Fashion Design Meets AI

FashionDecember 30, 2022
Fashion Design Meets AI

Kullanım alanı gün geçtikçe daha da artan yapay zeka, moda dünyasını da ele geçirerek daha yaratıcı bir geleceğe yönlendiriyor. 

Dünya popülasyonun %25’ini oluşturan Gen Z, seçimleriyle kültürden ekonomiye kadar daha önce dünyada görülmemiş bir etkiye sahip. Teknolojiyle bu kadar iç içe büyüyen genç moda tasarımcılarının yollarıysa yaratım konusunda yapay zeka ile kesişiyor. Peki, yapay zekanın moda tasarımına nasıl bir etkisi olacağı ön görülüyor?

Birbirinden farklı ve her gün daha da gelişen yapay zeka araçları, moda tasarımcıları tarafından eskiz ve prototiplemeden kumaş seçimine ve trend tahminine kadar çeşitli alanlarda kullanılmaya başlandı. Renkler, desenler ve şekiller gibi tasarımda önemli bir yere sahip olan prototipler oluşturarak eşsiz önerilerde bulunabiliyor. Ek olarak, hızlı değişen trendleri yapay zeka sayesinde kolayca takip ederek tasarımcıların geçmiş verileri ve mevcut tasarım eğilimleri analiz edilerek gelecekteki moda trendlerini tahmin etmelerine yardımcı olabilir. Zira, bu moda tasarımcılarının trendleri yakalayan koleksiyonlar oluştururken işlerini oldukça kolaylaştıracağı anlamına geliyor. 

Yaratıcı alanda iş kayıplarının olması endişelere neden olsa da, yapılan çalışmalar AI’ın aslında insanlar kadar kusurlu olduğunu gösteriyor. Nihayetinde, yaratılan sistemlerin nasıl ortaya çıktığı ve hangi verilere maruz kalacağı insanlar tarafından belirleniyor.

via Instagram (@ai_clothingdaily)

Tüm endişelere rağmen önceki kuşaklarla aralarında kültürel bir uçuruma sahip olan Z Kuşağı’nın AI teknolojisini etkili bir şekilde kullanıp moda sektöründe görülmemiş yeniliklere öncülük etme ihtimali oldukça heyecan verici.

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS