K-Pop 101

LifestyleJanuary 26, 2023
K-Pop 101

Gün geçtikçe artan popülaritesi, dünyaya verdikleri mesajları ve son dönemlerde müzik haricinde moda gibi farklı disiplinlerle olan ilişkileri ile K-Pop bizi etkisi altına almaya devam ediyor.

Güney Kore kökenli müzik türünün, 90’lı yıllarda Seo Taiji and Boys isimli grubun ortaya çıkmasıyla dünya üzerindeki etkisi artmaya başladı. K-Pop’un müzik çizgisi hala tartışmalı bir konu olmakla beraber Hip Hop, R&B, Pop ve benzeri türlerden ilham aldığı biliniyor. K-Pop sadece kapsayıcı olan müzik türü ile değil, aynı zamanda şarkıcıların giyim stilleri ve sergiledikleri dans performanslarının bu türe entegre edilmesiyle de diğer müzik türlerinden ayrışıyor. 

Müzik gibi rekabetin göze çarptığı, bir adım öne çıkmak için farklılığın fazlasıyla önemli olduğu bu endüstride, sanatçıların gerçek bir etki yaratmaları için ortaya koydukları müziğin haricinde, klipleri ve stilleriyle kendilerini görsel olarak da tanıtmaları gerekiyor. PSY 2012 yılında çıkarmış olduğu Gangnam Style isimli şarkısı, hafızalarda yer edinen dansı ve stiliyle bu farklılığı ortaya koyarak; hali hazırda K-Pop’un doğuda olan popülaritesinin batıya kaymasına çok büyük bir katkıda bulunmuş oldu. Bunun ardından K-Pop’u temsil eden şarkıcıların; 1990’dan bu yana Amerikan tarzı sokak stili, matchy-matchy sahne kostümleri gibi dönem dönem değişen giyim stillerinin yanı sıra sanatçıların makyaj ve saç modelleri de dinleyici kitlesi tarafından ilgiyle takip edilmeye başlandı. Şarkıcıların bağlı bulundukları şirketlerden pek çok konuda direktif aldıkları yadsınamaz bir gerçek. Fakat son zamanlarda, özellikle görünüşleriyle ilgili giderek artan bireysel kararlar aldıklarını gözlemliyoruz. Örneğin parlak farklı saç renkleri K-Pop ile ilişkilendirilen birçok görünümden biridir. Şarkıcılar gösterişli kıyafetlerine, sahnelerine uyan ve aynı zamanda farklı görünüm veren yeni saç renkleri kullanırlar. Sevdikleri şarkıcılarla eşleşmek ve konserlerde dikkatlerini çekmek için benzer renklerde saçlarını boyatan, sevdikleri şarkıcıların lüksü ve sokak tarzının rahatlığını bir araya getirdikleri stilden ilham alaran K-Pop dinleyicileri yeni moda trendlerinin zemini hazırlamış oldular.

K-Pop türünü temsil eden Aespa, BlackPink, BTS, NCT gibi öncü grupların kendilerine has stillerinin bu denli ilgi görmesi, aynı zamanda Instagram, Spotify, TikTok, YouTube ve benzeri platformlarda milyonlarca etkileşim almaları ile K-Pop’un dünya çapında başarı yakalamasıyla moda dünyasının önde gelen markalarının ilgisini üzerlerine çekmeye başladılar. Girls Generation isimli Kadın K-Pop grubunun 2012 yılında Burberry şovuna davet edilmelerinin ardından Celine, Chanel, Dior, Gucci, Loewe, Yves Saint Laurent gibi moda devlerinin K-Pop sanatçılarıyla olan işbirlikleri artmaya başladı. Bunun yanı sıra Londra, Paris, New York Moda Haftaları ve Met Gala gibi yılın önemli organizasyonlarında da yer aldıklarını da görüyoruz.

Çeşitli türleri bir potada eritip müzik sektörüne yeni soluk getiren ve dünya çapında yakalanan başarılarıyla bilinirliği her geçen gün artan K-Pop, en az tarzının eklektik olması kadar, bunu temsil eden sanatçıların sıradışı stili, moda ve modanın önemli temsilcileri ile olan iletişimi bizleri etkilemeye devam ediyor.

Author: Merve Gül

RELATED POSTS