Neyin önemli olduğuna dair bir sergi: The Black Image Corporation

Arts & CultureAugust 11, 2018
Neyin önemli olduğuna dair bir sergi: The Black Image Corporation

“Tüm kadınları, özellikle siyahi kadınları yüceltmek istedim.” Theaster Gates

Fondazione Prada, sosyal uygulama enstalasyon sanatçısı Theaster Gates’in küratörlüğünü üstlendiği yeni sergisi “The Black Image Corporation”ı sunar. Sergi, çağdaş Afrikalı-Amerikalı kimliğinin estetik ve kültürel dillerini şekillendiren 4 milyondan fazla resmi barındırıyor. Proje Johnson Publishing Company Lt.’in arşivlerinde bulunan temel mirası keşfediyor. Bu basım şirketi 1942 yılında John H. Johnson tarafından kuruldu. Johnson’ın adını verdiği şirket ABD’de siyahi topluluk için iki önemli dergi çıkardı. Bu dergiler aylık yayınlanan Ebony ve haftalık yayınlanan Jet idi. Her iki dergi de kısa süre içinde siyahi kültürün temsili ve tartışılması anlamında önemli platformlar haline geldi. Dergi, 1063’teki Washington Yürüyüşü ve bir spor ikonu olarak ilk Afrikalı-Amerikalı astronot gibi tarihi mihenk taşlarına yer verdi. Her iki derginin dili de siyahilerin gözünden yüzyıl ortası modern estetik anlayışını yansıttı. Bu geniş resim koleksiyonu profesyonel kodları, giyinme biçimleri, sosyal yapıları, ev hayatı ve güzellik ve ihtişam formları aracılığıyla Afrikalı-Amerikalı kültürünün zenginliğini anlamaya yardımcı oluyor.

Theaster Gates bu sergide iki fotoğrafçıya odaklandı: Pulitzer Ödülü kazanan ilk Afrikalı-Amerikalı Moneta Sleet Jr. ve Prada Osservatorio’dan Isaac Sutton. Her iki fotoğrafçının eserleri Afrikalı-Amerikalı topluluğundaki standart sosyal elitleri ve ünlülerin yaşamını geniş bir yelpazede anlatıyor. Siyaset, spor, güzellik ve cinsellik de serginin bir parçası olacak. “The Black Image Corporation” Moneta Sleet Jr. ve Isaac Sutton’ın imzasını taşıyan 300’den fazla fotoğrafı bir araya getirerek Fondazione Prada’nın yayımladığı bir portfolyo sunacak. Ayrıca Theaster Gates ve Johnson Publishing Company’nin yönetim kurulu başkanı Linda Johnson Rice arasındaki sohbetin bir kitabını da sunacak.

Theaster Gates’in küratörlüğünü üstlendiği “The Black Image Corporation” sergisi 20 Eylül 2018 ve 14 Ocak 2019 tarihleri arasında Milan’daki Osservatorio’da ziyaret edilebilir.

Author: Zeynep Sahin

RELATED POSTS