iyisiyle kötüsüyle karşıma çıkan her durumu kucakladım. Hepsinin beni geliştirdiğine inandım. Gelecekte de her zaman iyi olanın değil ama gerçekten olması gerekenin çıkacağına inanıyorum karşıma.

Geleceğe dair kaygıların neler?

Her sabah yataktan yeni güne başlamak için çok büyük heyecanla uyanıyorum. Önceki gün ne olursa olsun. Bu heyecanı yitirme ihtimalim zaman zaman beni tedirgin ediyor.

En büyük hayalin?

Kaç yaşıma gelirsem geleyim standardın dışında biri olup hayattan zevk almaya hep devam etmek istiyorum. Yaşam enerjin olduğu sürece iş, aşk, başarı hep seninle olur zaten.

Gelecek kavramı seni motive ediyor mu?

Hem de nasıl! Bu yaşıma kadar neler yaşadım, kim bilir hayat daha bana neler gösterecek.

2050 ye bir mesaj bırakmanı istesek, bize ne söylerdin?

Etrafındaki tüm insanlar, yıllarını geçirdiğin lokasyonlar bir anda değişebiliyor. Kendinle kalmaktan korkma, aksine bunun keyfine var ve elindekilerin kıymetini bil. Pozitif kaldığında her şey senin için iyi olan haline gelecek.

GÖZDE DEMİRAL

”Gelecek benim için potansiyel hayalleri, umudu ve heyecanı temsil ediyor.” 

Geleceği nasıl tanımlarsın ?

Gelecek benim için potansiyel hayalleri, umudu ve heyecanı temsil ediyor. Her gün birbirinin aynısı gibi geliyor bazen ama aslında biri diğerinden farklı ve bu beni heyecanlandırıyor.

Geleceğe dair kaygıların neler?

En büyük kaygım tamamlanmış hissetmeden, yaşayabileceğim her şeyi yaşamadan, her yeri görmeden ölmek.

En büyük hayalin?

En büyük hayalim insanlara dinleyebilecekleri veya okuyabilecekleri, onlara yalnız olmadıklarını hatırlatan sanat eserleri bırakmış olmak. Ruhlarına dokunmak hatta varlığım devam etmiyor olsa bile dokunmaya devam edebilmek. Bana böyle hissettiren onlarca şarkı var ve eşsiz bir his bu. Bu hissi yaşatan kişi olmak istiyorum.

Gelecek kavramı seni motive ediyor mu?

Her günümüz müthiş geçmiyor olsa bile yapmak istediğim, hayalim olan her şey bugün tekrar ayağa kalkmama sebep oluyor. Bu yüzden, evet kesinlikle motive ediyor.

2050 ye bir mesaj bırakmanı istesek bize ne söylerdin?

Kendimizden parçalar eksilttiğimizi düşünürken aslında her geçen gün daha çok tamamlanıyoruz. Bu yolculuğun sonuna yaklaşırken anılardan geriye kalan tek şey ya güzellikler ya da pişmanlıklar olacak. Bundan otuz yıl sonra geriye döndüğümüzde ben güzellikleri hatırlıyor olmak istiyorum.

EFTALYA YAĞCI Üst VINTAGE BY NZN, Etek PSC/ V2K, Ayakkabılar SIMONE MILLER/ VAKKO; GÖZDE DEMİRAL Üst ZARA, Pantolon NETWORK, Kolye&Küpeler MTOY JWELS, Ayakkabılar MANU

EFTALYA YAĞCI

”Kimseden daha iyi ya da daha kötü değiliz ve birlikteyken güçlüyüz.”

Geleceği nasıl tanımlarsın ?

Geleceği bilmediğim olasılıklar ve deneyimlerle dolu bir şans olarak tanımlıyorum ve bir gün geçmişimi oluşturacağını bildiğim için bazen gözümü korkutuyor.

Geleceğe dair kaygıların neler?

Gelecekle ilgili kaygılarım sanırım emek verdiğim bir şeyin karşılığını alamamak. Ya da kaybolmuş yolunu bilmeyen bir
birey olmak olabilir. Daha global düşünecek olursam ekolojik
ve ekonomik sıkıntılar, insanların birbirine karşı giderek daha acımasız ve anlayışsız olmaya başlaması geleceğe dair umudumu kaybetmeme sebep olabiliyor zaman zaman.

En büyük hayalin?

En büyük hayalim sahneye çıkıp yazdığım şarkıları dinleyicilerimle birlikte söyleyebilmek. Bunu küçüklüğümden beri istiyorum umarım bir gün olur.

Gelecek kavramı seni motive ediyor mu?

