Jingyi Wang, “TIME TUNNEL”

Arts & CultureFebruary 9, 2024
Jingyi Wang, “TIME TUNNEL”

Jingyi Wang, daha önce hiçbir yerde sergilenmeyen eserlerinin yer aldığı “Time Tunnel” başlıklı kişisel sergisinde zaman tüneli teması etrafında dönerken, karakterlerini çocukluktan yetişkinliğe, sanki zamanı 90’lara geri götürüyormuş gibi sunan bir dizi eser yer alıyor.

Yağlıboya konusunda uzmanlaşan Jingyi Wang, eserlerinde doğa ve kültür arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Sanatsal yaratımında gözlem ve algılamaya öne veren Wang, kırılgan olanı keskin olanla, ciddiyeti mizahi tonlarla, dokunaklı olanı özlemle ilişkilendiriyor. Kaktüs-insanlar, insanlığın incelikli ve samimi öznelerarasılığına yaklaşarak yaşamın biyolojik ve psikolojik yönlerini yansıtan Jingyi Wang, bu unsurlar ve renklerle insan bedenlerini yere ve doğa anaya kadar genişletmek, insanlar ve doğa arasında diyalog ve işbirliği için alan yaratmak istiyor. Sanatçının çalışmaları doğa ve kültür arasındaki ilişkiye odaklanırken, kaktüsler kendi duygularını ve hayata karşı tutumunu sembolize ediyor, onun için çaresizlik ve gergin duygular anlamına geliyor. 

Sanatçının Madrid VLAB’daki kişisel sergisi daha önce hiçbir yerde sergilenmeyen eserlerinden oluşurken, serginin odak noktası “Time Tunnel” tablosu olarak kabul ediliyor. Tablo zamanın 1994 yılına geri döndüğü ve üç neslin yer aldığı bir sahneyi tasvir ediyor. Sergide günlük hayattan ilham alan eserler de yer alıyor. Örneğin “WeChat Virtual Talk” eseri, kendisi ve annesi arasındaki etkileşimlerden ilham alıyor. Sanatçı, “Bu tablo, görüntülü görüşme yaptığımız anı yansıtıyor. Annem ve ben, küçük ekran aracılığıyla sanal olarak dünyanın çeşitli yerlerini birlikte keşfediyoruz” şeklinde kendini ifade ediyor. Sanatçı, bu serginin hayatın küçük, eğlenceli anlarının olumlu yönlerini göstermesini ve izleyiciyi sürekli aldığımız kötü haberlerden uzaklaştırmasını istiyor. Ama aynı zamanda etrafındaki kadınların, özellikle Asyalı kadınların güçlü hikayelerini de anlatmak istiyor. Jingyi Wang’ın sergisi 16 Şubat’a kadar ziyarete açık olacak.

Author: Yiğitcan Genç

RELATED POSTS