Moda’ya Yön Veren TikTok

FashionMay 3, 2022
Moda’ya Yön Veren TikTok

Hayatımızda kalıcı yer etmesi ile artık TikTok’ta başlayan akımlar gündelik yaşantımızı da etkiliyor. TikTok’ta duyduğumuz bir şarkı, gördüğümüz bir ürün ya da viral olan bir video kısa sürede her alanda karşımıza çıkarken, TikTok’un alt kültürünü oluşturan akımların modaya yön verdiğini görmek pek de şaşırtıcı değil. 

Z jenerasyonunun kendini ve fikirlerini özgürce ifade etmeye açık olması ve TikTok’un sağladığı platform ile bu ifade biçimini milyonlara ulaştırması, geleneksel ve kalıplaşmış olan her şeyin yavaş yavaş silineceğinin de habercisi. Kendini dünyaya nasıl yansıtmak istersen öyle yansıtabileceğin fikri Z jenerasyonunun özgüveni ile birleşince; her gün kendine farklı alter ego’lar yaratabileceğin bir evren oluşuyor. 

TikTok’taki akımlar, farklı farklı alt kültürlerin oluşmasına ön ayak oluyor. Farklı makyajlardan saç stillerine; giyim tarzından hayat estetiğine kadar onlarca alt kültürü içinde barından platform, aslında herkesin de kendi ait olduğu yeri bulmasına vesile oluyor. Bu alt kültürlerin doğuşu ise özellikle güzellik ve moda endüstrisini etkiler nitelikte. Artık bize dayatılan kalıplar ve akımların yerine insanların kendi stillerinden ilham almaya başlayan markalar, özellikle TikTok’ta oluşan bu farklı komünitelerin isteklerine göre tasarım yapmaya başladılar. Marc Jacobs’un Y2K, punk ve grunge esintili koleksiyonu Heaven veya podyumlarda görmeye başladığımız daha indie ya da tam tersi daha renkli esintiler aslında bu farklı akımlara hizmet ediyor. TikTok’un altkültürlerinden doğan akımlardan 5 tanesini inceleyelim.

Regencycore 

Bridgerton’un da sosyal medyadaki etkisiyle dönem kıyafetleri ve kültüründen etkilenen regencycore çok niş ama bir o kadar da popüler. Modaya yansımasını romantik desenli korseler, uzun eldivenler, pastel renkler ve saçlara takılan kurdelelerde görüyoruz. Günlük hayata uyarlanması oldukça romantik olan bu akımın etkisi bu seneki Met Gala temasına da yansıyor. “Gilded Glamour” olarak belirlenen konsept, dönem kıyafetlerine işaret ediyor.

Indie 

Indie kültürü aslında yıllardır hayatımızda. Hem müzik hem de giyim ve yaşam tarzıyla Indie’nin hayatımıza yeniden giriş yapması ise yine TikTok’ta popüler olan Skins’den geliyor. İngiltere’deki bir grup gencin hayat tarzları ve dramalarını işleyen dizinin oldukça karanlık bir dünyası var. Kıyafet ve makyajlar ise o karanlık grunge ve indie havasını izleyicilere geçirirken, tekrar popüler olan diziden görüntüler Effy makyajı gibi birçok akımı hayata döndürürken, eski tip video kameralar ve kablolu kulaklıklar gibi günümüz teknolojisinde “nostaljik” olarak tanımladığımız ögeleri de estetik olarak geri getiriyor.

Cottagecore

Cottagecore akımı kırsaldan, doğadan, çiçeklerden ve romantize edilmiş bir yaşam stilinden ilham alıyor. Midi elbiseler, kabarık omuzlar, beyaz kıyafetler ile doğayı ve doğada olmayı romantize eden cottagecore estetiği özellikle bahar aylarında elbiseler ve hasır şapkalar ile gündeme geliyor. Rodarte ve Chloe gibi markalarda gördüğümüz bu esintiler, sosyal medyadan beslenen bu akımın izlerini taşıyor. 

E-Girl

Teknolojinin gelişmesinden ortaya çıkan bu akım, teknolojiyle harmanlanan gotik ve punk esintileri barındırıyor. Özellikle “e-girl” diye tanımlanan kızlardan adını alan bu akım, renkli boyanmış saçlar, mini etekler, deri, file çorap ve müzik grubu tişörtlerinden oluşan bir stile işaret ediyor. Bu stili bildiğimiz gotik ve grunge’dan ayıran ise kombinlere eşlik eden headphone kulaklıklar. Bu akımların en büyük özelliği de zaten giyilebilen parçalarla bu stili yansıtmak yerine bir yaşam tarzı ile harmanlanmış bir bütün oluşturmak.

Grandmacore

Grandmacore günümüzde oldukça konuşulan bir akım. Giyebildiğin en rahat, en renkli kazakların ile rahat eteklerini kombinleyebildiğin bu akımda kilit nokta canlı renkler ve oversize parçalar. Renkli fularların da başa bağlandığı ve güneş gözlükleri ile tamamlandığı grandmacore, mom ve dad stilinden sonra olayı bir üst aşamaya taşıyor. “And Just Like That” ‘te gördüğümüz Carrie’nin bu kombini de kendi oldukça renkli tarzını bu akıma uyarladığı bir örnek teşkil ediyor.

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS