Lost and Beautiful

Arts & CultureApril 9, 2023
Lost and Beautiful

İtalya’nın kırsal alanlarında yaşam ve ölüm arasında beklenmedik bir yolculuk… Baş döndüren Pietro Marcello belgeseli Lost and Beautiful masalsı ve hayali bir dünya hissi vererek her sahnesinde  sevgi dolu eşsiz bir koruma içgüdülü bir hikayeye sürüklüyor.

Hayallerin gerçeklikle iç içe geçerek bir araya geldiği noktada Pietro Marcello bayat 16mm filmi ile çektiği 2015 yapımı Lost and Beautiful; ilk dakikalarından itibaren hapsettiği büyülü dünyada birçok sembolizm ve fantezi kullanılarak Tommasso Cestrone’nin gönüllü olarak kendini adadığı bir sorumluluğun hüzünle bir araya gelen hikayesini anlatıyor.

Bu büyülü dünyaya giriş yapan hikaye anlatıcısı Sarchiapone adındaki bir buzağının perspektifinden geçen hikayede 18. yüzyıldan kalma terk edilmiş Carditello sarayına Tommasso tek başına gönüllü olarak sahip çıkmaya çalışıyordu. Saray uzun zaman önce harabeye dönmüştü ve yerel suç örgütü Camorra’nın üyeleri tarafından geceleri düzenli olarak yağmalanmaya maruz kalıyordu. Üstüne üstlük kendi cebinden yaptığı harcamalarla ve devletin Tommasso’ya cevap vermediği evraklarla birlikte bu örgütün tehditlerine maruz kalıyordu. Bu harabe sarayı sevgisiyle ve özverili çalışmalarıyla hayata döndürmek isteyen Cestrone “Yaşayana kadar buradan ayrılmayacağım.” diye belirtiyordu belgeselde. Henüz film çekilirken kalp krizinden vefat eden Cestrone bu projenin onun adına yapılan bir belgesele dönüşerek onu tam anlamıyla bir “Carditello Meleği” yaptı.

Filmde geçen diğer iki karakterden biri olan Pulcinella ise 18. Yüzyıl İtalyan halk masallarında ve geleneksel tiyatro oyunlarında sık sık kullanılan bir figür reenkarne olarak filmde karşımıza çıkar. Carditello Meleği’nin öksüz olarak bulduğu Sarchiapone adındaki buzağı kesmemeleri için Pulcinella’ya teslim etmesiyle İtalya’nın kırsal alanlarındaki nefes kesen doğal güzellikleri arasında bir yolculuk başlar. 

Hayatın ve ölümün birbirine bağlı olduğunu vurgulayan temasının yanı sıra en dikkat çeken görüntülerden biri de yeraltığında bir oyuk açılarak arkeolojik parçalara ulaşarak bir mirasın nasıl gömüldüğüne dair bir görüntüyü paylaşır Marcello. Lost and Beautiful bu anlamda şiirsel bir anlatının yanı sıra hayvan hakları ve kültürel değerlerin korunmasına karşı bir politik duruşu kalplere dokunarak izleyenleri etkisi altına alıyor. 

Belgesel ve kurguyu harmanlayan Lost and Beautiful’un ruhunu yansıtan ve izledikçe İtalya’nın büyüleyici doğa manzaraları arasında kendinizi kaybedeceğiniz playlistimizle; Pulcinella ve Sarchiapone’nın İtalyan kırsalında geçen yolculuklarına eşlik edin. 

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS