Işıl Gün

PeopleMay 1, 2016
Işıl Gün

Işıl Gün, kurumsal hayatın hayali olmadığını fark edip moda tutkusunun peşinden gittiği Milona’dan farkını ortaya koyabilen isimlerden. Vintage tutkusunu yansıtan renkli tarzı ya da dünya devlerine hizmet veren The Level Grup bünyesindeki çalışmaları sizin de çoktan ilginizi çekmiş ve Işıl’la tanışmış olabilirsiniz. Şimdi bir adım daha yakınlaşma zamanı!

Stilist olmaya nasıl karar verdin?
Lisedeyken dergilerden beğendiğim çekimleri kesip duvarlarıma yapıştırır, hoşuma giden kombin ve fotoğrafları biriktirirdim. Gel gör ki stilist/ moda editörü diye bir kavram o zamanlar çok yaygın değildi. En azından ben haberdar değildim, o yüzden ne yapmak istediğimi aileme tarif edip kendime inandıramadım! Mezun olup 4 sene bir perakende zincirinde çalıştıktan sonra sevdiğim işi yapmadığıma emin olup, stilistlik alanında eğitimi almaya karar verdim.

Modayı meslek olarak benimseyenler için bunu Milano’da başarabilen biri olarak ne tavsiye edersin?
Her mesleğin gerektireceği gibi azimli olmak ve kendine inanmak önemli. Stylist olmak gibi görsellik isteyen işler biraz ‘gözünün’ olmasıyla alakalı olduğu kadar bilgi ve teknik de gerektiriyor. Dolayısıyla öğrenmeye açık ve donanımlı olmak lazım.

Gardırobunun en değerli parçası?
Anneannemin zamanında Amerika’dan aldığı baştan aşağı pulla işlenmiş deniz kızını andıran bir gece elbisesi var. Bir de dedemden kalma Universal Geneve saatim.

Alışveriş için vazgeçilmez adresin?
Milano’da sık sık uğradığım butikler var STIU, FRAV, Garden K gibi. Bunun dışında bit pazarları, Pourquoi Moi, Cavalli e Nastri gibi vintage mağazalar favorilerim.

Stil ikonun kim?
Miranda July, Roisin Murphy, Chloè Sevigny aklıma ilk gelen isimler.Öncelikle başarıları bana ilham veriyor. Duruşları, bakışları ise özgüvenin simgesi. Üzerlerine giydikleri çok eğlenceli, flamboyant bir parça da olsa, hep feminen. Süsten ve çabadan uzak durmayı başarıyorlar. Aynı zamanda iddialı ve deneysel stilleri var. Bu tezatlığı seviyorum.

En çok kullandığın cümle?
“Va bene, vediamo” Türk kafasıyla:”Bakalım, hayırlısı” yani:)

Senin için son dönemin umut vaadeden tasarımcısı kim?
Raffaela Grasspointner, Molly Goddard , Faustine Steinmetz

Hangi Instagram hesaplarının moda konusunda ilham verdiğini söyleyebilirsin?
Daha çok sanatla ilgili hesaplar bana ilham veriyor. Kein Magazine, Apartamento Magazine gibi. Stil anlamında Advance Style diye bir hesap var çok begendigim; yaşca daha olgun kişilerin, farklı tarzlarını yansıtıyor, bana ne kadar yaşam dolu olduklarını hatırlatıp ilham veriyor.

Baharla özdeşleştirdiğin bir ritüelin var mı?
Yazlık – kışlık dolap değişimi rituelim var benim de! Ben biraz eskici olduğum için eşyaları elden çıkarmaya gönlüm razı olmuyor ama bu değişim dönemlerinde yeni parçalara yer açmaya özen gösteriyorum.

 

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS