Life for Rent

Arts & CultureApril 4, 2016
Life for Rent

Un-known’un sezon açılışının en sevdiğimiz sanatçılardan biri olan Joana Kohen’in Life For Rent (Kiralık Hayat) sergisi ile kutlamaya hazırlanıyoruz! Pratiğini bu sergisi için deneysel bir düzlemde sunduğu kavramların çerçevesinde disiplinler arası bir yol takip eden Joana, sanatseverleri kusursuz bir şekilde dünyasının içerisine çekiyor. Bu sefer hikayesini akılda kalıcı videolar, heykeller ve performans sanatı ile anlatıyor.

Üçüncü kişisel sergisine imza atan sanatçının eserleri feminizmi kimlik, cinsiyet ve beden politikasını kullanarak yeni bir şekilde yorumluyor. Seyircinin gözündeki kadın imajını değiştirebilmek için bir kez daha kendi vücudundan yararlanıyor.

Feminizmi konu alan, kadınları obje olarak göstermenin karşısında duran ve tabuları yıkmaya çalışan birçok sergi ve sanatçı ile karşılaştığımız doğru. Joana’nın büyük destek ve takipçilerinden biri olmamızın sebebi ise bu konuları korkusuzca kameranın önüne geçerek, kendisinden birçok şey katarak, sorgulanmaktan ve yargılanmaktan çekinmemesi. Izleyici tarafından bastırılmaktan uzaklaşabilmek için cevaplar arayan sanatçı, hayatı ve kendimizi kutlamak için de bizlere birçok neden sunuyor.

Life For Rent Nisan 1 – Nisan 24 tarihleri arasında Un-Known Atelier’de sergilenecektir. (Murselpasa Cad. No 183 / BALAT)

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS