“Folie à deux” ilk Joker’den bile daha çılgın bir film mi?

Arts & CultureApril 11, 2024
“Folie à deux” ilk Joker’den bile daha çılgın bir film mi?

Çizgi romanlarda Harley Quinn Joker’in psikiyatristi olarak işe başlar, ona aşık olur ve suç ortağı olur. Bu kadın karaktere odaklanmak kuşkusuz yönetmenin Joker’in psikolojisini kişisel duyguları üzerinden daha derinlemesine incelemesine olanak sağlayacaktır ki ilk filmde bunların ne kadar güçlü olduğunu görmüştük.

Son olarak, “Folie à deux” psikiyatrik bir terimdir. Bu bağlamda, bir kişinin sanrılı bir başka kişiyle uzun süre temas ettikten sonra aynı davranışı benimsediği klinik bir durumu ifade eder. Tabii ki başlık Arthur Fleck’in bölünmüş kişiliğine atıfta bulunmuyorsa.

Filmin setinden sızan ilk görüntülerin yanı sıra ilk resmi fotoğraflar da Joker’i oldukça çekici kılıyor: Folie à deux filmini çok çekici kılıyor. Ridley Scott’ın Napolyon biyografisinde rol alan Joaquin Phoenix ve Lady Gaga’nın her ikisi de yeni hallere dönüştürülmüş. Sızan fotoğraflarda, çok zayıf bir Joaquin Phoenix’in Joker’in diğer enkarnasyonları tarafından sokaklarda ve arabalarda kovalandığı görülüyor. 

Görüntüler, Joker’in neden kendini çoğalttığını merak eden internet kullanıcıları arasında heyecan yarattı. Filmin yönetmeni Todd Phillips de iki başrol oyuncusunun oldukça karanlık ve yoğun bazı resmi görüntülerini yayınladı.

Birinde Joaquin Phoenix akıl hastanesi olabilecek bir yerde başka bir adam tarafından tıraş edilirken, diğerinde Lady Gaga bir öpücüğün ardından Joker’den korkmuş görünüyor. Hatta Harley Quinn’in makyajı Arthur Fleck’in yüzüne de bulaşmış gibi görünüyor. Bu, sadece en zehirli olduğunu hayal edebileceğimiz kanlı bir aşk hikayesine yakalanmış güzel bir uyumsuz ikilinin ön gösterimi. Bu hafta açıklanan muhteşem fragman da bunu doğruluyor. Müzik ve dansın ön planda olduğu bu videoda iki oyuncu hem işkence görmüş hem de delicesine aşık görünüyor.

Todd Phillips’in yönettiği Folie à deux, 2 Ekim 2024’te sinemalarda gösterime girecek.

Author: Murat Şentürk

RELATED POSTS