Notes From Cannes

Arts & CultureMay 24, 2023
Notes From Cannes

Bir hafta boyunca en yeni ve en iyi filmlerin gösterildiği, yıldızların çarpıştığı Cannes Film Festivali’ne hoş geldiniz. Bu yıl tartışılacak çok şey var, ister dudak uçuklatan kırmızı halı görünümleri, ister iç açıcı anlar veya sektörü önümüzdeki yıllarda süsleyecek filmler. Bu sefer Fransız Rivierası’nda olamasak da, Based İstanbul, bu hafta Cannes’dan çıkan en iyilere göz dikti – işte şimdiye kadarki favorilerimizden ufak notlar.

Based’in Favori Anları

Kering, sinema, sanat ve müzik endüstrilerindeki kadınları desteklemeyi amaçlayan Women in Motion programına 2015 yılında başladı. Yeoh’un Everything Everywhere All at Once’daki rolüyle en iyi kadın oyuncu Oscar’ını kazanmasının ardından bu yıl Michelle Yeoh, Women in Motion ödülüne layık görüldü. Yeoh’un kategoriyi kazanan ilk Asyalı kadın olmasıyla ve Kering’in Women in Motion ödülü, sektörde değişiklik yaratmaya olan bağlılığının bir başka kanıtı.  

Haklı olarak, bu yıl 9 dakika ayakta alkışlanan Killers of the Flower Moon’daki başrolünden sonra Lily Gladstone bu yıl festivalin en çok konuşulanı oldu. Leonardo diCaprio ve Robert De Niro’nun da rol aldığı film, bu yılın en çok beklenen filmi olarak görülüyor. Lily Gladstone, Cannes’daki herkese Kızılderili temsilinin önemini gösteriyor ve bu enerjiyi dünyaya taşıyor – şu anda Vancouver’da Hulu dizisi Under the Bridge’i çekiyor.

Natalie Portman, bu yılki Chopard Trophee’ye ev sahipliği yaptı ve yükselen yıldız oyuncuları kutlayan Trophee’yi I Wanna Dance With Somebody yıldızı Naomi Ackie ve Good Luck to You, Leo Grande oyuncusu Daryl McCormack’e verdi. Festival jürisinin çoğu ve nice büyük isim, iki yükselen yıldızı gelecekteki fırsatlara yol vermek ve kutlamak için odadaydı.

Indiana Jones ve Dial of Destiny’nin galasında 5 dakikadan fazla süren duygusal ayakta alkışlanmadan bahsetmeden hiçbir liste tamamlanmış sayılmaz. Bu muhtemelen ikonik Harrison Ford’un Indiana Jones’u son kez oynayışı olacak ve bu da filmin gösterime girmesini daha da anıtsal kılıyor.

Based’in Favori Filmleri

Asteroid City (dir. Wes Anderson) 

Wes Anderson’ın estetik anlayışı TikTok ve Instagram’ı yakıp kavururken, efsanevi yapımcı ve yönetmenin filmi Asteroid City bu haftanın en öne çıkan filmlerinden. 1955 yılında geçen film, Amerika’nın çeşitli bölgelerinden gelen bir grup aile ve öğrencinin Asteroid City çöl kasabasında bir araya gelmesinin hikayesini anlatmaktadır. Oyuncu kadrosunda Scarlett Johansson, Tom Hanks, ve Bryan Cranston yer alıyor.

Banel & Adama (dir. Ramata-Toulaye Sy’n)

Banel & Adama, Ramata-Toulaye Sy’n yönettiği bir film olarak, aşk ve gelenek içindeki karmaşıklıkları ve gerilimleri duygusal bir şekilde aktarmaktadır. Sy’nin Afrika diasporası kökenli sesi, genç yetişkinler Banel ve Adama’ın sevgi dolu hikayesiyle Cannes’da güçlü bir şekilde yankılanarak üzerinde durulması gereken ‘representation’ konusuna da parmak basmaktadır.

Monster (dir. Hirokazu Koree-eda) 

Monster, Japon yönetmen Koree-eda’nın yönettiği, bir annenin oğlu ve okulu hakkındaki gerçeği bulma yolculuğunu anlatan bir filmdir. Bu yıl geniş çapta konuşulan film, pek çok kişinin Koree-eda’nın temel ilkelerinden hem sapma hem de onları güçlendirme olarak gördüğü şiirsel bir görsel deneyim yaratarak; günlük dertlerin nadir bir anlatışını aktarıyor.

Based’in Favori Kırmızı Halı Lookları

Irina Shayk in Mowalola
Julia Fox
Salma Hayek in Alexander McQueen
Aja Naomi King in Gaurav Gupta Couture

Image Credits: Getty Images

Author: Ethan Dinçer

RELATED POSTS