Metaverse Fashion Week 

FashionMarch 25, 2022
Metaverse Fashion Week 

Dünya genelinde defilelerin sürdüğü ve modanın bizi esir aldığı “fashion month” geride kalırken, yeni etkinlikler ve defilelere hazır mıyız? Hem de bu sefer sanal olarak. 

24- 27 Mart arasında gerçekleşecek Metaverse Fashion Week, dijital avatarların podyumda yürüdüğü, 50’den fazla markanın sanal olarak koleksiyonlarını paylaşacağı bir etkinlik. Decentraland isimli platforma bağlanarak izlenebilen moda şovları, sanal olarak tasarlanmış ve Paris’teki Avenue Montaigne’den esinlenilmiş alanda gerçekleşiyor olacak.

Sadece defileleri değil, metaverse’de katılınabilecek canlı konserler, mağaza açılışı, after party’ler ve film görüntülemelerini de kapsayacak olan Metaverse Fashion Week, internet erişimi olan herkese açık. 3 boyutlu bir tarayıcı olan Decentraland, Ethereum Blockchain sistemi üzerinden işliyor, herkesin ulaşabileceği bu platformdan kıyafet almak için ise Ethereum cüzdana ihtiyaç duyuluyor.

Mağaza zinciri Selfridges’in ilk retail store’unu açması ile başlayacak olan 2022 Metaverse Fashion Week etkinlikleri; CashLabs Space tarafından gösterimi yapılacak Chanel ve Lanvin gibi moda filmlerini, moda endüstrisi konulu panelleri, STREET’in NFT fotoğraflarının sergileneceği pop-up sergiyi ve Grimes tarafından gerçekleştirilecek bir performansı da içerecek. After-party’siz bir Fashion Week düşünülemeyeceği gibi, Dolce& Gabbana, Faith Connexion ve Blond: ish bu partileri düzenleyen isimler olacak. 

Tasarımcıların Metaverse Fashion Week ile ilgili görüşleri merak konusu olurken, Veronica Etro şöyle söylüyor:” Yeni Liquid Parsley kapsül koleksiyonu tamamen yeni ve kapsayıcı bir defilede, metaverse’un ortasında, her şeyin mümkün olduğu yerde sunmaya karar verdim. Bu Etro için çok güçlü bir mesaj: cinsiyet sınırlarının olmadığı bir koleksiyon, herkes tarafından ulaşılabilen bir defilede…” Tommy Hilfiger ise Metaverse’de koleksiyon sergileyecek başka bir isim olurken, Bahar 2022 koleksiyonu ve kullanıcıların avatarları için NFT alabilecekleri bir satış platformu, Fashion Week kapsamına Decentraland ‘de olacak.

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS