Modanın Sesi: “Dior Talks”

Arts & CultureMarch 12, 2020
Modanın Sesi: “Dior Talks”

Son zamanlarda yükselişe geçen podcast akımına ayak uydurarak bir yeniliğe imza atan Fransız modaevi Dior, kreatif dünyasını şekillendiren yaratıcı isimleri “Dior Talks” serisi altında buluşturuyor.

“Dior Talks”, 2016 yılından beri Dior’un kreatif direktörlüğünü üstlenen Maria Grazia Chiuri’nin önderliğinde gerçekleşiyor. Amaçlanan ise, yapılan sohbetler aracılığıyla ilham verici konuları özgürce tartışmaya açmak ve takipçilerine yepyeni bir bakış açısı kazandırmak.

Özenle hazırlanan her bir Dior koleksiyonunun yepyeni kapılar açtığı inancıyla podcast serisi hazırlamaya karar veren Maria Grazia Chiuri, kendi arşivinden ve en önemlisi farklı yazarlar, sanatçılar, zanaatkarla olan buluşmalarından ilhamla yaratıcı diyaloglar geliştirmeyi amaçlıyor. İlk serinin odağında ise, “feminizm” ve “sanat” yer alıyor. Pek çok küratör, sanatçı, gazeteci ve tasarımcıyı “Dior Talks” çatısı altında buluşturmaya hazırlanan modaevi, yayın hayatına Justine Picardie and Katy Hessel sohbetleriyle 8 Mart’ta adım attı. Podcast serisine davet edilen başarılı isimler bununla sınırlı değil elbette. Maria Grazia Chiuri ile yaratıcı iş birliklerine imza atan Judy Chicago, Tomaso Binga, Mickalene Thomas’ın yanı sıra, eserleriyle merak uyandıran sanatçı Tracey Emin de gelecek konuşmacılar arasında yer alıyor.

“Dior Talks” çatısı altında feminizm ve sanatı tartışmaya açan tüm bu isimler, etik ve estetik, isyan ve diyalog, kimliğin inşası ve kıyafetin oynadığı temel rol, temsiliyet ve cinsiyet gibi konuların arasındaki yakın bağları odağına alıyor; bunu yaparken de basmakalıp zincirlerden kurtulmanın yollarını arıyor. Esasında Maria Grazia Chiuri tarafından manifesto koleksiyonlarında sıklıkla dile getirilen bu mevzular, “Dior Talks” sayesinde kafamıza kazınan klişe düşünceleri derinden sarsacağa benziyor.

Tüm podcast platformlarında yayınlanan bu özel sohbet serisini merak ediyorsanız, podcast.dior.com adresini ziyaret edebilirsiniz!

Author: Berin Somay

RELATED POSTS