Dreamy Landscapes with Utopic Arabia

DesignApril 16, 2023
Dreamy Landscapes with Utopic Arabia

Utopic Arabia’nın sosyal medyada gitgide popülerleşen şişme, balonu andıran yapılarını belki de görmüşsünüzdür. Bu işlerin arkasındaki isimler Eugenio Fernandez ve Victor Nouman’ın eşsiz artistik vizyonlarının Orta Doğu kültürüne olan hayranlıklarıyla birleşmesinin meyvesi olan Utopic Arabia’ı, yaratım süreclerini ve daha fazlasını keşfettiğimiz yolculuğa davetlisiniz.

Utopic Arabia fikri nasıl hayata geçti? 

Utopic Arabia: Biz hem mimarız hem de 6 yıldır Dubai ve Madrid arasında çalışıyoruz. Ayrıca Dune Studios adlı bir dijital içerik üretim şirketimiz de var. Arap kültürü her zaman ilgimizi çekmiştir ve bir noktada onunla ilgili vizyonumuzu hayata geçirmek istedik. Bir gün Dubai’deki bir kafede başıboş bir köyde şişme şekillerin bazı taslaklarını oluşturarak bu fikirde bir potansiyel gördük.

”İnsanlar ne derse desin, devam edin. Eğer sıkı çalışırsanız ve bir vizyonunuz varsa, er ya da geç başaracaksınız.”

– Utopic Arabia

Orta Doğu kültüründe en çok neye yakın hissediyorsunuz?

Utopic Arabia: Mimarlık geçmişimiz nedeniyle mimarisiyle bağlantı kuruyoruz denebilir. Ayrıca işimize uygulamaya çalıştığımız ‘kutlama’ fikriyle de bağlantı kuruyoruz. Monokromatik renklerle süslenmiş insanların sokaklarda kutlama yapma fikrini seviyoruz.

Yaratma süreciniz nasıl görünüyor?

Utopic Arabia: Orta Doğu kültüründeki sembolik öğeleri belirleyerek bir şeyi yeniden hayal ederek başlıyoruz. Bazen eskizlerle veya güzel bir fotoğraf ile başlıyoruz. Bizim için her görüntü bağımsız bir içerik olarak çalışıyor. Güçlü kavramlar yaratmaya çalışıyoruz.

İşinize yansıtmaya çalıştığınız bir kişisel fikir veya inanç nedir?

Utopic Arabia: Ana fikir, başka gerçeklikleri hayal etme özgürlüğü. Tüm kavramların mevcut binalar veya varlıklara dayandığının farkındalığına rağmen, diğer alternatiflerin mümkün olduğunu düşünmekten hoşlanıyoruz.

Son dönemde sosyal medya, yaratıcı işlerin nasıl algılandığını oldukça değiştirdi. Siz sosyal medyayı nasıl kullanıyorsunuz?

Utopic Arabia: Bazı insanların resimlere sanat olarak baktığını ve farklı yollarla ilham verdiğini hissettikleri için bazen farklı insanların tepkisinden şaşırıyoruz. Arka planı farklı olan insanlar da, bu yerlerin nerede olduğunu veya pembe pavyonu nerede ziyaret edebileceklerini sormak için bize yazıyorlar. Her kişinin bunu farklı bir şekilde alması çok eğlenceli.

Gerçekçi bir 3D tasarım oluşturmak için önemli bir nokta nedir?

Utopic Arabia: Genellikle malzemeler, ancak bizim işimizde manzara da çok önemlidir.

İşinizin arkasındaki mimari birikim nedir?

Utopic Arabia: Bahsettiğim gibi mimari bir geçmişimiz var ve yeni şeyler keşfetme konusunda çok tutkuluyuz. Dubai’de en çok sevdiğimiz şey, farklı kültürlerin ve mimarilerin örtüşmesidir ve bu, çalışmalarımızda gösterildiğini düşündüğümüz bir şeydir. Geleneksel mimari ile retro-fütüristik unsurlar arasındaki karşıtlığı çokça kullanıyoruz.

AI veya diğer arttırılmış gerçeklik teknolojilerini tasarım sürecinizin bir parçası olarak nasıl kullanıyorsunuz?

Utopic Arabia: AI, henüz ilk aşamalarda olan çok işlevsel bir araç. Bizim için yaratıcı süreçte çok faydalı oluyor.

Binalar ve hayvanlarla ilgili şişirilmiş tasarımlarınız bir bakıma imzanız haline geldi. Peki, neden şişirilebilir mimari?

Utopic Arabia: İlk şey, ironik olmasıdır. Çok ciddi olması gereken bir şeyi neşeli ve eğlenceli bir şeye dönüştürme fikriyle oynamayı gerçekten seviyoruz. Ayrıca geleneksel sokakların veya küçük köylerin ortasındaki şişirilebilir beyaz şekillerin, Orta Doğu kültüründen bu ikonik unsurları vurgulayan bir tür hayalet gibi görüyoruz.

Endüstride öne çıkmak için neler yapıyorsunuz?

Utopic Arabia: Çok çalışıyoruz ve ayrıca dünya çapındaki yeni sanatçı ve sergilerden haberdar olmaya çalışıyoruz. Ayrıca, günlük çalışma yaptığımız sokaklardaki olaylara dikkat etmek de işimiz için çok önemli.

Yaratıcı yolculuğunuz boyunca öğrendiğiniz bir ders nedir?

Utopic Arabia: İnsanlar ne derse desin, devam edin. Eğer sıkı çalışırsanız ve bir vizyonunuz varsa, er ya da geç başaracaksınız.

İşinizde özel olan şey nedir?

Utopic Arabia: Ortadoğu kültürüne yabancı gözüyle bakan iki sanatçı ya da mimarın vizyonudur. Belki de bu yüzden kolektif hayalin parçası olan bu yönleri tespit etmek ve onlarla oynamak bizim için daha kolay.

Utopic Arabia’yı gelecekte nasıl görüyorsunuz?

Utopic Arabia: Gerçek mimariden dijital dünyaya geçtik: Şimdi, bu dijital kavramların fiziksel kurulumlara veya mimari projelere nasıl dönüştürülebileceğini keşfetmek istiyoruz.

Author: Yağmur Yıldız

RELATED POSTS