Duyarlı Tasarım Öncüsü: Nike, Space Hippie

DesignFebruary 20, 2020
Duyarlı Tasarım Öncüsü: Nike, Space Hippie

Globalleşen dünyada şüphesiz ki en çarpıcı konulardan biri sürdürülebilirlik. Çevresel duyarlılık ve geri dönüşümün önem kazandığı bu noktada Nike, tasarladığı deneysel ayakkabı Space Hippie ile üretimde yerini aldı!

Ürünlerin karbon etkisini azaltmak amacıyla deneysel bir projeye imza atan Nike, spor ayakkabılarını oluşturmak için fabrika hurdalarını geri dönüştürdü.  Teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek çağın getirilerine ayak uyduran marka, atıkların yönetiminin önemine değiniyor. Atıkların değerlendirilip, “en az malzeme, en az enerji ve en düşük karbon seviyesi” hedefinden yola çıkarak alışılagelmiş tasarım kalıplarını yıkan Nike, geliştirdiği Space Hippie ile hayranlık uyandırıyor!

Sürdürülebilir İnovasyon Başkan Yardımcısı Seanna Hannah, ürünün geleceğinin döngüsel olacağına inanıyor ve bu anlamda ürünün ne şekilde üretildiğinin, kullanıldığının ve her atıkları nasıl azalttığımızın tekrar değerlendirilmesi gerektiğini savunuyor.

Koleksiyonun ilk dört modelinde, malzeme seçimlerinden üretim yöntemine ve ambalaja kadar çevresel etki göz önünde bulundurularak tasarlandı. Space 01, 02 ve 03 bahar sezonunda, kadınlara özel tasarım Space Hippie 04 ise yazın piyasaya sürülecek.

Ayakkabıda kullanılan örgü iplikler plastik su şişeleri, tişörtler ve iplik atıkları gibi %100 geri dönüştürülmüş malzemelerden model üzerine uyarlanıyor. Ayak tabanında rahatlık sağlayan kalıp sistemi özel bir kauçuk formülüyle üretiliyor, ayakkabıyı daha hafif kılıyor. Rahatlığı sağlayan köpük malzemesi, klasik modellere nazaran karbondioksit eşdeğerinin yarısını kullanacak bir şekilde yeniden işleyerek daha çevreci bir geleceğe zemin hazırlıyor.

Üretime geçtiği Space Hippie koleksiyonuyla çevresel duyarlılık konusunda diğer markalara öncülük eden Nike, markanın Baş tasarım görevlisi John Hoke tarafından sonucun “şimdiye kadarki en düşük karbon ayak izi puanlamasında” olduğunu duyurdu!

Author: Ladin Ulutan

RELATED POSTS