Gelecek beni motive ediyor mu bilmiyorum aslında. Bazen karamsar ve kaybolmuş olarak buluyorum kendimi. Güzel kapılar açsa da bazen belirsizlik motivasyonumu tüketebiliyor. Yine de geleceğin aydınlık bir tarafı var ve bunu inkar edemeyiz.

2050 ye bir mesaj bırakmanı istesek, bize ne söylerdin?

2050 yılındaki kendime; “Seninle gurur duyuyorum.” derdim. İnsanlığa bir mesaj bırakacak olursam da kimseden daha iyi ya da daha kötü değiliz ve birlikteyken güçlüyüz olurdu.

EYLEM BAŞAR SÖĞÜT

”İnsanların hatalarından ders alıp daha iyi bir insanlık ve gelecek oluşturma isteği olmadığını gördükçe kaygılarım oluşuyor”

Geleceği nasıl tanımlarsın ?

Gelecek kendi ellerimizle inşa ettiğimiz bir gerçeklik olgusu benim için ve daha iyi bir gelecek için elimden geleni yapıyorsam yaşamın daha anlamlı hale geldiğini düşünüyorum. Çünkü bu bir kelebek etkisi gibi birbirini etkileyen bir döngü, herkes sadece kendi için değil diğer insanları ve geleceği de düşünürek daha iyi ve yararlı bir birey olmaya çalışırsa iyiliğe gidebileceğimizi düşünüyorum. Savaş da barış da son da başlangıç da bizim elimizde.

Geleceğe dair kaygıların neler?

İnsanların hatalarından ders alıp daha iyi bir insanlık ve gelecek oluşturma isteği olmadığını gördükçe kaygılarım oluşuyor, çünkü konu ister doğa olsun; ister iş, ister siyaset sadece bugünü düşünerek yaşar yarını ve bizden sonrakileri düşünmez isek bir yerden sonra istesek bile bir şeyleri değiştirmek için çok geç olacağını düşünüyorum.

Gelecek kavramı seni motive ediyor mu?

Hayallerime ve yaratmak istediklerime inanıyorum. Umut ve hayal benim için hayatta çok büyük yer ediniyor.

2050 ye bir mesaj bırakmanı istesek, bize ne söylerdin?

2050’de insanların dili, dini, ırkı, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimi yüzünden yargılanmadığı, kimsenin kendi olduğu için acı çektirilmediği, insan haklarının sürekli ihlal edilmediği ve son olarak kendi işimle alakalı da sektörde de dayatılan standartların ne kadar yanlış olduğunun farkına varıldığı dönemlere umarım gelmişsinizdir derdim, ve bu günlere gelmek uğruna elinden geleni yaptın mı diye kendime de sorardım.

EYLEM BAŞAR SÖĞÜT Ceket VINTAGE BY NZN, Tayt MARINE SERRE/ SHOPI GO, Kolye JAAGRAVII, Ayakkabılar ZARA; EGE CAN SAL T-Shirt THE KOOPLES, Gömlek MARNI/ SHOPI GO, Pantolon RASSVET/ SHOPI GO, Sneakers NIKE

EGE CAN SAL

“Karanlık bir yolda parlak bir ışığın ardından gitmek gibi… Sonunu göremeseniz de hayal edebiliyorsunuz.”

Geleceği nasıl tanımlarsın ?

Parlak, umut dolu ve heyecanlı.

Geleceğe dair kaygıların neler?

Bir şeyler için geç kaldığımı fark edip ileride bir gün keşke demek istemiyorum.

En büyük hayalin?

Geleceğe ilişkin en büyük hayalim şarkılarımla elimden geldiği kadar insana sesimi duyurup müziğimi geleceğe ulaştırmak.

Gelecek kavramı seni motive ediyor mu?

Çok hem de. Bugüne kadar yaşadığım tüm bu yolculuk birkaç yıl öncesine kadar benim için kocaman bir hayalden ibaretti. Bugün o hayallerin peşinden, vazgeçemeden koştuğum için burada olduğuma inanıyorum. Gelecek için de peşinden koşacağım çok fazla hayalim var. Bir gün bu hayallerin gerçekleşme düşüncesi beni daima heyecanlandırıp motive ediyor.

2050 ye bir mesaj bırakmanı istesek bize ne söylerdin?

Bu mesajı kendime bırakırdım aslında. 2050’de kendime dönüp, “bunca yıl yaptığın onca şeyden sonra mutlu ve huzurlu musun?” diye sorardım.

Creative Direction DUYGU BENGİ
Röportaj BERİL ODABAŞI
Fotoğraf HAMDİ ATAY
Moda Editörü ARAS KILIÇ
Author: Based Istanbul

RELATED POSTS