Lorde Inc

FashionDecember 1, 2015
Lorde Inc

Londra merkezli street casting ajansı Lorde Inc, dünyanın farklı yerlerinden seçtiği modellerle moda dünyasının tek düze kurallarını yıkmaya devam ediyor. 2013 yılında kurulan bu sıradışı ajansın arkasındaki isim Nafisa Kaptownwala sorularımızı yanıtladı.

Modaya olan ilginiz nasıl başladı?

Concordia Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden mezun oldum. Modaya o kadar da ilgim yok, ama görsel kültürle çok ilgileniyorum. Benim için moda, görsel sanatlara katılım göstermek için en kolay erişim yolu.

Lorde Inc fikrini nasıl oluşturdun?

Sanırım bu fikir daha çok arkadaşlarım ve üniversiteden mezun olduğum insanların moda camiasında moda fotoğrafçısı ve stilist olarak kendilerine bir isim yapıp, genelde renkli modeller kullanmamalarından doğdu. Ben bu dünyaya katılmak istiyorum, ama benim için bir yer yok, dolayısıyla kendi yerimi yaratacağım diye düşünmeye başladım.

Lorde Inc ismi nereden geliyor?

Audre Lorde’dan.

Bir modelde ne arıyorsunuz?

Fotoğraflarının çekilmesinden hoşlanan ve kamera önünde rahat olan insanlar arıyoruz.

Sizin gibi ajansları ve Chantelle Winnie gibi modelleri düşününce, modellik endüstrisinin yavaş yavaş değiştiği ortada. Bunun geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Değişim var ama minimal derecede. Ancak 90’larda podyumlarda bugün olduğundan daha çok renkli model vardı. Genelde döngüler halinde ilerliyor.

İnternetin günümüz moda endüstrisini değiştirmeye yardımcı olabileceğine inanıyor musunuz?

İnsanlar interneti çok çeşitli olduğu ve insanlara başka türlü iletişime geçemeyecekleri kültürler ve kimliklere erişim sağladığı için övüyorlar. Ama bence bu büyük saçmalık. İnternetteki insanlar kesinlikle aynı hetero-normatif kapitalist fikirleri çıkarıyorlar.

Favori tasarımcı/markalarınızı sayar mısınız?

Phlemuns, Vejas, 000Sportwear.us

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS