Her şey Hayal Kurmakla Başlar

DesignJune 1, 2013
Her şey Hayal Kurmakla Başlar

Yalın, sade ve tasarım kelimelerini ard arda söylendiğinde ilerleyen kelimelerde O’nun adını duyacağınızdan emin. Tasarım gurusu Terence Conran tarafından dünyanın en iyi 100 tasarımcıları arasında gösterilen Aziz Sarıyer, hayatı tasarımla keşfedenlerden.

“Herşey hayal kurmakla başlar.” diyor Aziz Sarıyer ve tasarımı bu noktada bir çözüm olarak görüyor.

Sarıyer, çocukluğunda fark ettiği tasarım tutkusunu 1970’ten bu yana profesyonel olarak devam ettiriyor. Önce atölyesine ardından oğluna sonra da markasına verdiği “Derin” kelimesi O’nun hakkında çok şey anlatıyor. Derinliği olan sade işlerin yaratıcısı Sarıyer, en basit şeylerin içinde en mucizevi şeylerin saklı olduğunu düşünüyor. Yaptığı işi ürüne ruh verme görevini üstlenme olarak tanımlayan Sarıyer, tasarımlarında objelerin enerjisini göz önünde bulunduruyor.

Aziz Sarıyer’in çalışmalarında bir çok şeyi başardım ve bitirdim noktasındaki kibiri göremek mümkün değil. O’nun çalışmalarına hakim olan istikrar ve tasarım aşkı. Sevdiği işle uğraşan insanların en büyük kazancı da bu oluyor sanırım, Onlar’ın dertleri kendi başarıları..

Sarıyer, trendlerden etkilense de hiçbir zaman onları tasarımlarının odağına almıyor. Endüstriye değil sanata yönelik tasarımlar yapmayı tercih ediyor. Bu yüzden de tasarımları ülke sınırlarına takılmayan başarılar yakılıyor. 2002 yılında Capellini firmasına yaptığı bir ürünle yurtdışına açılan Sarıyer, arkasından Derin Design olarak yurtdışında faaliyet göstermeye başladı. Derin Design’da yaptığı ürünler dünyaca ünlü tasarım ve mimarlık dergilerinde yer almaya başladı. Günümüzde dünyanın önde gelen pek çok tasarım firmasıyla projeler geliştiriyor. Kendi tasarım şirketi Derin Design’ın yanı sıra Nurus, Haaz Galery, 888design, Cappellini, Moroso, Zeritalia, Sica, Altreforme, B-line gibi dev markalar için tasarımlar yapıyor. 2004’te ‘21’nci Yüzyıl’ın 100 Tasarımcısı Ansiklopedisi’ne giren Sarıyer’in aldığı ödüller arasında, ‘Italian Design 2003’, ‘Wallpaper Design 2006’, ‘Italian Design 2008’, ‘Reddot Design 2010’ ve ‘Reddot Design 2011’ ödülleri bulunuyor.

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS