Hazal Filiz Küçükköse ile Benzersiz Bir Yerde

UnframedOctober 6, 2017
Hazal Filiz Küçükköse ile Benzersiz Bir Yerde

Hazal Filiz Küçükköse’yi içinde bulunduğu yüksek tempodan çıkarıyoruz. Birkaç saatliğine bile olsa, yer ve zaman algısını yok ediyoruz. Kendisiyle baş başa kaldığında kararlı adımları da oyunculuğa olan tutkusu da daha net görünüyor!

Bir hikayeyi anlatırken onu doğru aktarabilmek üzerine endişelerin, çelişkilerin oluyor mu?

Hazal Filiz Küçükköse: Aslında tüm mesele bu benim için; hikayeyi ve karakteri en doğru biçimde aktarabilmek. Yeni bir karakter canlandırırken onunla ilgili her detayı iyi bilmek, onu hissetmek, ona boyut kazandırmak ve sınırlarını oluşturmak üzerine endişelerim oluyor.

Oyunculuğuna sınır koyduran, bundan kaçınmalıyım dediğin projelerde karşına ne çıkıyor?

Hazal Filiz Küçükköse: Aynı tarz karakterleri oynamaktan kaçınıyorum açıkçası. Tekrar etmek yerine yeni tecrübeler edinmek, birbirinden farklı renkleri yansıtmak bu işin en keyifli yanlarından biri benim için.

Üst ve Pantolon: BAUM UND PFERDGARTEN / BEYMEN, Shoes: ÖZLEM SÜER

Farklı karakterler üzerine çalışırken kendini nasıl yeniliyorsun? Ruhunu, bedenini dinlendirdiğin alanlardan/metotlardan bahseder misin?

Hazal Filiz Küçükköse: Meditasyon bu anlamda doğru bir tercih oluyor. Öncelikle enerji olarak arınıyorum ve zihinsel bir boşluk oluşturuyorum. Karakter üzerine uzun uzun konuşup, sorular sorup, karakterin bu sorulara verebileceği cevapları tahlil etmeye çalışıyorum. Sonraki aşama ise gözlem yapmak oluyor. Hatta bazen karakterin davranışlarına verilen tepkileri görmek adına etrafımdaki insanlar ile minik minik denemeler yaptığım da oluyor.

Oyunculuğunu geliştirmek üzere çok çalışıyorsun, seni ne motive ediyor, hayallerinden bahseder misin?

Hazal Filiz Küçükköse: Olumlu ya da olumsuz yanları, üzücü ya da mutluluk verici hikayeleri ile, yaşamdaki bu birbirinden farklı insan ve duygu çeşitliliğinin oynadığım karakterlerde hayat bulmasına tutku diyebilirim sanırım. Bu, farkında olmadan bilinçaltımda oyunculuğumu geliştirmek için içsel bir motivasyon sağlıyor sanırım.

Bu ivmeyi yakalamanda neler etkili oldu?

Hazal Filiz Küçükköse: İvmeyi yakalamak adına birçok etken olabilir fakat en temel şey şu sanırım; yaptığın her şeyi kalben sevmek. Her iş bu temel hissin akışıyla şekilleniyor. Yaptığın işi sevmek, onun için çabalamak ve emek vermek diyebilirim.

Siyah Üst: ACADEMIA, Beyaz Örgü Üst ve Pantolon: BEYMEN COLLECTION, Pantolon: OUTKAST PEOPLE, Ayakkabı: CHRISTIAN LOUBOUTIN

Hazal Filiz Küçükköse: Uzun vadede planlarım hedeflerim var ancak buna giden yolda daha çok spontane olmayı tercih ediyorum ve bu beni daha çok mutlu ediyor. Sürprizleri severim, bir kalıba sokmaya çalışmak, çok daha yorucu ve efor sarf ettiğin bir duruma dönüşüyor. O zaman, potansiyelimin çok daha altında bir performansla karşılaşabiliyorum. Bunu yaşamak yerine, elde olan seçeneklerimi daha verimli kullanmak her anlamda daha büyük bir etki yaratıyor hayatımda.

Ekran kullanma alışkanlıklarının dönüştüğü bir dönemdeyiz. Bu değişim içerisinde sen televizyona ne kadar şans veriyorsun?

Hazal Filiz Küçükköse: Yoğun çalışma temposundan televizyonu sadece kendi dizimi izlerken açabiliyorum. Onun dışında artık akıllı telefonlar bu anlamda birçok ihtiyacı karşılıyor. Bazen çok severek takip ettiğim bir diziyi yayın saati geldiğinde set aralarında bile izleyebiliyorum.

Ceket ve Gömlek: MEHTAP ELAIDI

“Burada durmalıyım” dediğin gün, nerede göreceğiz seni?

Hazal Filiz Küçükköse: O gün geldiğinde nasıl hissederim bilmiyorum ama “burada durmalıyım”ı hissetmiş ve söylemişsem bu, olmayı istediğim yerde olduğum ve hissetmek istediğim duyguları hissediyor olduğum anlamına gelir. Duygular sahip olduğumuz belki de en güçlü parçamız, yaşamımızı şekillendiren en önemli etmenlerden biri.

Hazal Filiz Küçükköse x  Hazal Filiz Küçükköse’yi izlemek için tıklayın
Röportaj DUYGU BENGİ
Fotoğraf FORA NORMAN | Styling MERT YEMENİCİOĞLU | Saç MUSTAFA AKGÜL | Makyaj NUVIT

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS