Yakıcı Bir Yalnızlık Duygusuna Karşı Duran İlham Dolu Bir Zihin: Karman Verdi

Arts & CultureApril 1, 2023
Yakıcı Bir Yalnızlık Duygusuna Karşı Duran İlham Dolu Bir Zihin: Karman Verdi

Karman Verdi, dış dünyayı gözlemleme tutkusu olan bir Rus fotoğrafçı. Zamanını kamera ve diğer araçlarla insanları araştırarak geçiriyor. Verdi’nin fotoğraf yolculuğunu, yaratıcı sürecini ve ifade özgürlüğünün her zaman garanti edilmediği bir ülkede yaşayan bir sanatçı olarak karşılaştığı zorlukları keşfederken siz de bize katılın.

Fotoğraf öyle bir özgür ifade aracıdır ki, aynı kamerayı 100 kişiye verip aynı konuyu fotoğraflamalarını söyleseniz bile, 100 farklı resim elde edersiniz. Peki, senin fotoğrafçılıkla tanışman nasıl oldu?

Karman Verdi: Yakın zamanda birkaç eski 35mm film buldum, çocukluğumdan kalma. Bunlar, benim henüz 10 yaşındayken çektiğim kareler. Hatırlamıyordum bile. Fotoğraf, küçüklüğümden beri hayatımın bir parçası. Hala kendimle ilgili şeyler öğrenmeye devam ediyorum. Dış dünyayı gözlemleme arzusu hep kişiliğimin bir parçasıydı. Ben büyüdükçe, bu arzu da büyüdü. 

Senin için yalnızlık ne demek?

Karman Verdi: Oldukça uzun bir süre bu duygunun tüm spektrumlarını biliyordum. Yanınızda yeterince yakın insan varken bile yalnızlık mevcut olabilir. Yalnızlık, insan derinliğini ifade eden en yüksek duygu olabilir. Her insanın bilincinde bir boşluk olduğunu hayal edin. Bazıları bu boşluğu önemli şeylerle doldurur: insanlar, ilgi alanları, hayaller, planlar ve bir gün boşluk dolar, insanlar yakıcı bir yalnızlık duygusu hissetmeyi bırakır. Ama bu boşluğu çok büyük olan insanlar var ve ne yaparlarsa yapsınlar, oraya ne koyarlarsa koysunlar yeterli olmayabilir. Yalnızlığı böyle tarif edebilirim.

Bazen doğru zamanda doğru yerde olmak, yıllar içinde geliştirilen bir yetenekten çok daha önemlidir.

– Karman Verdi

İlhamını nerelerde bulursun?

Karman Verdi: Son soruya da dayanarak, ilhamımı aklımın içinde buluyorum. Orada çok fazla ıvır zıvırım var. Sadece güzel bir müzik açıp rahatlayıp, aramam gerekiyor.

İşlerinin büyük bir kısmında kompozisyon öne çıkıyor. Genellikle aklında belirlediğin bir vizyon oluyor mu yoksa doğru görsele ulaşmak birkaç kare sürüyor mu?

Karman Verdi: Ben sadece duygularım tarafından yönlendirilirim. Bir şeyin fotoğrafını çekmeye başlamadan önce, bunun nasıl görünebileceğini düşünmeye çalışırım. Birkaç kare çekerim ve eğer hayal ettiğim şeye yakın görünüyorsa, kameramı kapatırım ve çekimi sonlandırırım. 

Çalışmanız, tanıdık bir göze sizin olduğunu belli eden, farklı bir görsel stile sahip. Sanat dilinizi oluşturma süreciniz nasıldı?

Karman Verdi: Her sanatçının iç görüye ihtiyacı vardır. Herhangi bir içerik yaratıcısı çok esnektir. Her şey, yaşamın o anki bölümündeki ruh haline bağlıdır. Tanınabilir bir stil bulmak gibi bir hedefim yoktu. Çevremdeki gerçekliği gözlemledim, mütevazı hayatımı küçük bir insan olarak yaşadım ve bir gün duygularımı ve deneyimlerimi fotoğraflara aktarmayı öğrendim. Tarzın tanınabilir olup olmadığını, gelecekteki yaratıcılar üzerinde bir etkisi olup olmayacağını zaman gösterecek.

Gelişmekte olan sanatçılara vereceğin bir tavsiye?

Karman Verdi: Ben de henüz acemiyim. Herkesin bir acelesi var, profesyonel olarak anılmak istiyorlar ama bunun ne anlamı var? Bir daire içinde hayatımız boyunca öğreniriz, bir şeyleri unuturuz, hafızamızda bir şeyi güncelleriz, vesaire. Size sadece sevdiğiniz şeyi yapmanızı, bir şeyler yolunda gidiyorsa tavsiyeleri dinlememenizi, yavaşlamamanızı ve sevdiğiniz şeyi yapmaya devam etmenizi tavsiye ederim.

Bir fotoğrafı “iyi” yapan nedir? Verdiği mesaj mı yoksa fotoğrafın görseli mi?

Karman Verdi: Birçok şeyin başarılı bir kombinasyonudur. Bir şeylerle alaka düzeyi, harika bir an, iyi bir fikir ve tabii ki, şans. Bazen doğru zamanda doğru yerde olmak, yıllar içinde geliştirilen bir yetenekten çok daha önemlidir.

Son zamanlarda keşfettiğin bir sanatçı?

Karman Verdi: Fark ettiyseniz, Instagram’da yalnızca bir aboneliğim var. Diğer sanatçıları pek takip etmem, kendi hayatımı bile takip etmem. Sorunuzu değiştirip önemli bir şey söyleyebilir miyim? Röportajımızı iptal etmemiz gerekebilir. Ben Rusya’da yaşıyorum. Şimdi burada bir adaletsizlik yaşanıyor. Kanun gereği açık konuşamıyorum ama şu anda maksimum güvenlikli bir cezaevinde oturan çok iyi bir insan olduğunu söyleyebilirim. İsmi; Alexei Navalny. Geçenlerde onunla ilgili bir belgesel Oscar kazandı. Hayatı tehlikede. Okurlarınız buna dikkat etmesini isterim. İnsanlar onun hakkında konuştuğu sürece, onu bildikleri sürece, o yaşayacak. Röportajımıza biraz siyaset karıştırdığım için beni bağışlayın.

Dış dünyayı gözlemleme arzusu hep kişiliğimin bir parçasıydı. Ben büyüdükçe, bu arzu da büyüdü.

– Karman Verdi

2023 bitmeden önce başarmak istediğin bir şey nedir?

Karman Verdi: Sanırım başka bir ülkeye taşınmayı isterdim. Burada kendimi özgür hissetmiyorum. Fikirlerim, adalet ve ahlak anlayışım nedeniyle hapse girmekten korkmuyorum ama bu yüzden incitebileceğim ailem ve yakınlarım var. Ve ben sadece kendini değil, başkalarını da seven ve düşünen bir insanım. Birkaç yıl içinde, bundan sonra ne yapacağımı bulmam gerekiyor.

Hikaye anlatımının önemli bir parçası nedir?

Karman Verdi: Keskinlik. Bu kelime farklı şekillerde anlaşılabilir. Bırakın insanlar nasıl istiyorlarsa öyle anlasınlar.

Author: Yağmur Yıldız

RELATED POSTS