Fearless Flowers 

Arts & CultureSeptember 15, 2023
Fearless Flowers 

Marcin T. Jozefiak’ın Güney Kore’de gerçekleştirdiği fotoğraf projesi “Fearless Flowers” kimliği, beden pozitifliğini ve muhafazakar toplumların baskılarını araştırıyor. 

Son yıllarda önemli bir küresel ilgi kazanan Güney Kore’de, ülkenin hızlı teknolojik gelişimi dünya çapındaki herkesin ilgisini çekti.  Fotoğrafçı Marcin T. Jozefiak’ın geliştirdiği “Fearless Flowers”projesi, kimliği, beden pozitifliğini ve muhafazakar toplumların baskılarını araştıran çarpıcı bir portre koleksiyonu olarak da öne çıkıyor. İki yıl boyunca 23 farklı katılımcıyla fotoğraflanan proje, kişinin kendi bedeniyle olan ilişkisini, belirli inançların ve modası geçmiş standartların hızla değiştiği Güney Kore’de, bu değişimler nedeniyle üzerinde baskı hisseden muhafazakar bir toplumun oluşturduğu imajla içsel mücadelesini inceliyor. 

Projeyi, Seul’ün kültürel manzarasının karmaşıklığını ve bu karmaşanın insanlardaki çeşitliliğini keşfetme yolu olarak başlayan Jozefiak, iki yıl boyunca çektiği portrelerinde Güney Koreli gençlerin cinsel yönelimlerine ve kimliklerine gurula sahip çıktığını gözlemlediğini belirtiyor. Çoğu zaman masumiyetin, zamansızlığın ve saflığın sembolü olan çiçeklerle süslenmiş resimler, Jozefiak’ın konuklarını ve onların deneyimlerini çekimin merkezine yerleştiriyor. Fotoğraf karesini planlamadan önce projenin katılımcılarıyla konuşarak, deneyimleri öğrenen fotoğrafçı, bir yandan kendilerini tam olarak ifade edebilecekleri bir alan yaratırken, bir yandan da hikayelerini, güçlü ve zayıf yönlerini sergilemek için onlarla iş birliği içinde çalışıyordu. 

Sanat eğitimini tamamlayıp birkaç yıl fotoğraf sektöründe çalıştıktan sonra Seul’e taşınan Marcin T. Jozefiak, gelişen ama bir o kadar da çelişkili bir şehirle karşılaştı. Dünyanın teknoloji merkezi olan ülkedeki fütüristik ortama rağmen, ilk zamanlarında sokakları paylaştığı yaklaşık on milyon kişiden kopmuş olduğunu hissetti. Son derece fütüristik ve verimli olarak tanımladığı şehrin, seks ve cinsellik konusunda son derece muhafazakar bir toplumla da karşılaştığını belirtiyor. Gerici milletvekilleri ve muhafazakar grupların ülke siyasetinde güçlü bir etkiye sahip olması nedeniyle LGBTQ+ topluluğuna yönelik ayrımcılığa karşı herhangi bir yasal koruma bulunmamasına rağmen Jozefiak, genç neslin tutumlarında bir değişiklik olduğunu gözlemliyor. İnsanların tutumlarında değişiklik olmasına rağmen bu konuların toplumda tabu olarak görülmeye devam ettiğini düşünürken, Seul’ün bu kültürel çeşitliliğini keşfetme yöntemi olarak geliştirdiği portrelerini Fearless Flowers projesinde toplayarak toplumun önyargılı fikirlerine karşı ruhunu yaratıcılıkla sorguluyor. 

Author: Yiğitcan Genç

RELATED POSTS