Müziğin iç dünyasındaki ruhsal tınılara kulak verin!

MusicJuly 4, 2020
Müziğin iç dünyasındaki ruhsal tınılara kulak verin!

Tibet’in ruhani lideri Tenzin Gyasto, 85. yaşını kutlamak için meditasyon tadında “Inner World: One of My Favorite Prayers” adlı bir müzik albümü çıkarmaya hazırlanıyor… Müziğin sınır tanımayan varoluşuna yeni bir ses olacak budist aziz, dinletisine kulak verenleri hayatını adadığı sevginin ve hoşgörünün mantrasında notasal bir yolculuğa çıkarıyor!

İnsanlık, barış ve anlayış mesajlarıyla kendi kalbinin titreşimini tüm dünyaya hissettirmeyi başaran Tibet’in 14. Dalai Lama’sı, 11 parçadan oluşan meditatif albümünde insanın iç dünyasına doğru başlattığı fonetik akıntıda, nefesinin ona bahşettiği her yaşanmışlıktan alıntı yaparcasına sesleniyor biz huzurun yolcularına. Müzik dünyasına ilk olarak Glastonbury müzik festivalinde, çıkacak albümünden tam 5 yıl önce adım atan ruhani lider, küresel ısınmanın ciddiyeti adına önemli mesajlar vermiş ve punk müziğin “vaftiz annesi” Patti Smith’in eşliğinde sahnede yeni yaşını kutlamıştı.

Otuzdan fazla enstrümanın eşlik ettiği 6 Temmuz’da çıkacak albümde, budist felsefesinin esansını oluşturan “compassion” mantrasında, ünlü “om mani padme hum” öğretisinin müzikle yıkanmış tınısıyla hem ruhunuza dokunuyor hem de sizi müziksel bir transa sokuyor. Hayatın yaşattığı zorluklar, politik travmalar ve kapanması zor yaralara rağmen, müziğin gücünü ve saflığını öğretilerine sarmalayan Dalai Lama, hayatının tek gayesi olan insan ruhunun kutsal hizmetine bırakıyor kalbinin umuda uzanan tınılarını…

Author: Doruk Güneş

RELATED POSTS