HAAi, DJ

PeopleJune 25, 2022
HAAi, DJ

HAAi olarak bilinen Teneil Throssell, Londra’da yaşayan Avustralyalı bir DJ. Yeni albümü Baby, We’re Ascending, Onur Ayı ve toplumsal cinsiyet eşitliğini İstanbul hayranıyla konuştuk.

Birleşik Krallık’ta yaşayan bir Avustralyalısın. Seni Avrupa’da yaşamaya iten şey neydi? Müziğini nasıl etkiledi?

12 yıl önce Londra’ya taşındım. Aslında gruplarla sahneye alırdım ve İngiltere’ye taşınmanın nedeni hayallerimi takip etmemdi. Dans müziğine ya da bunun gibi bir şeye girmeden çok önce, sadece ben ve başka bir kişi olan bir grupla geçtim. Ana sebep buydu.

Seninle ilgili en sevdiğin Türk müziklerini içeren içerikler gördüm ve 70’ler havası hakim. Türkiye ile özel bir bağlantın olduğunu söylemek mümkün mü ve şarkılarında Türk melodilerini duymak mümkün mü?

Eskiden çok seviyordum ve hala çok seviyorum. Grubumuzda etkilendiğimiz şeyin büyük bir kısmı Türk Psych ve Türk Funk’tan geldi. Her zaman davul ve bas ile gerçek bir yakınlık hissettim. Türk funk’un başka bir müzikte duymadığım kendi oluğu var ve sanırım bunu şimdi sevdiğim tüm müzikte de benimle taşıdım. Şu anda sevdiğim müzik bu sesin uzantısı. Türkiye’ye geldiğimde gerçekten her zaman minnettar olduğum çok sıcak bir karşılama alıyorum.

Müzik türünün yanı sıra yani tekno, başka hangi türleri dinlemeyi seviyorsun?

Her türlü müziği dinliyorum. Örneğin, vaftiz kızım Berlin’den ziyarete geldi, 9 yaşında ve onu Billie Eilish’in konserine götürdüm. Bence inanılmaz biri ve gösteri inanılmazdı. OME’de müzik dinlemek söz konusu olduğunda, ruh haline ve ambiyansa bağlı olarak tüm türleri dinliyorum. Programım şu anda çok yoğun, bu yüzden bazı ortam müziklerini dinliyorum. Kesinlikle her zaman dans müziği dinlemiyorum çünkü en kısa sürede kulüp moduna geçiyorum. Bu kötü bir şey değil ama bazen rahatlamam gerekiyor.

DJ olmanın zorlukları neler? Spotify’ın #SpotifyEqual elçisi olduğun için, bir kadın olarak bu endüstri hakkında ne düşünüyorsun?

Kesinlikle uzun bir yol kat ettik ama bence hala yapılması gereken çok fazla iş var. Gördüğüm bir şey ve bu sadece kadınlar için değil, non binary olan insanlar için de, işin çoğunu yapan ve bir fark yaratmaya çalışan çitin o tarafında olan insanlar gibi görünüyor. Kendim ve arkadaşlarım arasında erkek olmayan sanatçılar arasında fark ettiğim bir şey ve bu heteroseksüel erkeklere karşı bir eleştiri değil, ama çabaların çoğunluğu onlar olmayan insanlardan geliyor gibi hissediyorum. Erkek olmayan arkadaşlarım duyulduğu için değişim için savaşan insanlar. Endüstrimizde ve birçok endüstride, heteroseksüel, genellikle beyaz erkekler piramidin tepesinde ve daha önce hiç zorlanmamışlar. Dolayısıyla, bu konuda gerçekten zorlanmadıysanız dikkatinizi çekmediği için değişim yaratmayı düşünmezsiniz. Ama şu anda müzikteki şeyleri eşitlemek için daha fazla çaba harcanan çok olumlu bir yerde olduğumuzu düşünüyorum. Şahsen görme şeklim, işlerin gerçekten uzun süreli bir etkiye sahip olması ve bu sadece line up’ların eşit olmasının ötesinde. Perde arkasında çalışan insanlar, rekor etiketler, festivaller ve etkinlikleri teşvik eden insanlar hakkında da bu takımların dengelenmesi gerekiyor. Yerel sanatçılar, uluslararası sanatçılar, erkek, kadın, non binary, queer, vb. İle 50/50 serisi sunmak harika ancak bunun arkasındaki ekip, kapsayıcı ve eşitlikçi ve temsilcisi değilse sadece sembolik olarak eşitliği sağladığını düşünüyorum. 

Kariyerindeki en unutulmaz performans nedir?

Muhtemelen son canlı performansımı söylemeliyim. Ama aynı zamanda İstanbul’da 3 kez sahne aldım ve şovdan sonra her seferinde “bu benim favori şovumdu” diye düşünüyorum. İstanbul’da aynı mekanda 3 kez çıktım ve her seferinde çok özel hissettim. En son sahne aldığım Sonar’da ilginç bir şey oldu. Belfast üzerinden Avustralya’dan geri döndüm. Yaklaşık 2 saat uyudum ve sonra İstanbul uçtum ve İstanbul’da kar yağıyordu. Uçuşum 6 saat ertelendi ve indiğimizde uçak asfalt üzerinde sıkışmış. Bu noktada bir gösteri için 40 saatten fazla seyahat ediyordum ve kaçırmak üzereydim. Her neyse, Zorlu Merkezi’ne gidiyorum ve tüm çılgınlıktan sonra setimden 1 dakika önce sahneye çıktım. Sahneye koştum ve “Ben buradayım!” dedim.

Herhangi bir enstrüman çalıyor musun? Evet ise, bu çeşitliliğin seni bir DJ olarak daha iyi yaptığını söylemek mümkün mü?

Gitar çalıyorum. Sadece kendim için konuşabilirim ama sanırım yıllarca müzik gruplarında sahne aldım ve şimdi yaptığım şeyi kesinlikle etkiledi. Erkek olmayan bir sanatçı olarak çıktığınızda onu oluşturma konusunda gerçekten koruyucu olursunuz. Çünkü bazı insanlar hala arka planda tüm düğmeleri iten ve tüm işi yapan bir adam olduğunu varsayıyor. Bu yüzden nasıl çalıştığım konusunda her zaman gerçekten koruyucu oldum. Sürecimde kimseye izin vermeyeceğim bir zaman vardı, çünkü kimseye müziğimi yapmadığım konusunda meydan okuma şansı vermek istemedim. Ama şimdi zamanla bununla çok daha rahatım ve açıldım, daha fazla insanla çalışmaya başladım ve daha fazla kadın ve queer kadını yaratıcı sürece getirdim ve bunu yaparken çok şey öğrendim.

Özellikle yeni albümün Baby, We’re Ascending’in açıkça doğa odaklı olduğunu söyleyebilir miyiz?

Doğa odaklı olduğunu söyleyemem. Kesinlikle çevreseldi çünkü pandemi üzerine yazıldı ve onun sırasında üretildi. Doğal olarak, herkes için kendi kendini yansıtan bir zamandı çünkü düşünmek ve bunları aşırı analiz etmek için zamanımız vardı. Ayrıca albümü bir stüdyoda bitirmeme izin verirken, her zaman bir yerde transit üzerinde çalışmamdan önce, bir stüdyoya, donanıma ve enstrümanlara erişmek kesinlikle albümü etkileyen çevresel bir yön.

İnsan sesi bu albüme yenilikçi bir ekleme. Elektronik müziğinde ilk kez şarkı söylüyorsun. Bu deneyim nasıldı?

Başlangıçta biraz korkutucuydu ve yıllar önce grubumda şarkı söylerdim. Ve benim için, elektroniklerin arkasına oturmak ve o dünyaya dalmak kolay, bu yüzden başlangıçta biraz korkutucu oldu. Şarkı söylediğim parçayı Tardigrade’i Mute’a yani kayıt etiketime gönderdim ve oldukça gergindim çünkü daha önce gönderdiğim hiçbir şey gibi değildi. Beni aradılar ve sevdiklerini söylediler ve benzer bir şey yazmaya çalışmak isteyip istemeyeceğimi sordular. Çok naziktiler ve konuştuklarından gerçekten memnunum, bu yüzden başka parçalar yazdım.

Resmi olarak Onur Ayındayız ve dergimiz LGBTQ+ topluluğunun destekçisi. LGBTQ+ topluluğu hakkında söylemek istediğin bir şey var mı?

Dün vaftiz kızımla bu konuşmayı yapıyordum çünkü onu Carnaby Caddesi’ne götürdüm ve Onur Ayı olduğu ve bu büyük parıltı gökkuşaklarını görünce “Gökkuşaklarını seviyorum!” dedi. Ve ben de “Gökkuşaklarının bugün burada olmasının nedenini biliyorsun, Onur Ayu yüzünden” dedim. Sadece küçük bir kıza Pride’ın ne olduğunu açıklamaya çalışıyordum ve daha önce hiç duymamış birine Pride’ın ne olduğunu nasıl açıklayacağımı gerçekten düşündüm. Açıkçası açıklanacak çok şey var ve dünyanın bazı bölgelerinde çok fazla ilerleme olduğundan çok şanslıyız ve zamanımdan önce mücadele eden ve aynı zamanda mücadele için çok minnettarım. Beni queerness’i savunmaya ve onunla gurur duymaya ve desteklemeye teşvik ediyor.

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS