Katie Cappiello’dan yeni Netflix dizisi “Grand Army”

Arts & CultureDecember 3, 2020
Katie Cappiello’dan yeni Netflix dizisi “Grand Army”

Grand Army, New York’un en büyük ve prestijli devlet okullarından birinde hayatın onlara fırlattıklarıyla başa çıkmaya çalışan gençlerin zorlu hayatlarına ve renkli iç dünyalarına ışık tutuyor. 

Katie Cappiello tarafından yaratılan Amerikan gençlik draması 16 Kasım 2020’de Netflix’te gösterime girdi. Cappiello yine kendisinin yazdığı “Slut: The Play” adlı oyundan esinlenerek ortaya çıkardığı yapımda, bizleri beş gencin hayatına dahil ediyor.

Feminenitenin günümüz toplumunda kırılganlık ve yardıma muhtaç olma haliyle bağdaştırılmasının beraberinde getirdiği maskülen güç yanılgısının toplum üzerindeki mağduriyet algısıyla vurgulandığı bu gençlik dramasında toplumsal mesaj kaygısını aşırıya kaçan şekilde güden klasik Netflix yapımlarından farklı olarak korunabilmiş güçlü bir olay örgüsüyle karşı karşıya bırakılıyoruz.

Irkçılık, aidiyet duygusu ve rıza gibi hassas konulara karşılık özellikle Joey Del Marco karakterine can veren Odessa A’zion tarafından sergilenen güçlü oyunculuklarla izleyicilere sunulmuş görsel şölen, keskin ve yakın kadrajlarıyla bizi her canlandırılan karakterin iç dünyasının kırılganlığına maruz bırakıyor.

Her bir gözyaşı her bir gülümseme ekranımızdan evlerimize sızarken kendimizi işlenen olay örgüsünün gergin fakat tutkulu gidişatına kaptırmaktan alıkoyamıyoruz. Grand Army lisesinin farklı sosyal sınıflar içinde ve farklı yetiştiriliş tarzlarıyla hayatlarını sürdüren gençlerinin arasındaki imkansız ve imkan bulduğunda yeşeren aşklar, kavgalar, kahkahalar ve gözyaşları günümüzün gençlik yaşantısına sansürsüz bir biçimde mercek tutarken bizleri bellli konu başlıklarına olan bakışımızı yeniden gözden geçirmeye itiyor.

Author: Sıla Demiral

RELATED POSTS