Müzik, Yaratıcılık, Teknoloji ve Çok Daha Fazlası!

Arts & CultureMarch 12, 2022
Müzik, Yaratıcılık, Teknoloji ve Çok Daha Fazlası!

Yaratıcı topluluklardan gelen fikirler, sanatın sınırlarının ötesinde derin bir etkiye sahip. Müzik, teknoloji ve yaratıcılığı 48 saatlik bir maratona dönüştüren Sónar Festivali; 6. kez İstanbulu ele geçiriyor. 

Sónar’ın Zorlu PSM’yi dev bir festival alanına dönüştürmesine günler kala bizi neler bekliyor? Cevapları beraber arayalım…. Müzik için sizi hayal kırıklığına uğratmayacak, değişik bir atmosfer istiyorsanız tam da yerine geldiniz. Çünkü Sónar İstanbul’un line up’ı ayaklarımızı yerden kesecek, birbirinden başarılı sanatçıları ağırlayacak bir programla geliyor. Her sene olduğu gibi bu sene de elektronik ve deneysel müzik sahnesinde dünya çapında isim yapmış müzisyenleri listede görüyoruz. 

Festivalin ilk gününde Anfisa Letyago, Honey Dijon, Loraine James, yaşam enerjisi veren şarkılar üreten Red Axes, house müziğin ve daha da önemlisi temsil ettiği kültürün önde gelen elçilerinden biri haline gelen The Blessed Madonna, küresel tekno elçilerinden biri olan Wehbba yer alacak. 19 Mart’ta ise artık İstanbullu diyebileceğimiz ikili Âme b2b Dixon, HAAi, Terr ve TSHA Sonar sahnesinin öne çıkan isimleri. Ayrıca festivalin yerli line up’ında Erdem Tunalı, Cihangir Aslan, Aksak, Evrim De Evrim, Feyza Emir, Granul, Style-ist, Şevval Kılıç, Ozan Tekin, Moophy ve Fluctuosa yer alıyor. 

Tüm bu müzik-multimedya şöleninin yanı sıra Sónar+D ile de teknolojinin yaratıcı endüstri üzerindeki etkilerini takip etmek mümkün. Sónar İstanbul’un Digilogue’un katkılarıyla gerçekleştirilen yaratıcılık ve teknoloji platformu Sónar+D’nin panel programında yaratıcı topluluklardan gelen fikirlerin bugünümüzü nasıl değiştirdiği ve geleceği nasıl şekillendirdiği ele alınacak. Sónar+D’de tartışılacak konular arasında Metaverse’ten NFT’ye, kamusal alandan ve teknolojiden iklim krizine, gamingten üç boyutlu sinemaya bügünün ve geleceğin konuları yer alacak. Teknolojik inovasyonlar, kültür sanat dünyası ve sosyal değişime kadar geniş kapsamlı tartışmaların dünya genelindeki sektör ve endüstrilerden araştırmacılar ve liderlerle gerçekleştirileceği beş farklı panele ev sahipliği yapan Sónar+D; profesyoneller ve ilgililer için çığır açan işler keşfetmek, yeni fırsatlara erişmek, yeni beceriler edinmek veya yeni insanlarla tanışmak için eşsiz ve ilham dolu deneyimler sunuyor. Ücretsiz düzenlenen Sónar+D panellerine link üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Her çağda olduğu gibi yeni nesil teknolojiyi şekillendirirken, teknoloji de sanatı da içeren pek çok alanda bizi şekillendirmeye devam ediyor. Eğlenirken vizyonumuzu genişletmenin, alıp başını giden güncel konulara yetişmenin formülü basit: Sónar Istanbul. Zorlu PSM’yi bu yıl altıncı kez müzik, yaratıcılık ve teknolojinin merkezine dönüştürmeye hazırlanan festivalde yerinizi almak için linki takip edin.

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS