Friends Forever: Yara Wernicke’s ‘Companions’

Arts & CultureMarch 6, 2023
Friends Forever: Yara Wernicke’s ‘Companions’

Yana Wernicke’nin fotoğraf koleksiyonu ‘Companions’, hayvanlar ve insanların birlikte, eşit yaşadığı bir dünyaya işaret ediyor. 

Hayvanlar ve insanların saygı ve eşitlik çerçevesinde birlikte yaşadığı bir dünya hayal edin. Hayvanlarla olan ilişkimizin işlevsellik ve çıkar üzerine olmadığı bir dünya. Fotoğrafçı Yana Wernicke tam da bunu hissettirmek istemiş; hayvanlarla olan yoldaşlığımızın kedi, köpek gibi evcil hayvanlarla sınırlı olmadığı, neredeyse büyülü bir dünya. 

Tarihin başından beri insanlar ve hayvanlar yaşam alanlarını paylaştı, ortak bir hayat sürmeye başladılar. Zamanla bu ilişkinin dinamikleri değişti ve insanlar, hayvanların üzerinde etki sahibi olmayı tercih etti. Birlikte varoldukları yoldaşları artık ulaşım aracı, eti yenilecek, eğitilip, etkisiz hale getirilecek canlılar haline geldi. Günümüzde, hayvanlar hayatımızdaki yerini tamamen yitirdi. Evcil olarak nitelendirmediğimiz hayvanlar hayvanat bahçelerine kapatıldı. Doğal ortamlarında ‘avcılık’ adı altında katledildi. Öldürülüp, yemek yapılmak için yetiştirildikleri anlamsız bir hayat sürmeye başladı. 

Wernicke, 2020 yılında çektiği fotoğraf serisi ‘Companions’ ile hayvanlar ve insanlar arasında bir zamanlar varolan saf bağı yansıtmayı hedefledi. Yolları Rosina ve Julie ve onların gönüllü olarak kurtarılan hayvanlara baktıkları sığınak ile kesiştiğinde, Wernicke bu hayvanların yaşam koşullarından etkilenmiş olacak ki, fotoğraf serisini burada hayata geçirdi. 

Seni, Yana Wernicke’in yarattığı, hayvanlar ve insanların uyum ve eşitlik içinde yaşadığı bu dünyayı keşfetmeye davet ediyoruz.

Author: Yağmur Yıldız

RELATED POSTS