Güzellik sektörünü domine eden YouTuber’lar

BeautyMay 4, 2020
Güzellik sektörünü domine eden YouTuber’lar

Güzellik dünyasının tüm dinamiklerini alt üst eden Youtuber’ları yakından tanımaya ne dersiniz? Amatör olarak çıktıkları yolda birer markaya dönüşen günümüz yıldızlarıyla yeniden tanışma zamanı!

En basit şekilde, yatak odalarında tek bir kamera veya webcam’den kendilerini kayda alarak bizlerle makyaj sırlarını, kullandıkları ürünleri ve makyaja dair ipuçlarını paylaştılar. Birçoğumuz onları izledik, izliyoruz. Birlikte eyeliner çekmeyi öğreniyor ya da kullandıkları rimeli satın alıyoruz. Bu duruma markalar da kayıtsız kalmadı ve YouTuber’lar güzellik sektörünün ana elçilerine dönüştü. Ama döngü bununla da sınırlı değildi takipçi sayıları arttıkça marka değeri de artan Youtuber’lar için kendi markalarını yaratma sırası gelmişti!

Huda Kattan – Huda Beauty
Huda, 2010 yılında makyöz olmak üzere işini bırakıp blog yazmaya başladı ve 2013 yılında iki kız kardeşiyle birlikte Huda Beauty’yi kurdu. Piyasada sahte kirpik bulamamaktan şikayetçi olan Huda, takma kirpik üreterek sektöre giriş yaptı ve kendisi dahil birçok kişinin kurtarıcısı oldu. Yazdığı blog, YouTube kanalı ve kurduğu marka ile kendi kariyerini kendisi yaratan Huda, güzellik sektörünün en ilham verici isimlerinden. Huda’nın bu kadar büyümesinin sebeplerinden biri onun kolay uygulanabilen makyaj videoları. Yıllardır paylaştığı uygulamalı videolarla birçok kişiye eyeliner çekmeyi ve fondöten uygulamayı öğretti, aynı zamanda çoğumuzun şikayetçi olduğu siyah noktalar ve sivilceler gibi sorunlardan kurtulmanın yollarını da paylaşarak gözümüzde hem daha samimi hem de daha güvenilir bir hale geldi. Huda’nın videolarıyla izleyicilerin kendi aralarında bağ kurabilmesi, Huda Beauty’nin bugünkü başarısının en büyük sebeplerindendir. Instagram’da 43 milyon takipçi, YouTube’da 4 milyona yakın abonesi ile Huda Kattan, 2019 yılında 610 milyon dolarlık servetiyle Forbes’un America’s Richest Self-Made Women listesinde 36 numarada yer aldı. Her geçen gün başarısını ve servetini artırmaya devam etmekte!

Jeffree Star – Jeffree Star Cosmetics

2005 yılından beri online platformlarda yer alan Jeffree, önce MySpace’te popüler oldu ve yaptığı, yer aldığı işlerle belirli bir kitleye kendini tanıttı. 2009 yılında YouTube’a katılmasıyla izleyici kitlesi oldukça büyüdü ve Instagram’da 16 milyon takipçiye, YouTube’da ise 18 milyon aboneye kadar ulaştı. Her söylediği, her yaptığı olay olan Jeffree, işine oldukça düşkün ve hayatını istediği gibi yaşamakta kararlı. YouTube’a koyduğu videolarda kendi hayatını, ürün değerlendirmelerini ve renkli makyaj stilini paylaşan Jeffree makyaj yapmayı adeta bir sanat haline getirerek kendi tarzını çarpıcı renklerle ortaya koyuyor. Yeni çıkan veya ona gönderilen ürünleri teker teker deneyip yaptığı yorumlar ile birçok kişinin makyaj alışverişinde başrolde yer alıyor. Orijinal tarzı ve kişiliğiyle hiçbir zaman geride durmayan Jeffree, 2014 yılında Jeffree Star Cosmetics‘i de kurarak sektörde kendini kalıcı hale getirdi. Yıllık kazancı 20 milyon dolar civarında olan marka 2020 yılı itibariyle Jeffree’nin servetini 75 milyon dolara yükseltti. Ayrıca 2017’de Forbes tarafından en etkili 10 güzellik influencer’ından biri olarak seçilen Jeffree, adından söz ettirmeye devam edecek gibi!

Manny Mua – Lunar Beauty
YouTube’da 4,7 milyondan fazla abonesi olan Manny, 2014 yılından beri aktif olarak video çekiyor. Kozmetik markası Lunar Beauty’nin kurucusu ve sahibi olan Manny, aynı zamanda Maybelline’in de ilk erkek elçisi. Güçlü makyaj teknikleri, eğlenceli mimikleri ve renkli kişiliği sayesinde YouTube’da popüler güzellik influencer’larından biri haline geldi. Videolarında o kadar dürüst ve samimi ki o ne dese inanmak istiyoruz! Sektörde gördüğü eksikleri kendi markası ile tamamlamaya çalışan Manny, kalpleri uzun zamandır fethetmekte!

Laura Lee – Laura Lee Los Angeles
2013 yılında YouTube kanalına başlayan Laura; makyaj hileleri, ürün değerlendirmeleri ve farklı makyaj videoları yayınlayarak kariyerine başladı. Abartılı bir makyaj tarzına ve güçlü makyaj tekniklerine sahip. Ünlülerden esinlendiği makyajları da videolarında uygulayarak birçok izleyicisini bu şekilde kanalına kazandırdı. Videolarını yüklemeye başladıktan kısa bir süre sonra büyük ilgi gördü ve bir dergide “Ayın Güzellik Gurusu” seçildi. Too Faced, MAC Cosmetics ve Benefit gibi büyük markalarla da iş birlikleri yaptı. Bunların ardından 2017 Eylül ayında “Today Show” da kendi markası Laura Lee Los Angeles‘ın duyurusunu yaptı. YouTube’da 4 milyondan fazla aboneye ve 645 milyon kadar görüntülenmeye sahip olan Laura, şimdilerde YouTube kanalında özel hayatına daha da çok yer vermekte.

Jaclyn Hill – Jaclyn Cosmetics
Jaclyn, 2010 yılından beri YouTube’da makyaj içerikleri üretmekte ve şu an 550 milyon üzeri görüntülenme ve aynı zamanda 5 milyon aboneye sahip. Kardashian ilhamlı makyaj videolarıyla serüvenine başlayan Jaclyn, 2017’de Kim Kardashian’ı kanalına konuk alarak popülaritesini daha da artırmayı başardı. Jaclyn’nin kanalında sınırsız türde makyaj videosu bulunuyor, bu da onun daha fazla ilgi görmesine sebep oluyor. Onun kanalında kendinize veya katılacağınız davete en uygun makyajı bulup uygulayabiliyorsunuz. Kariyeri boyunca birçok güzellik markasıyla da iş birliği yapan Jaclyn, 2019 yılında kendi markası Jaclyn Cosmetics‘i kurdu. Kendi ürünleriyle birtakım sorunlar yaşansa da belli bir süre sosyal medyaya ara verip yeniden videolarına ve üretime devam etmeye karar verdi!

Ana Görsel: Marc Jacobs Runway at NYFW

Author: İrem Atayık

RELATED POSTS